ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ, ԱԺ «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը մամուլի ասուլիսում, անդրադառնալով առաջիկա ընտրություններին մասնակցության ձևաչափին, ասել է, որ ընդդիմադիրները պետք է նախապես հայտարարեն, որ չեն համագործակցելու իշխանությունների հետ:
«Մեր կարծիքով ընդդիմադիր միավորները նախօրոք պետք է հայտարարություն անեն՝ որ որևէ պարագայում չեն համագործակցելու այս իշխանությունների հետ, բայց մի շարք կարևորագույն հարցերի շուրջ պատրաստ են համագործակցել», – ընդգծել է նա, հայտնում է Aravot.am-ը:
Նրա խոսքով՝ անկախ այն բանից, թե ընդդիմադիր ուժերը ընտրություններին կմասնակցեն առանձին, թե դաշինքային ձևաչափով, կան օրակարգային հարցեր, որոնց շուրջ համագործակցությունը կենսական անհրաժեշտություն է։ Դրանց թվում են՝ եկեղեցու պաշտպանությունը, քաղբանտարկյալների հարցը, միմյանց չթիրախավորելու քաղաքական պայմանավորվածությունը և ընտրական գործընթացների նկատմամբ վերահսկողությունը։
Լրագրողի հարցին՝ արդյո՞ք Դաշնակցությունը կրկին հանդես կգա «Հայաստան» դաշինքի կազմում, Սաղաթելյանը պատասխանել է, որ, քննարկումներն առաջին հերթին սկսվելու են ներկայիս գործընկերների հետ։
Նա հաստատել է, որ այս հարցի շուրջ արդեն տեղի է ունեցել նախնական զրույց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ։ Երկուստեք ցանկություն առկա է, սակայն, ըստ Սաղաթելյանի, բանակցություններ դեռ չեն մեկնարկել, քանի որ գործընթացն ունի իր ընթացակարգերը։
Անդրադառնալով հարցին՝ հնարավոր է արդյոք համագործակցություն ՀՀԿ-ի հետ կամ պայմանավորվածություն՝ միմյանց չխանգարելու վերաբերյալ, Սաղաթելյանը նշել է, որ վերջին մեկ ամսվա ընթացքում ՀՅԴ-ն ակտիվ խորհրդակցություններ է վարում քաղաքական դաշտի տարբեր ուժերի հետ՝ մի շարք հիմնարար հարցերի շուրջ։
«Արդեն մեկ ամիս է՝ քաղաքական դաշտի միավորների հետ մի շարք կարևորագույն հարցերի շուրջ Դաշնակցությունն իրականացնում է խորհրդակցություններ և քննարկումներ։ Հիմնականում 5 կետի շուրջ են տեղի ունենում այդ քննարկումները, որոնցից մեկը միմյանց չթիրախավորելը և սլաքները գլխավոր թիրախի ուղղությամբ ուղղելն է», – նշել է Սաղաթելյանը։
Նա նաև դրական է գնահատել «Մեր ձևով» շարժման ձևավորումը՝ նշելով, որ հույս ունեն, թե այն ընդդիմադիր դաշտում կգրավի իր կայուն տեղը։
«Սամվել Կարապետյանը քաղբանտարկյալ է, այս իշխանությունների կողմից ապօրինաբար է հալածվում, և այն, ինչ տեղի է ունենում Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ, մեզ համար անընդունելի և դատապարտելի է։ Նա ուղիղ հալածվում է հայկական եկեղեցու կողքին կանգնելու համար:
Մենք հույս ենք հայտնում, որ նոր ձևավորվող շարժումն ընդդիմադիր դաշտում կունենա իր տեղը և դերը։ Ինչպիսի վարչապետի թեկնածուով հանդես կգան, ինչպիսի ծրագրով, դա արդեն այլևս մեր որոշելիքը չէ։ Ես վստահ եմ՝ կա հավաքված թիմ, ծրագիր, և հանրությանը համապատասխան առաջարկներ կանեն, և ըստ իրենց դիրքավորման էլ մեր քաղաքացիները կորոշեն՝ ում ինչ քվե տալ», – ասել է Սաղաթելյանը։

During a press conference, Ishkhan Saghatelyan, representative of the Armenian Revolutionary Federation (ARF) Supreme Body in Armenia and a deputy from the Hayastan alliance, addressed the opposition’s participation format in the upcoming elections. He stated that opposition forces must publicly commit in advance to not cooperating with the current authorities.
“In our view, opposition groups must clearly declare in advance that under no circumstances will they cooperate with these authorities. However, they must also be willing to cooperate on a number of critical issues,” he emphasized, as reported by Aravot.am .
Saghatelyan noted that whether opposition parties contest elections individually or as part of alliances, collaboration on key agenda items is essential. These include the protection of the Church, the issue of political prisoners, a mutual non-aggression pact among opposition parties, and ensuring oversight of the electoral process.
In response to a question about whether the ARF will once again run under the “Hayastan” alliance, Saghatelyan replied that discussions will begin first with their current partners.
He confirmed that preliminary conversations on the matter have already taken place with Armenia’s second President Robert Kocharyan. Both sides have expressed interest, though formal negotiations have not yet begun due to procedural steps that must be followed.
When asked whether cooperation with the Republican Party of Armenia (RPA) is possible, or if there might be a non-compete agreement, Saghatelyan stated that the ARF has been holding active consultations over the past month with various political actors on fundamental issues.
“For about a month now, the ARF has been consulting with political groups on several key issues. These discussions generally focus on five main points, one of which is refraining from targeting one another and directing criticism toward the main adversary,” he said.
Saghatelyan also expressed a positive view of the newly formed "Mer Dzevov" (Our Way) movement, saying he hopes it will find a stable place in the opposition landscape.
“Samvel Karapetyan is a political prisoner, unlawfully persecuted by these authorities. What is happening to Samvel Karapetyan is unacceptable and condemnable to us. He is being directly targeted for standing with the Armenian Church.
We hope this new movement will find its role and place within the opposition. As for what kind of candidate for prime minister they will propose or what their program will be, that is no longer for us to decide. I am confident they have a team and a program in place and will present the public with viable proposals, and voters will decide accordingly,” Saghatelyan concluded.