14 Հունվար 2026 - 06:47 AMT
Միրզոյանն ու Ռուբիոն հաստատել են TRIPP-ի իրականացման շրջանակը. ԱՄՆ-ին կառաջարկվի ընկերության 74% մասնաբաժինը
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Վաշինգտոնում հաստատել են «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման»`TRIPPծրագրի շրջանակում Հայաստան-ԱՄՆ համատեղ աշխատանքի վերաբերյալ փաստաթուղթը։
Նշվել է, որ այս փաստաթուղթը, որը հրապարակված է ստորև, նոր քայլ է 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Սպիտակ տանը ձեռք բերված հանձնառությունների կյանքի կոչման ուղղությամբ՝ Հարավային Կովկասում հարատև խաղաղության գործին նպաստելու համար, հայտնում է ԱԳՆ-ն:
Շրջանակն ուրվագծում է TRIPP-ի գործարկման կոնկրետ ուղին, որը նախատեսված է Հայաստանի տարածքով անխոչընդոտ, մուլտիմոդալ տարանցիկ փոխկապակցվածության հաստատման համար։ Կապելով Ադրբեջանի հիմնական մասն իր Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության հետ և ստեղծելով Տրանս-Կասպյան առևտրային երթուղու կենսական օղակ՝ ակնկալվում է, որ TRIPP-ը միջազգային և ներպետական փոխկապակցվածության փոխադարձ առավելություններ կստեղծի ՀՀ համար։
Արտացոլելով 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին նախագահ Թրամփի կողմից հյուրընկալած պատմական Խաղաղության գագաթաժողովում հաստատված սկզբունքները՝ TRIPP-ի իրականացման շրջանակն ընդգծում է ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և փոխադարձության կարևորությունը TRIPP-ի ընդհանուր հաջողության համար: TRIPP-ի վերջնական նպատակն է ամրապնդել Հայաստանի և Ադրբեջանի բարգավաճումն ու անվտանգությունը և խթանել ամերիկյան առևտուրն՝ ընդլայնելով տարածաշրջանային առևտուրն ու փոխկապվածությունը, ինչպես նաև ստեղծելով Կենտրոնական Ասիան և Կասպից ծովը Եվրոպային կապող նոր տարանցիկ հնարավորություններ:
«Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահի ներկայությամբ Հայաստանի վարչապետը և Ադրբեջանի նախագահը ստորագրել են Հռչակագիր, որը հիմք է հանդիսանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացման համար։ Ներկայացված փաստաթուղթը հստակեցնում է նախաձեռնության կառուցվածքային ու գործառնական դրույթները՝ միաժամանակ ամրապնդելով ստորագրված հռչակագրի նպատակները։
TRIPP-ն ուղղված է Հայաստանով անցնող բազմաշերտ տարանցիկ միջանցքի ձևավորմանը՝ ամրապնդելով տարածաշրջանային կայունությունը և համագործակցությունը՝ հիմնված միջազգային իրավունքի վրա։ Այն ակնկալում է դառնալ Հայաստանի համար փոխադարձ տնտեսական հնարավորությունների աղբյուր՝ միացնելով տարածաշրջանային տնտեսական հանգույցները։
TRIPP-ի միջոցով ԱՄՆ-ն ձգտում է.
• օգոստոսի 8-ի Համատեղ հռչակագրի հիման վրա ապահովել առաջընթաց դեպի տևական խաղաղություն,
• տարածաշրջանում խաղաղություն, կայունություն և բարգավաճում խթանելու նպատակով բացել հաղորդակցությունը, առևտուրը և փոխկապակցվածությունը Հարավային Կովկասում,
• ընդլայնել շուկայի հասանելիությունը և մատակարարման կենսական շղթաները Տրանս-Կասպյան տարածաշրջանում,
• աշխարհին ներկայացնել բարգավաճման միջոցով կառուցվող խաղաղության օրինակ։
TRIPP-ի միջոցով Հայաստանը ձգտում է.
• ընդլայնել Հայաստանի դերակատարությունը՝ որպես տարածաշրջանային տարանցիկ ու տնտեսական հանգույց,
• ներգրավել օտարերկրյա ներդրումներ Հայաստանի ենթակառուցվածքներում,
• ստեղծել ժամանակակից սահմանային կառավարման և առևտրի դյուրացման ինստիտուցիոնալ կարողություններ,
• ստեղծել կայուն եկամտային հոսքեր և գնման իրավունքներ Հայաստանի համար,
• ամրապնդել ռազմավարական գործընկերությունն ԱՄՆ հետ,
• նպաստել տարածաշրջանային ինտեգրմանն ու կարգավորմանը,
• ընդլայնել Հայաստանի արտահանման ներուժը դեպի նոր շուկաներ։
TRIPP-ի միջոցով ԱՄՆ ակնկալվող օգուտներն են.
• նոր շուկաների բացում ամերիկյան ներդրումների, բիզնեսի ու ապրանքների համար,
• տարածաշրջանում առևտրի համար փոխկապակցվածություն, որը հումք, կարևորագույն հանքանյութեր և հազվագյուտ մետաղներ կբերի ամերիկյան շուկաներ,
• ԱՄՆ, Եվրոպայի և Ասիայի միջև հավելյալ առևտրային ուղիների տարբերակներ՝ ապահովելով, որ մարդիկ և ապրանքները կարողանան տեղաշարժվել՝ անկախ աշխարհաքաղաքական փոփոխություններից։
TRIPP-ի միջոցով Հայաստանի և Հայաստանի ժողովրդի ակնկալվող օգուտներն են.
• զբաղվածություն. աշխատանքի հնարավորություններ Հայաստանի որակավորված քաղաքացիների համար,
• համատեղ ձեռնարկներ. հնարավորություններ միջազգային և hայաստանյան ընկերությունների միջև,
• տեխնոլոգիայի փոխանցում. կարողությունների զարգացում hայաստանյան ընկերությունների համար,
• վերապատրաստում. հմտությունների զարգացում հայաստանյան աշխատուժի համար,
• վերաներդրում տարածաշրջանում։
Հաջողության հասնելու հանձնառություն
Հայաստանի հանձնառությունը
• Հայաստանը հանձնառու է TRIPP-ի՝ որպես իր ազգային շահերին ծառայող ռազմավարական նախաձեռնության հաջողելուն։ Հայաստանը մտադիր է իրականացնել հետևյալ քայլերը.
• դրսևորել լիակատար համագործակցություն և աջակցություն TRIPP զարգացման ընկերությանը,
• ապահովել արդյունավետ համակարգում Հայաստանի կառավարական մարմինների միջև,
• դյուրացնել թույլտվությունների, հաստատումների և կարգավորիչ գործընթացների ժամանակին իրականացումը,
• պահպանել բաց հաղորդակցություն ԱՄՆ գործընկերների հետ,
• աշխատել տարածաշրջանային կարգավորման ուղղությամբ՝ TRIPP-ի ամբողջական ներուժն իրացնելու նպատակով,
• մշակել տարբերակված ընթացակարգեր մարդկանց, մեքենաների և ապրանքների համար, ներառյալ Ադրբեջանի և իր Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև երկու ուղղությամբ՝ Հայաստանի օրենքների, կարգավորումների և միջազգային համաձայնագրերի հիման վրա ու միջազգային չափանիշներին համապատասխան։Հաջողության հասնելու նախադրյալներ Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն ընդունում են, որ TRIPP-ի հաջողությունը կախված է.
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալիզացումից,
Հայաստան-Թուրքիա ամբողջական կարգավորման առաջընթացից,
ԱՄՆ կայուն ներգրավվածությունից,
տարածաշրջանային համագործակցությունից և կայունությունից,
Հայաստանի ինստիտուտների կարողությունների արդյունավետ զարգացումից։ Ռազմավարական գործընկերություն TRIPP-ը Հայաստանի և ԱՄՆ միջև ռազմավարական գործընկերության խորացման դրսևորում է։ Հայաստանն այս նախագիծը դիտարկում է որպես ենթակառուցվածքների, տնտեսական զարգացման և տարածաշրջանային ինտեգրման համար երկարատև համագործակցության հիմք:
TRIPP զարգացման ընկերության հիմնում
TRIPP-ը պետք է իրականացվի Հայաստանի տարածքում նախատեսված տարանցման ուղիների շրջանակներում՝ ապագայում հստակեցվելիք տեղադիրքերում՝ պահպանելով Հայաստանի լիակատար ինքնիշխանությունը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում ծրագրի ողջ ծածկույթի նկատմամբ։ TRIPP զարգացման ընկերությունը` ԱՄՆ վերահսկիչ բաժնեմասով և սկզբունքային հարցերում Հայաստանի վերահսկողությամբ, նպատակ ունի ապահովել TRIPP ենթակառուցվածքների զարգացումն ու իրականացումը։
Հայաստանը մտադիր է թույլատրել և աջակցել TRIPP զարգացման ընկերության հիմնմանը։ Ակնկալվում է, որ ընկերությունը պատասխանատու կլինի TRIPP-ի զարգացման համար՝ 49 տարի նախնական ժամկետով նրան տրամադրվող կառուցապատման իրավունքով։ Հայաստանը մտադիր է ԱՄՆ-ին առաջարկել TRIPP զարգացման ընկերության 74% մասնաբաժինը և պահպանել 26% մասնաբաժինը։ Ակնկալվում է, որ այս համագործակցությունը կերկարաձգվի ևս 50 տարով՝ Հայաստանի կառավարությանը հավելյալ սեփականության տրամադրմամբ նրա մասնաբաժինը դարձնելով 49%։
Ակնկալվում է, որ TRIPP զարգացման ընկերության բաժնետերերի փոփոխությունը (ներառյալ մասնաբաժինների վաճառք, նվիրատվություն, միավորում, անջատում, վերակազմակերպում կամ որևէ այլ իրավական կամ փաստացի գործողություն) և վերջնական շահույթի սեփականատերերի փոփոխությունը ենթակա կլինի Հայաստանի և ԱՄՆ կառավարությունների հետ նախօրոք համաձայնեցմանը։
Հայաստանը և ԱՄՆ նախատեսում են միասին աշխատել TRIPP զարգացման ընկերության կորպորատիվ կառուցվածքը ձևավորելու ուղղությամբ։ Ակնկալվում է, որ կառուցվածքը կարտացոլի հետևյալ խնդիրները. 1) Հայաստանի և ԱՄՆ կառավարությունների ներգրավածություն բազմամոդալ տարանցիկ երթուղու շահագործմանը վերաբերող առանձին հատուկ որոշումներում և հարցերում, և 2) ֆինանսական եկամուտ ԱՄՆ-ին՝ իր նախնական ներդրման դիմաց, կամ այլ տնտեսական օգուտներ ԱՄՆ կառավարությանը կամ ԱՄՆ ընկերություններին։
Նախատեսվում է, որ հստակեցված սկզբունքային հարցերի շրջանակներում գտնվող որոշակի զգայուն խնդիրների վերաբերյալ որոշումները կկայացվեն համատեղ՝ Հայաստան-ԱՄՆ ղեկավար կոմիտեի միջոցով։
Ակնկալվում է, որ TRIPP զարգացման ընկերությունն անմիջականորեն կիրականացնի TRIPP երկաթգծային ու ճանապարհային նախագծերը և կունենա դուստր ձեռնարկություններ կամ հատուկ նշանակության կազմակերպություններ TRIPP-ի այլ բաղադրիչների համար։
TRIPP զարգացման ընկերությունում Հայաստանի մասնաբաժինն արտացոլում է նրա ներդրումը հետևյալում՝
• հողօգտագործման (կառուցապատման) իրավունքներ տարանցիկ երթուղիների շրջանակներում,
• գոյություն ունեցող ենթակառուցվածքային ակտիվներ (ենթակա է հետագա քննարկման),
• կարգավորիչ աջակցություն և թույլտվությունների արագ ընթացակարգեր,
• սահմանային և մաքսային ենթակառուցվածքների հետ կապված ոչ դրամական ներդրումներ,
• կանխիկ ներդրումներ՝ ըստ անհրաժեշտության։
Երկրներից յուրաքանչյուրը մտադիր է նշանակել բարձրաստիճան պետական ​​պաշտոնյայի՝ որպես TRIPP-ի իրականացման հիմնական համակարգող, որը պատասխանատու կլինի միջգերատեսչական համակարգման համար և կծառայի որպես TRIPP զարգացման ընկերության հետ կապի հիմնական անձ։
Կառուցապատման իրավունքների տրամադրում
Հայաստանը մտադիր է TRIPP զարգացման ընկերությանը տրամադրել հետևյալ բացառիկ իրավունքները.
• պլանավորել, նախագծել, զարգացնել, կառուցել, շահագործել և պահպանել բազմամոդալ տարանցիկ ենթակառուցվածքները նախանշված տարանցիկ երթուղիների շրջանակներում,
• ստեղծել հատուկ նշանակության կազմակերպություններ կոնկրետ ենթակառուցվածքային նախագծերի համար,
• պայմանագրեր կնքել շինարարական ընկերությունների, օպերատորների և ծառայություն մատուցողների հետ,
• ստեղծել և գանձել եկամուտներ ենթակառուցվածքային գործողություններից,
• կառավարել TRIPP երթուղին՝ որպես ինտեգրված համակարգի մաս։
Կառուցապատման իրավունքները կարող են ներառել, բայց չսահմանափակվել հետևյալով.
• ​​երկաթուղային ենթակառուցվածքներ՝ երկաթուղիներ, տերմինալներ, կայարաններ, շարժակազմի կառույցներ,
• ճանապարհային ենթակառուցվածքներ՝ մայրուղիներ, ճանապարհներ, կամուրջներ, թունելներ,
• էներգետիկ ենթակառուցվածքներ՝ էլեկտրահաղորդման համակարգեր, նավթատարներ, գազատարներ,
• թվային ենթակառուցվածքներ՝ օպտիկամանրաթելային ցանցեր,
• աջակցող ենթակառուցվածքներ՝ վարչական կառույցներ, կոմունալ ծառայություններ, ապահովության և անվտանգության համակարգեր՝ համաձայն ՀՀ օրենսդրության։
TRIPP զարգացման ընկերությունը կարող է հավաքել և պահպանել եկամուտներ տարբեր աղբյուրներից, որոնք կներառեն, բայց չեն սահմանափակվի հետևյալով.
• ենթակառուցվածքների հասանելիության վճարներ,
• տարանցիկ երթուղու շրջանակներում առևտրային գործունեություն,
• գույքի վարձակալություն և զարգացում,
• ծառայության վճարներ,
• հատուկ նշանակության կազմակերպություններից ստացված եկամտի բաժիններ։
Հայաստանը հստակորեն պահպանում է.
• օրենսդիր, կարգավորիչ և դատական իրավազորությունը՝ պայմանավորված Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում ԹՐԻՓՓ-ի ողջ ծածկույթի նկատմամբ լիակատար ինքնիշխանությամբ և տարածքային ամբողջականությամբ՝ ներառյալ օրենքներն ու կանոնակարգերը կիրառելու իրավասությունը՝ համապատասխան Հայաստանի ներքին օրենքներին և միջազգային համաձայնագրերին,
• ազգային անվտանգության և իրավապահ գործունեության նկատմամբ վերահսկողությունը,
• TRIPP-ով առևտրի և տարանցման նկատմամբ մաքսային և սահմանային վերահսկողության իրավազորությունը,
• հարկերի, մաքսային տուրքերի և առևտրի ու տարանցման այլ պարտադիր վճարների նկատմամբ իրավազորությունը,
• Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում բոլոր հատվածներ հասանելիությունը,
• Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում տարանցիկ երթուղու մասերում բոլոր հայկական օրենքները կիրառելու իրավազորությունը։
Հատուկ նշանակության կազմակերպություններ
Ակնկալվում է, որ TRIPP զարգացման ընկերությունը, TRIPP երկաթուղային և ճանապարհային բաղադրիչներն անմիջականորեն իրականացնելուն զուգահեռ, կստեղծի առանձին իրավական կառուցվածքներ մեծ ենթակառուցվածքային բաղադրիչների համար՝ կախված լրացուցիչ ուսումնասիրությունից և վերլուծությունից: Ակնկալվում է, որ յուրաքանչյուր կազմակերպություն կունենա կառավարման, ֆինանսավորման և շահագործման մոդելներ, որոնք կհամապատասխանեն կոնկրետ ենթակառուցվածքի տեսակին և ռազմավարական նկատառումներին: Բոլոր հատուկ նշանակության կազմակերպությունները սկզբում պետք է հիմնադրվեն TRIPP զարգացման ընկերության կողմից՝ այն ընկալմամբ, որ մասնավոր հատվածի ներդրումային հնարավորությունները կարող են քննարկվել հետագա փուլերում՝ յուրաքանչյուր դեպքի համար առանձին:
Սահմանային անվտանգություն և մաքսային հսկողություն
Հիմնարար սկզբունքներ
Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու իրավազորությունը սահմանային և մաքսային գործողությունների նկատմամբ բացարձակ են և անքննարկելի։ Ակնկալվում է, որ սահմանային և մաքսային բոլոր գործունեությունները կիրականացվեն սահմանային կառավարման միջազգայնորեն ճանաչված չափանիշներին համապատասխան՝ պահպանելով օգոստոսի 8-ի հռչակագրի սկզբունքները՝ օգտագործելով «ֆրոնտ օֆիս – բեք օֆիս» (ընդունարան – գրասենյակ) գործառնական մոդելը։
Սահմանների համալիր կառավարում
Հայաստանը մտադիր է շարունակել զարգացնել և ներդնել սահմանների համալիր կառավարման ժամանակակից գործելակերպեր, ինչին ԱՄՆ-ն կարող է աջակցել տեխնիկական օժանդակությամբ՝ ներառյալ.
