14 Հունվար 2026 - 07:04 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով Վաշինգտոնում Արարատ Միրզոյանի և Մարկո Ռուբիոյի հանդիպմանը և ստորագրված փաստաթղթին, ընդգծել է դրա կարևորությունը խաղաղության ինստիտուցիոնալացման և TRIPP ծրագրի իրականացման համար:
«Երեկ ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում ևս մեկ կարևոր քայլ արվեց Խաղաղության ինստիտուցիոնալացման և TRIPP նախագծի գործնական իրագործման ուղղությամբ, ինչի առիթով շնորհավորում եմ բոլորիս։
Ժամը 10-ին ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդես կգա մեկնաբանություններով, ես և մեր մյուս գործընկերները ևս առիթներ կունենանք»,- գրել է Փաշինյանը։
Հունվարի 13-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է անցկացրել ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ: Հանդիպումից հետո ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը հրապարակել է «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) նախաձեռնության շրջանակում Հայաստան-ԱՄՆ համատեղ գործունեության հաստատման վերաբերյալ հայտարարությունը։
Փաստաթուղթը նկարագրում է «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախաձեռնության գործարկման կարգը։ Այս շրջանակը չի առաջացնում և միտված չէ առաջացնել իրավական հանձնառություններ կամ պարտավորություններ Հայաստանի կամ ԱՄՆ-ի համար։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, referring to the meeting between Ararat Mirzoyan and Marco Rubio in Washington and the adopted document, emphasized its significance for institutionalizing peace and implementing the TRIPP project.
“Yesterday, in the capital of the United States, Washington, another important step was taken toward institutionalizing peace and the practical implementation of the TRIPP project, and I congratulate us all on this occasion.
At 10 a.m., Foreign Minister Ararat Mirzoyan will deliver remarks. I and our other colleagues will also have opportunities to comment,” Pashinyan wrote on Facebook.
On January 13, Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with U.S. Secretary of State Marco Rubio. Following the meeting, the Armenian Foreign Ministry published the statement confirming Armenia-U.S. cooperation under the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) initiative. The document outlines TRIPP’s implementation process and does not and is not intended to create legal obligations for either Armenia or the United States.