Իրանում բողոքի ցույցերի ընթացքում մոտ 2000 մարդ է զոհվել, հայտնում է Reuters‑ը՝ իրանցի պաշտոնյայի վրա հղումով:
Նրա տվյալներով՝ ինչպես ցուցարարների, այնպես էլ ուժային կառույցների աշխատակցների մահվան համար պատասխանատուները այն անձինք են, ում նա բնութագրել է որպես ահաբեկիչներ: Սակայն պաշտոնյան չի հստակեցրել, թե զոհերի թվում որքան են քաղաքացիականները, որքան ուժայինների անդամները։
Իրանի բանակը հայտնել է իր աջակցությունը երկրի ղեկավարությանը և ընդգծել է, որ պատրաստ է հակազդել ապակայունացման փորձերին։ Զորքերի հայտարարության մեջ նշվում է, որ բողոքները կազմակերպվել են ԱՄՆ կառավարության կողմից՝ Իսրայելի աջակցությամբ:
«Կարմիր մահիկի» տվյալներով՝ բողոքների առաջին երկու շաբաթում զոհվել է 109 ոստիկան։
Հունվարի 12-ին Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ իրավիճակը երկրում վերահսկվում է, իսկ համազգային բողոքները՝ «լիովին վերահսկվում են»։ Նույն օրը երկրի տարբեր շրջաններում անցկացվել են զանգվածային իշխանամետ ցույցեր։ Պետական հեռուստատեսության տվյալներով՝ Թեհրանում երթին մասնակցել է նաև երկրի նախագահ Մասուդ Պեզեշկյանը։
Հունվարի 13-ին հայտնի է դարձել, որ ԱՄՆ իշխանությունները քննարկում են Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցների սահմանումը՝ բողոքների ճնշման պատճառով։ Քննարկվում են սահմանափակումներ էներգետիկ և բանկային ոլորտներում, ինչպես նաև անձնական միջոցներ՝ երկրի ղեկավար կազմի ներկայացուցիչների դեմ։
Իրանում զանգվածային ցույցերը շարունակվում են դեկտեմբերի 28-ից: Դրանք սկիզբ են առել մայրաքաղաք Թեհրանի շուկայից, որի ՝ առևտրականները, ինչպես նաև և մի շարք համալսարանների ուսանողներ, բողոքի դուրս եկան ազգային արժույթի կտրուկ անկման և ապրանքների թանկացման դեմ։

13 Январь 2026 - 14:28 AMT
В ходе протестов в Иране погибло примерно 2000 человек, передаёт Reuters со ссылкой на слова иранского должностного лица.
По его информации, за смертью как демонстрантов, так и сотрудников силовых структур стоят лица, которых он охарактеризовал как террористов, при этом чиновник не уточнил долю гражданских и служащих в числе погибших.
Массовые акции в стране идут с 28 декабря, и изначально люди вышли на улицы в главном базаре Тегерана — владельцы торговых точек и студенты ряда вузов, выказывая недовольство политикой властей на фоне резкого падения национальной валюты и удорожания товаров. В тот же день курс риала упал до рекордно низкого уровня — 1,45 млн за $1. Позже беспорядки охватили провинции по всей стране.
Армия Ирана выразила поддержку руководству страны и заявила о готовности сдерживать попытки дестабилизации. В военном заявлении утверждалось, что беспорядки были организованы властями США при поддержке Израиля, а также «террористических и враждебных групп». По данным Красного полумесяца, за первые две недели протестных выступлений погибли 109 полицейских.
11 января иранские силовики сообщили о задержании ключевых участников протестов, однако точное количество задержанных не разглашается. Глава национальной полиции Ахмад-Реза Радан заявил, что после всех юридических процедур они понесут наказание.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи 12 января заявил, что обстановка в стране находится под контролем и общенациональные протесты «полностью контролируются». В тот же день по всей стране прошли крупные проправительственные акции против волнений, и, по данным государственного телевидения, в шествии в Тегеране участвовал президент Ирана Масуд Пезешкиан.
13 января стало известно, что США обсуждают введение санкций в отношении Ирана из‑за подавления протестов, рассматривая ограничения в энергетическом и банковском секторах, а также меры против ключевых представителей иранского руководства.