14 Հունվար 2026 - 11:59 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով ադրբեջանական բենզինի ներկրմանը և հակադարձելով մեղադրանքներին, հայտարարել է, որ բենզինի համար Եռաբլուրը չենք մոռացել, այլ 2018-ից սկսած իրենց, ի վերջո, հաջողվել է բենզինի շուկայի մենաշնորհը հաղթահարել: Այդ մասին նա ասել է «Հայաստանը և խաղաղությունը ռիսկերի ու հնարավորությունների խաչմերուկում» քննարկմանը:
«2018-ին ինչքան ենք չարչարվել շուկայի մենաշնորհները հաղթահարելու ուղղությամբ։ Այո՛, դե յուրե հաղթահարել ենք։ Այս ընթացքում բենզինի ներմուծում էլ է եղել, ընդլայնվել է շուկան, բայց այն մենաշնորհները, որոնց մի ծայրը ՀՀ-ում է, մյուսը՝ ՀՀ-ից դուրս, մեզ չէր հաջողվում այդ մենաշնորհների խնդիրները լուծել։ Հիմա մեր բոլորի աչքի առաջ բենզինի և դիզվառելիքի շուկայում հաստատված տասնամյակների մենաշնորհը խաղաթղթերի տնակի նման քանդվում է»,- ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը:
Նրա խոսքով՝ նախկինում շուկան վերահսկող ընկերություններն այսօր վերջին փորձերն են անում պահպանելու իրենց դիրքերը։
«Մեծ ներդրումներ են անում՝ հակաարշավ, իրենց մենաշնորհային դիրքը հայրենասիրական կարգախոսների ներքո պաշտպանելու համար։ Մինչդեռ ՀՀ սպառողները տասնամյակներով տրիլիոնավոր դրամներ ավել են վճարել այդ ամենի համար։ Այսօր դրա համար պատասխանատվություն ու բացատրություն չեն ուզում տալ»,- ասել է նա։
Նա նշեց, որ դեկտեմբերի 25-ից մինչև այսօր ՀՀ քաղաքացիների գրպանում տասնյակ միլիարդ դրամներ են մնացել։
«Երեկ տեսա՝ տենց էլի գրում են՝ «բենզինի համար Եռաբլուրը մոռացաք»։ Ո՛չ, այդպես չի, որովհետև զարգացած, կայուն, անվտանգ, միջազգային բարձր հեղինակություն ունեցող ՀՀ-ն ամենամեծ հարգանքի տուրքն է մեր նահատակներին, մեր ընկած եղբայրներին։ Մեր եղբայրները ընկել են, որ ՀՀ-ն ոտքի կանգնի, և ՀՀ-ն ոտքի է կանգնել որպես միջազգային հանրության պատասխանատու մասնակից, արժանապատիվ մասնակից»,- ասել է նա նա։
Նա հավելել է, որ Հայաստան-Ադրբեջան երկկողմ առևտրի դրսևորումները տեղի ունեցան շատ ավելի վաղ, «քան միջազգային հանրությունը, գուցե նաև Ադրբեջանը, սպասում էր»:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, responding to criticism over the import of Azerbaijani gasoline, said the move does not equate to forgetting Yerablur—the military cemetery symbolizing national sacrifice. Instead, he emphasized that since 2018, his administration has succeeded in breaking the gasoline market monopoly. He made these remarks during the discussion titled “Armenia and Peace at the Crossroads of Risks and Opportunities.”
“In 2018, we struggled to dismantle market monopolies. And yes, de jure, we succeeded. Fuel imports have expanded, and the market has grown, yet some monopolies, with roots both inside and outside Armenia, remained unsolved. Now, before everyone’s eyes, a monopoly built over decades is collapsing like a house of cards,” he stated, according to Aysor.am .
According to Pashinyan, companies that previously dominated the market are now making last-ditch efforts to maintain their positions.
“They are investing heavily in smear campaigns to protect their monopoly under patriotic slogans. Meanwhile, Armenian consumers have overpaid trillions of drams for years. Today, no one wants to take responsibility or offer explanations,” he said.
Pashinyan added that since December 25, Armenian citizens have collectively saved tens of billions of drams.
“Yesterday, I saw more of those claims like ‘you forgot Yerablur for gasoline.’ No, that’s not true. A developed, stable, and secure Armenia with strong international standing is the greatest tribute to our fallen brothers. They sacrificed their lives so Armenia could rise, and today Armenia stands tall as a responsible, dignified member of the international community,” he noted.
He also highlighted that bilateral trade between Armenia and Azerbaijan began much earlier than both the international community and possibly even Azerbaijan had anticipated.
Earlier, Foreign Minister Ararat Mirzoyan commented on Azerbaijani fuel imports, stating: “From what I understand, purchasing this fuel is very beneficial for Armenian citizens. I’ve seen boycott calls, but I’ve also heard there are queues for that fuel.”
When asked why Azerbaijan is supplying Armenia with cheap gasoline, Mirzoyan responded: “Because peace is being established, cooperation is taking shape, and their cargo must transit through our territory, just as ours must pass through theirs.”