14 Հունվար 2026 - 10:56 AMT
«Արդեն 6 օր է՝ երեկոյան 6-9-ը մենք ականատես ենք լինում, որ մի խումբ հավաքվում է Իրանի դեսպանատան առաջ, շատ անհարգալից, վիրավորական արտահայտություններով են հանդես գալիս։ Ի հեճուկս այն բանի, որ մենք շարունակաբար հնչեցնում ենք մեր բողոքը, այս գործընթացը շարունակվում է։ Մենք ամենադժվար պահերին կանգնել ենք Հայաստանի ժողովրդի և կառավարության կողքին, օրինակները շատ են։ Մենք այսօր ծանր իրավիճակի մեջ ենք, և այն իրադարձությունը, որ այսօր տեղի է ունենում Իրանի դեսպանատան դիմաց, կմնա Իրանի ժողովրդի պատմական հիշողության մեջ։ Կարծում եմ՝ շատ հստակ ասացի»,- հայտարարել է նա, գրում է Sputnik Արմենիան:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք այս ամենը կարո՞ղ է որոշակի ազդեցություն ունենալ նաև հայ-իրանական հարաբերությունների վրա՝ դեսպանը նշել է, որ բազմիցս համապատասխան դիտարկումներ են փոխանցել պատկան մարմիններին։
Ըստ նրա՝ Թեհրանում ձևավորվում է նմանօրինակ մի պատկերացում, որ Հայաստանը դառնում է մի կենտրոն Իրանի դեմ թշնամաբար տրամադրված ուժերի գործողությունների համար:
Իրանում բողոքի զանգվածային ակցիաներ են անցկացվում 2025–ի դեկտեմբերի 28-ից։ Դժգոհության հիմնական պատճառները փոխարժեքի տատանումներն են ու գների բարձրացումը։ Սակայն ավելի ուշ Իրանի մի շարք քաղաքներում բողոքի ակցիաները վերաճեցին ոստիկանության հետ բախումների, իսկ կարգախոսները ստացան քաղաքական բնույթ՝ ընդդեմ Իրանում առկա քաղաքական կարգի:
Հունվարի 2-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց, թե ԱՄՆ–ն պատրաստ է պաշտպանել Իրանի քաղաքացիներին, եթե այդ երկրի իշխանությունները ուժ կիրառեն նրանց դեմ: Թեհրանը դատապարտեց այդ սպառնալիքները։
Հունվարի 8-ին Իրանում տեղի են ունեցել ամենամասշտաբային բողոքի ցույցերը, որոնք հրահրվել էին 1979 թվականին տապալված շահի որդու՝ Ռեզա Փահլավիի կոչով: Այնուհետև փողոց էին դուրս եկել գործող իշխանության կողմնակիցները։

14 January 2026 - 11:48 AMT
Iran’s newly appointed ambassador to Armenia, Khalil Shirgholami, issued a sharp statement during a press conference, accusing Armenia of becoming a center for forces hostile to Iran. His remarks were prompted by a series of protests held outside the Iranian Embassy in Yerevan.
"For six days now, from 6 to 9 p.m., groups have gathered in front of our embassy, using very disrespectful and offensive language. Despite our repeated complaints, the protests continue. We have stood by the Armenian people and government during their hardest times, and there are many examples of that. Today, Iran is facing a difficult situation, and what is happening outside the embassy will remain in the historical memory of the Iranian people. I believe I made myself very clear," Shirgholami said, as quoted by Sputnik Armenia.
Asked whether the protests could affect Iran–Armenia relations, the ambassador said Tehran had already conveyed its concerns to the relevant Armenian authorities multiple times.
He added that there is now a growing perception in Tehran that Armenia is becoming a hub for operations by forces hostile to Iran.
Mass protests erupted in Iran starting December 28, 2025, initially over currency instability and rising prices. They later escalated into political demonstrations marked by clashes with police.
On January 2, U.S. President Donald Trump stated that the U.S. was prepared to defend Iranian citizens if the government used force against them, a statement condemned by Tehran.
On January 8, Iran witnessed its largest protests yet, sparked by a call from Reza Pahlavi, son of the deposed Shah. This was followed by counter-rallies organized by supporters of the current regime.