Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ ՀՀ զինված ուժերն արդեն ունեն որոշակի սպառազինություն և սպասում են նոր համալրումների։
«ՍՈւ-30 կործանիչները բավականին լավ կործանիչներ են, շատ բարձր եմ գնահատում դրանց դերը, կարծում եմ, որ իրենք մեծ դեր կարող են ունենալ մեր երկրի և՛ հակաօդային պաշտպանության, և՛ տարածքային ամբողջականության պաշտպանության գործում», – նշել է նախարարը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Ինչ վերաբերում է թվաքանակի ավելացմանը՝ նախարարն առաջարկել է այս պահին սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի գնումների մասին տեղեկատվություն չտրամադրել։
«Բայց այն, որ ՀՀ Զինված ուժերը շարունակելու է սպառազինվել նորագույն տեխնիկայով, հավաստիացնում եմ։ Այն, որ մենք նորագույն տեխնիկա ենք ձեռք բերում ու փորձում ենք, որ դա լինի ՆԱՏՕ-ական ստանդարտների սպառազինություն, դա չի նշանակում, որ հրաժարվել ենք նախկինում ունեցած մեր սպառազինությունից։ Շարունակելու ենք դրանք թարմացնել, ադապտացնել նոր սպառազինության հետ», – նշել է Պապիկյանը։
Անդրադառնալով Հայաստանի ինքնապաշտպանական կարողություններին՝ նա նշել է, որ երկիրը հիմնվում է սեփական ներուժի վրա և խաղաղությունն է համարում հիմնական ճանապարհ՝ անվտանգության ռիսկերն ուղղորդելու համար։ Նա այդպես է պատասխանել այն հարցին, թե արդյոք ունե՞նք միջոցներ, որպեսզի պատերազմական իրավիճակում հանկարծակիի չգանք այն դեպքում, եթե դաշնակիցներն օգնության չհասնեն, հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Մենք հույսը դնում ենք մեզ վրա, և, բնականաբար, այս համատեքստում կարծում ենք, որ խաղաղությունն այն ճանապարհն է, որը կչեզոքացնի ձեր կողմից նշված ռիսկերը», – ասել է Պապիկյանը:
Նախարարը ընդգծել է, որ ձեռք բերված սպառազինությունն իր բնույթով պաշտպանողական է և ներառում է թե՛ տարբեր տեսակի ԱԹՍ-ներ, թե՛ սպառազինության այլ համալիրներ։
«Ինչ վերաբերում է զենքերին, դրանք տարբեր տեսակի են։ Բնականաբար, պաշտպանողական են՝ սկսած տարբեր տեսակի, բազմազան ԱԹՍ-ներից մինչև սպառազինության այլ տեսակներ։ Կարող եմ ասել, որ դրանք բավականին մրցունակ են, և արդեն իսկ առաջացնում են շատ երկրների հետաքրքրություն», – նշել է Պապիկյանը։
Նա ընդգծել է, որ սպառազինման գործընթացը շարունակական է և առանց դրա հնարավոր չէ կառուցել ժամանակակից, պրոֆեսիոնալ զինված ուժեր։
«Սպառազինումը շարունակվում է, պիտի շարունակվի, որովհետև առանց սպառազինության՝ պրոֆեսիոնալ բանակ հնարավոր չէ ունենալ», – ամփոփել է պաշտպանության նախարարը։
2025 թվականին պաշտպանության ծախսերը կազմել են 664 միլիարդ դրամ կամ մոտ 1 մլրդ 741 մլն դոլար։ Պապիկյանը հիշեցրել է, որ 2018-ի համեմատ այս ոլորտի բյուջեն ավելացել է մոտ 1․1 միլիարդ դոլարով։
2026-ի պետական բյուջեի նախագծով նախատեսվում է ռազմական ծախսերի կրճատում՝ ավելի քան 15 տոկոսով, ինչը նախկինում քննադատվել էր ընդդիմության կողմից։ Նրանք պնդել էին, թե այս որոշման հիմքում ադրբեջանական կողմի պահանջն է։ Մինչդեռ, ըստ Պապիկյանի, այդ նվազեցումը չի նշանակում պաշտպանունակության թուլացում։

13 January 2026 - 14:07 AMT
Speaking to reporters, Defense Minister Suren Papikyan stated that the Armed Forces of Armenia already possess certain weaponry and are awaiting further deliveries.
“Su-30 fighter jets are very capable aircraft. I place high value on their role and believe they can play a major part in both our air defense and in protecting our country’s territorial integrity,” Papikyan said, as reported by Aysor.am .
Regarding the increase in quantities, the minister declined to disclose information on ongoing arms and military equipment purchases at this stage.
“However, I assure you that the Armed Forces of Armenia will continue to be equipped with modern technology. While we are acquiring new weaponry and striving to align it with NATO standards, this does not mean we are abandoning our existing arsenal. We will continue updating and adapting it alongside the new acquisitions,” Papikyan added.
Touching on Armenia’s self-defense capabilities, he emphasized that the country relies on its own strength and sees peace as the main path to mitigating security risks. His comments came in response to a question about whether Armenia is prepared to handle war scenarios in the absence of allied support, according to 1lurer.am .
“We rely on ourselves, and naturally, in this context, we consider peace to be the route that neutralizes the risks you mentioned,” Papikyan said.
The minister stressed that the acquired weapons are defensive in nature and include various types of drones and other military systems.
“As for the weaponry, it is diverse and clearly defensive — ranging from multiple types of UAVs to other armaments. I can say they are highly competitive and are already drawing interest from many countries,” Papikyan noted.
He reiterated that the arms buildup is a continuous process essential to building a modern, professional army.
“Arming continues and must continue, because without weaponry, a professional army is impossible,” the defense minister concluded.
In 2025, Armenia’s defense spending reached 664 billion drams, or approximately $1.741 billion. Papikyan noted that this represents an increase of about $1.1 billion compared to 2018.
According to the 2026 draft state budget, defense expenditures are set to decrease by more than 15%, a move previously criticized by the opposition. Critics argued that this reduction stemmed from demands by Azerbaijan. However, Papikyan insisted that the cut does not signify weakened defense capabilities.