14 Հունվար 2026 - 11:41 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Հայաստանը և խաղաղությունը ռիսկերի ու հնարավորությունների խաչմերուկում» խորագրով քննարկման ժամանակ հայտարարել է, որ ՀՀ-ն միանշանակ և աներկբա կերպով ցանկանում է դառնալ Եվրամիության լիիրավ անդամ և գնում է Հայաստանը ԵՄ ստանդարտներին համապատասխանող երկիր դարձնելու ճանապարհով:
«Մենք մեզ հաշիվ ենք տալիս, որ չենք կարող միևնույն ժամանակ լինել ԵՄ անդամ և ԵԱՏՄ անդամ: Բայց հիմա ուրիշ իրողություն է պարզվում, որ, այնուամենայնիվ, տարածք կա և՛ այս ճանապարհով գնալու, և՛ ԵԱՏՄ անդամ լինելու համար: Եվ մենք այսօր այդ տարածքի մեջ ենք: Մենք հստակ հայտարարում ենք, որ գնում ենք այս ճանապարհով: Մենք ԵԱՏՄ անդամ ենք, ինչը նշանակում է, որ այս կետում անհամատեղելիություն չկա: Հետևաբար, այնքան, ինչքան համատեղելիությունը հնարավոր կլինի, մենք կշարունակենք մնալ ԵԱՏՄ անդամ: Երբ համատեղելիության անհնարինություն լինի, մենք Հայաստանի քաղաքացիների հետ կկայացնենք որոշում, որը կբխի Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի ազատ կամարտահայտությունից»,-շեշտել է վարչապետը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Վարչապետը կարևորել է նախորդ տարի ընդունված օրենքը, որով ազդարարվեց Հայաստանի՝ ԵՄ անդամակցության գործընթացի մեկնարկը։
Նրա խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը իրատեսորեն է մոտենում այս նպատակին և գիտակցում է, որ ԵՄ անդամ պետություն դառնալու համար առաջնահերթ է բովանդակային համապատասխանությունը, այլ ոչ թե միայն քաղաքական կամք։
«Արդյոք մենք ուզո՞ւմ ենք լինել ԵՄ լիիրավ անդամ. այո, աներկբա և միանշանակ: Ինչպե՞ս ենք դա պատկերացնում. մենք մեզ հաշիվ ենք տալիս, և նախորդող շրջանի փորձն էլ ցույց տվեց, որ որևէ երկրի աշխարհաքաղաքական կամ այլ նպատակահարմարությամբ չեն ընդունում ԵՄ անդամ: Դրա համար կա մի շատ մեծ ու կարևոր նախապայման՝ երկիրը օբյեկտիվորեն պետք է համապատասխանի ԵՄ ստանդարտներին՝ գոնե 97, 98, 99 տոկոսով: Մեր ռազմավարությունը հետևյալն է՝ մենք շատ ամուր և հստակ պետք է գնանք Հայաստանը ԵՄ ստանդարտներին համապատասխանող երկիր դարձնելու ճանապարհով»,-ասել է նա:
Փաշինյանը հավելել է, որ երբ այդ համապատասխանությունն ապահովվի, կգա քաղաքական որոշման պահը՝ ընդունել Հայաստանին, թե ոչ։
Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ն կարող է ընտրել չընդլայնվել, սակայն Հայաստանը երկու տարբերակի դեպքում էլ կլինի շահած կողմ։
«Երբ մենք համապատասխանում ենք ստանդարտներին, ունենք երկու տարբերակ՝ կամ մեզ ընդունում են ԵՄ անդամ, կամ մեզ չեն ընդունում»,-ասել է վարչապետը։
Ըստ Փաշինյանի՝ ՀՀ-ն երկու դեպքում էլ շահած է դուրս գալիս. մի դեպքում դառնում է ԵՄ լիարժեք անդամ, մյուս դեպքում չի դառնում անդամ, սակայն լինում է եվրոպական ստանդարտներին համապատասխանող, ժամանակակից պետություն:

At the “Armenia and Peace: At the Crossroads of Risks and Opportunities” forum, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that Armenia unequivocally wants to become a full member of the European Union and is moving toward aligning with EU standards.
“We fully understand that it’s impossible to be a member of both the EU and the Eurasian Economic Union (EAEU) simultaneously. But the reality today is that there’s still space to move forward on both paths. We are currently operating within that space. As long as compatibility remains, we will continue as an EAEU member,” Pashinyan said, according to Armenpress.
He emphasized that if a point of incompatibility arises, a decision will be made with the Armenian people.
“We will make that decision based on the free will of the citizens of the Republic of Armenia,” he stressed.
The Prime Minister highlighted the importance of a law adopted last year that formally launched Armenia’s EU accession process. He stressed that becoming an EU member depends not only on political will but primarily on substantial compliance with EU standards.
“Do we want to become a full EU member? Yes, unequivocally. But experience shows that countries aren’t admitted to the EU for geopolitical reasons alone. There’s a major prerequisite: objective compliance with EU standards — 97%, 98%, or 99%.”
“Our strategy is clear: we must steadily and decisively turn Armenia into a country that meets EU standards,” he said.
When Armenia meets those standards, a political decision will follow, whether or not to admit it as a member.
Even if the EU opts not to expand, Armenia will still benefit, Pashinyan said.
“In both cases, we win: either by becoming a full member or by becoming a modern state aligned with European standards,” he concluded.
On December 2, 2025, Armenia and the EU signed a strategic partnership agenda during the sixth session of the Armenia–EU Partnership Council in Brussels. The document was signed by Foreign Minister Ararat Mirzoyan and EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas.