ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Վաշինգտոնում արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպումից առաջ հայտարարել է, որ իրենք պատրաստվում են ոչ թե պարզապես ստորագրել փաստաթուղթ, այլ շարունակել համատեղ աշխատանքը TRIPP նախագծի գործնական իրագործման ուղղությամբ։ Նա ընդգծել է, որ ծրագիրը երկու երկրների համագործակցության հիանալի օրինակ է։
«Այն բացում է Հայաստանը բիզնեսի համար, թույլ է տալիս տնտեսապես բարգավաճել և որևէ կերպ չի ոտնահարում Հայաստանի ինքնիշխանությունը։ Սա համագործակցության հիանալի օրինակ է։ Եվ սա նաև շարունակական միջոց է՝ կառուցելու մեր երկկողմ հարաբերությունները մեր երկրների միջև, որոնք շատ ամուր են և շարունակվում են ամրապնդվել այս համաձայնագրերի միջոցով՝ եռակողմ պայմանավորվածությունից դուրս»,-ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Ըստ նրա՝ եռակողմ պայմանավորվածությունն իսկապես դառնալու է օրինակ աշխարհի համար, թե ինչպես կարելի է բացվել տնտեսական գործունեության և բարգավաճման համար՝ որևէ կերպ կասկածի տակ չդնելով կամ չխաթարելով ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։
«Վստահ ենք, որ դա հիանալի է լինելու Հայաստանի համար, հիանալի է լինելու Միացյալ Նահանգների համար, հիանալի է լինելու բոլոր ներգրավված կողմերի համար, բայց ի վերջո՝ ծառայելու է որպես օրինակ աշխարհի համար։ Մենք հանձնառու ենք և այսօր կարևոր քայլեր ենք ձեռնարկում՝ այս ուղղությամբ առաջ շարժվելու համար»,-նշել է նա։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Վաշինգտոնում հաստատել են «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման»`TRIPPծրագրի շրջանակում Հայաստան-ԱՄՆ համատեղ աշխատանքի վերաբերյալ փաստաթուղթը։

U.S. Secretary of State Marco Rubio, ahead of his meeting with Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan in Washington, stated that the goal was not just to sign a document, but to advance the practical implementation of the TRIPP initiative. He emphasized the project as an exemplary model of bilateral cooperation.
“It opens Armenia for business, allows it to prosper economically, and in no way violates Armenia’s sovereignty. This is a great example of cooperation. It is also a continuous mechanism for strengthening our bilateral relations, which are very strong and continue to deepen through these agreements, beyond the trilateral arrangement,” he said, as reported by 1lurer.am .
According to Rubio, the trilateral agreement will truly serve as a global model for how countries can enable economic activity and prosperity without compromising sovereignty or territorial integrity.
“We are confident it will be great for Armenia, great for the United States, and great for all parties involved. Ultimately, it will serve as an example to the world. We are committed and are taking significant steps today to move forward,” he added.
Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan and U.S. Secretary of State Marco Rubio in Washington have endorsed the Armenia-U.S. cooperation document under the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) initiative. The published TRIPP framework outlines the implementation process and clarifies that it does not and is not intended to create legal obligations for Armenia or the U.S.