• ռիսկերի վրա հիմնված ստուգման և մաքսային ձևակերպման ընթացակարգեր,
• զննման ժամանակակից տեխնոլոգիաներ,
• թվային մաքսային և սահմանային համակարգեր,
• համակարգված միջգերատեսչական գործընթացներ,
• Հայաստանի ծառայողների մասնագիտական ​​կարողությունների զարգացում։
Փորձնական նախագծեր
• Հայաստանը մտադիր է իրականացնել փորձնական նախագծեր օպտիմալացնելու՝
• մաքսային նախնական ձևակերպման ընթացակարգեր,
• թվայնացված փաստաթղթաշրջանառություն և մշակում,
• «մեկ կանգառ» սահմանային կետի հայեցակարգեր,
• տեխնոլոգիայի կիրառմամբ ռիսկերի գնահատում,
• հարևան երկրների հետ համակարգված սահմանային կառավարում։
«Ֆրոնտ օֆիս – բեք օֆիս» գործառնական մոդել
Ակնկալվում է, որ Հայաստանի ինքնիշխանության ու իրավազորության պահպանմամբ ԹՐԻՓՓ-ի արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով կկիրառվի «ֆրոնտ օֆիս – բեք օֆիս» մոդելը՝ օգտագործելով թվային գործիքներ անխոչընդոտ կապը դյուրացնելու համար։
«Ֆրոնտ օֆիս» (երրորդ կողմ օպերատորներ)
Նախատեսվում է, որ ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերության հետ պայմանագիր կնքած մասնավոր օպերատորները կմատուցեն հաճախորդների առերես սպասարկման ներքոնշյալ ծառայությունները.
• փաստաթղթերի նախնական հավաքագրում ստուգման համար,
• տեղեկատվության և ուղեցույցի տրամադրում օգտվողների համար,
• առևտրի և տարանցման վճարների հավաքագրում և վճարումների մշակում: ՀՀ հարկերը, մաքսային տուրքերը և այլ պարտադիր վճարները պետք է ուղղակիորեն գանձվեն ՀՀ պետական ​​բյուջե՝ համաձայն գործող օրենսդրության և հարկաբյուջետային ընթացակարգերի,
• դյուրացում և համակարգում,
• վարչական աջակցություն։
«Բեք օֆիս» (ՀՀ պետական ​​մարմիններ)
• ՀՀ մաքսային և սահմանային պաշտոնյաներն իրացնում են բոլոր ինքնիշխան իրավասությունները՝ համաձայն ՀՀ ներքին օրենսդրության և միջազգային համաձայնագրերի.
• մաքսային վերջնական որոշումներ և ձևակերպումներ,
• անվտանգության ստուգում և իրականացում,
• միգրացիոն վերահսկողություն,
• իրավապահ գործողություններ,
• թույլտվություններ և հաստատումներ,
• զննում և ստուգում։
Հստակ իրավազորություն
• «Ֆրոնտ օֆիսի» օպերատորներն աջակցում են, նրանք չեն որոշում,
• Հայաստանի պաշտոնյաները ֆիզիկական ներկայություն են պահպանում Հայաստանի սահմանային և մաքսային բոլոր հաստատություններում,
• ինքնիշխան գործառույթների որևէ արտապատվիրակում չի իրականացվում։
Մաքսային ընթացակարգեր
• Հայաստանը կշարունակի զարգացնել և ներդնել.
