14 Հունվար 2026 - 08:09 AMT
Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, որ ՀՀ և ԱՄՆ-ի միջև ստորագրված «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) նախաձեռնության իրականացման շրջանակը ներկայացնող փաստաթղթում չկա դրույթ, որը համաձայնեցվել է, բայց հրապարակված չէ:
«Համաձայնեցված է այն, ինչը հանձնված է թղթին և հրապարակվել է, ավելին համաձայնեցված չէ, չկա որևէ պայման, որը բարձրացվել է, ունի համաձայնեցում, բայց չենք հրապարակել»,- ասել է Միրզոյանը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Նախարարը շեշտել է, որ հրապարակված փաստաթուղթը կարևոր ձեռքբերում է ոչ միայն Հայաստանի, այլև տարածաշրջանի պետությունների և ԱՄՆ-ի համար, սակայն վերջնական փաստաթուղթ չէ, այն ընկած է 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում հրապարակված հռչակագրի և նախագծի իրականացման վերջնական իրավական փաստաթղթի միջև:
Միրզոյանն ընդգծել է, որ փաստաթուղթը, որի վերաբերյալ համատեղ հայտարարություն են տարածել Հայաստանի և ԱՄՆ-ի կառավարությունները, շահեկան և նշանակալի համաձայնություն է ոչ միայն Հայաստանի, այլև ԱՄՆ-ի ու հարևան երկրների համար։
«Չափազանց կարևոր փաստաթուղթ է, շոշափում է, վերաբերում է հայ հասարակության համար բազմաթիվ զգայուն հարցեր: Սա նշանակալի ձեռքբերում եմ համարում, Հայաստանի, բոլոր գործընկերների՝ ԱՄՆ, մեր հարևանների համար շատ շահեկան մի փաստաթուղթ է»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։

14 January 2026 - 11:01 AMT
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated that the document signed between Armenia and the United States under Trump’s Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) initiative contains no provisions that were agreed upon but not disclosed.
"What has been agreed is what is written and published. Nothing beyond that has been agreed upon. There is no clause that has been discussed, agreed upon, but left unpublished," said Mirzoyan, according to Armenpress.
He emphasized that the published document is a significant achievement not only for Armenia but also for regional countries and the United States. However, it is not the final agreement; rather, it lies between the declaration issued on August 8, 2025, in Washington, and the eventual legally binding implementation document.
Mirzoyan added that the document jointly released by the governments of Armenia and the U.S. represents a beneficial and meaningful accord for all parties involved.
"This is an extremely important document. It addresses many sensitive issues for Armenian society. I view it as a major achievement — a highly beneficial document for Armenia, the United States, and our neighbors," he said, according to Panorama.am.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and U.S. Secretary of State Marco Rubio confirmed the Armenia-U.S. cooperation framework under the TRIPP project — Trump’s Route for International Peace and Prosperity — in Washington.
The published TRIPP document outlines the implementation mechanism of the initiative. It does not and is not intended to create legal obligations for either Armenia or the United States.