• ռիսկի վրա հիմնված ընտրողականություն՝ բեռների ժամանակակից ստուգում՝ կենտրոնացված ֆիզիկական զննումներով,
• տարանցիկ ռեժիմ՝ համապատասխան կնքմամբ և հետագծելիությամբ արդյունավետ ընթացակարգեր տարանցիկ ապրանքների համար,
• նախնական ժամանման մշակում՝ փաստաթղթերի էլեկտրոնային ներկայացում և մշակում,
• «մեկ պատուհանի» համակարգեր՝ առևտրային փաստաթղթերի ինտեգրված հարթակներ,
• ներդաշնակեցված ընթացակարգեր՝ համապատասխանեցում միջազգային մաքսային չափանիշներին։
Անվտանգության գործողություններ
• Հայաստանը պահպանում է լիակատար իրավազորությունը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում։
• Ենթակառուցվածքային անվտանգության նախագծերը պետք է հաստատվեն Հայաստանի անվտանգության մարմինների կողմից։
• Հայաստանի իշխանությունները գերակայություն ունեն բոլոր արտակարգ իրավիճակներում։
• Մասնավոր գործառնական անվտանգության աշխատակիցները կարող են ընդունվել աշխատանքի՝ Հայաստանի կողմից լիցենզավորման դեպքում:
Տվյալների համակարգեր և ինքնիշխանություն
Սահմանային և մաքսային կառավարման համար կտեղադրվեն ժամանակակից տեղեկատվական համակարգեր։ Բոլոր կառավարական տվյալների համակարգերը կմնան Հայաստանի ինքնիշխան վերահսկողության ներքո։ Տվյալների փոխանակումն օտարերկրյա մարմինների հետ պահանջում է համապատասխան իրավական շրջանակներ։ Կիբերանվտանգության չափանիշները կհամապատասխանեն միջազգային լավագույն փորձին։ Անձնական տվյալների մշակումը համապատասխանում է Հայաստանի օրենսդրությանը։ Վերապատրաստում և կարողությունների զարգացում
Միացյալ Նահանգները մտադիր է համապատասխան միջոցների առկայության դեպքում նպաստել Հայաստանի սահմանապահ և մաքսային անձնակազմի համապարփակ վերապատրաստմանը և կարողությունների զարգացմանը՝ ներառյալ.
ժամանակակից մաքսային տեխնիկա և ընթացակարգեր, տեխնոլոգիական համակարգերի շահագործում, ռիսկերի գնահատում և տեղեկությունների վերլուծություն, մասնագիտական ​​բարեվարքություն և էթիկա, միջազգային փոխանակման ծրագրեր»,-ասվում է փաստաթղթում:

14 January 2026 - 07:18 AMT
Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan and U.S. Secretary of State Marco Rubio in Washington endorsed a document on Armenia‑U.S. joint work under the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) initiative. It was noted that the document, published below, represents a new step toward implementing commitments made at the White House on August 8, 2025, to contribute to lasting peace in the South Caucasus, the Ministry of Foreign Affairs said.
The framework outlines concrete steps for launching TRIPP, intended to establish seamless multimodal transit connectivity through Armenian territory, linking Azerbaijan with its Nakhichevan Autonomous Republic and creating a vital link in the Trans‑Caspian trade route. It is expected that TRIPP will generate mutual international and domestic connectivity benefits for Armenia.
Reflecting principles affirmed at the historic Peace Summit hosted by President Trump on August 8, the TRIPP implementation framework emphasizes the importance of sovereignty, territorial integrity, and reciprocity for the initiative’s overall success. TRIPP’s ultimate objective is to reinforce prosperity and security for Armenia and Azerbaijan, promote American trade by expanding regional commerce and connectivity, and create new transit opportunities connecting Central Asia and the Caspian to Europe.
The published document describing TRIPP’s implementation outlines the launch procedure of the Trump Route for International Peace and Prosperity. This framework does not create, nor is it intended to create, legal obligations or binding commitments for Armenia or the United States.
“On August 8 in Washington, in the presence of the U.S. President, the Prime Minister of Armenia and the President of Azerbaijan signed a Declaration that forms the basis for opening transport connections. The presented document clarifies the initiative’s structural and operational provisions while reinforcing the objectives of the signed declaration.”
TRIPP aims to form a multilayered transit corridor through Armenia, strengthening regional stability and cooperation based on international law. It is expected to become a source of reciprocal economic opportunities for Armenia, connecting regional economic hubs.
Through TRIPP, the United States seeks to:
• Ensure progress toward lasting peace based on the August 8 Joint Declaration.
• Open connectivity, trade, and linkage in the South Caucasus to promote peace, stability, and prosperity in the region.
• Expand market access and supply chain links in the Trans‑Caspian region.
• Present an example of peace built through prosperity to the world.
Through TRIPP, Armenia seeks to:
• Expand Armenia’s role as a regional transit and economic hub.
• Attract foreign direct investment into Armenian infrastructure.
• Create modern institutional capacities for border management and trade facilitation.
• Produce stable revenue streams and rights of purchase for Armenia.
• Strengthen strategic partnership with the United States.
• Contribute to regional integration and settlement.
• Expand Armenia’s export potential to new markets.
Expected benefits of TRIPP for the United States include:
• Opening new markets for American investment, business, and goods.
• Regional trade connectivity that brings raw materials, critical minerals, and rare earths to U.S. markets.
• Additional trade route options between the United States, Europe, and Asia, ensuring the movement of people and goods irrespective of geopolitical shifts.
Expected benefits of TRIPP for Armenia and its people include:
• Employment: job opportunities for qualified Armenian citizens.
• Joint ventures: opportunities between international and Armenian companies.
• Technology transfer: capacity development for Armenian firms.
• Workforce training: skills development for Armenian labor.
• Regional reinvestment.
Commitment to success
Armenia’s commitment:
Armenia is committed to the success of TRIPP as a strategic initiative serving its national interests. Armenia intends to take the following actions:
• Demonstrate full cooperation and support for the TRIPP development company.
• Ensure effective coordination among Armenian government bodies.
• Facilitate timely processing of permits, approvals, and regulatory procedures.
• Maintain open communication with U.S. partners.
• Work toward regional settlement to realize TRIPP’s full potential.
• Develop differentiated procedures for people, vehicles, and goods, including in both directions between Azerbaijan and its Nakhichevan Autonomous Republic based on Armenian law, regulations, international agreements, and international standards.
Prerequisites for success
Armenia and the United States recognize that TRIPP’s success depends on:
• Further institutionalization of peace between Armenia and Azerbaijan.
• Progress toward a comprehensive Armenia‑Turkey normalization.
• Sustainable U.S. engagement.
• Regional cooperation and stability.
• Effective development of Armenian institutional capacities.
Strategic partnership
TRIPP reflects a deepening of Armenia‑U.S. strategic partnership. Armenia views the project as a foundation for long‑term cooperation in infrastructure, economic development, and regional integration.
Establishment of TRIPP development company
TRIPP is to be implemented within the transit routes planned through Armenia, at locations to be specified in the future, while preserving Armenia’s full sovereignty over the initiative’s coverage within Armenian sovereign territory. The TRIPP development company, with a U.S. controlling share and Armenian oversight on key issues, aims to ensure development and implementation of TRIPP infrastructure.
Armenia intends to authorize and support the establishment of the TRIPP development company. The company is expected to be responsible for developing TRIPP, with a 49‑year initial term of the granted construction rights. Armenia intends to offer the United States a 74% share in the TRIPP development company and retain 26%. It is expected that this cooperation will extend another 50 years, granting the Armenian government additional ownership, bringing its share to 49%.
Changes in shareholders of the TRIPP development company (including sales, donations, mergers, demergers, reorganizations or any other legal or de facto actions) and changes in ultimate beneficial owners will require prior agreement with the Armenian and U.S. governments.
Armenia and the United States plan to work together in forming the corporate structure of the TRIPP development company. The structure is expected to reflect: (1) involvement of Armenian and U.S. governments in certain special decisions and matters concerning operation of the multimodal transit route, and (2) financial return to the United States for its initial investment, or other economic benefits to the U.S. government or U.S. companies.
Decisions on certain sensitive issues within defined principle areas will be made jointly through an Armenia‑U.S. leadership committee.
The TRIPP development company is expected to directly implement TRIPP rail and road projects and have subsidiaries or special purpose entities for other TRIPP components.
Armenia’s share in the TRIPP development company reflects its contribution through:
• Land‑use (development) rights within the transit routes.
• Existing infrastructure assets (subject to further discussion).
• Regulatory support and expedited permits.
• Non‑monetary investments related to border and customs infrastructure.
• Cash investments as necessary.
Each country will appoint a senior official as the principal coordinator for TRIPP implementation, responsible for interagency coordination and serving as the main liaison with the TRIPP development company.
Granting of development rights
Armenia intends to grant the TRIPP development company exclusive rights to:
• Plan, design, develop, construct, operate, and maintain multimodal transit infrastructure within the designated transit corridors.
• Establish special purpose entities for specific infrastructure projects.
• Enter into contracts with construction firms, operators, and service providers.
• Create and collect revenues from infrastructure operations.
• Manage the TRIPP route as an integrated system.
Development rights may include but are not limited to:
• Rail infrastructure — railways, terminals, stations, rolling stock facilities.
• Road infrastructure — highways, roads, bridges, tunnels.
• Energy infrastructure — power transmission, oil and gas pipelines.
• Digital infrastructure — fiber‑optic networks.
• Supporting infrastructure — administrative buildings, utilities, security and safety systems, per Armenian legislation.
The TRIPP development company may collect and retain income from various sources including but not limited to:
• Infrastructure access fees.
• Commercial activity within the transit corridor.
• Property leasing and development.
• Service fees.
• Shares of revenue from special purpose entities.
Armenia clearly retains:
• Legislative, regulatory, and judicial authority over TRIPP coverage within Armenian sovereign territory, enforcing laws and regulations consistent with Armenian domestic law and international agreements.
• Control over national security and law enforcement activities.
• Customs and border control authority over TRIPP trade and transit.
• Authority over taxes, customs duties, and other compulsory trade and transit charges.
• Access to all segments within Armenian sovereign territory.
• Authority to apply all Armenian laws in transit corridor areas within Armenian sovereign territory.
Special purpose entities
The TRIPP development company, while directly implementing the rail and road components, is expected to establish separate legal entities for large infrastructure components as determined by further studies and analysis. Each entity will have management, financing, and operation models appropriate to the specific infrastructure type and strategic considerations. Special purpose entities will initially be established by the TRIPP development company, with understanding that private sector investment opportunities may be pursued in later phases on a case‑by‑case basis.
Border security and customs control
Fundamental principles: Armenia’s sovereignty and authority over border and customs operations are absolute and non‑negotiable. All border and customs activities are expected to be conducted in accordance with internationally recognized border management standards, preserving the principles of the August 8 declaration and using a “front office‑back office” operational model.
Integrated border management: Armenia intends to further develop and implement modern integrated border management practices, with potential U.S. technical assistance including:
• Risk‑based inspection and customs clearance procedures.
• Modern inspection technologies.
• Digital customs and border systems.
• Coordinated interagency processes.
• Capacity building for Armenian officials.
Pilot projects: Armenia intends to implement pilot projects to optimize:
• Customs pre‑clearance procedures.
• Digital document circulation and processing.
• “One‑stop” border point concepts.
• Risk assessment using technology.
• Coordinated border management with neighboring countries.
“Front office‑back office” operational model: To enhance efficiency while preserving Armenian sovereignty and authority, a “front office‑back office” model using digital tools to facilitate seamless connectivity will be applied.
“Front office” (third‑party operators): It is anticipated that private operators under contract with the TRIPP development company will provide customer‑facing services including:
• Initial document collection for inspection.
• Information and guidance for users.
• Collection and processing of trade and transit fees, with Armenian taxes, customs duties, and other compulsory payments remitted directly to the Armenian state budget in accordance with law.
• Facilitation and coordination support.
• Administrative assistance.
“Back office” (Armenian state bodies): Armenian customs and border officials will exercise all sovereign authorities under Armenian law and international agreements, including:
• Final customs decisions and clearances.
• Security inspection and enforcement.
• Migration control.
• Law enforcement actions.
• Permits and approvals.
• Inspection and verification.
Clear authorities: Front office operators support but do not decide. Armenian officials maintain physical presence at all border and customs facilities, and no sovereign functions are delegated.
Customs procedures: Armenia will continue to develop and implement:
• Risk‑based selective modern cargo inspections with centralized physical examinations.
• Transit regimes with efficient procedures and traceability for transit goods under agreement.
• Pre‑arrival processing with electronic document submission and handling.
• “Single window” systems for integrated trade documentation.
• Harmonized procedures in line with international customs standards.
Security operations: Armenia retains full authority within its sovereign territory. Infrastructure security projects must be approved by Armenian security agencies. Armenian authorities have priority in all emergencies. Private operational security personnel may be employed if licensed by Armenia, the document states.