Հունվարի 14-ին Ադրբեջանը ՀՀ-ին է փոխանցել Դավիթ Դավթյանին, Գևորգ Սուջյանին, Վիգեն Էուլջեքջյանին և Վագիֆ Խաչատրյանին։ ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնել է, որ Ադրբեջանում պահվող գերիների վերադարձը տեղի է ունեցել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության շրջանակում:
«Գործընթացն իրականացվել է որպես ՀՀ և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև հաստատված խաղաղության գործնական արդյունք»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել էր, որ գերիները Հակարիի կամրջով Ադրբեջանի համապատասխան մարմինների կողմից փոխանցվել են ՀՀ կառույցներին և այժմ տեղափոխվում են Երևան:
Մի քանի օր առաջ լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքջյանը, որի առողջական վիճակը խիստ վատթարացել էր գերության մեջ, կնոջն ուղղված նամակում խնդրել էր հետաձգել որդու հարսանիքը:
Դեկտեմբերի 22-ին Ադրբեջանում 15 տարվա ազատազրկման դատապարտված Արցախի բնակիչ 70-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանի առողջական վիճակը կտրուկ վատթարացել էր: Նա հոսպիտալացվել էր: Խաչատրյանն առևանգվել էր, երբ Կարմիր խաչը նրան տեղափոխում էր Հայաստան՝ սրտի շտապ վիրահատության համար՝ Հակարի կամրջի վրա ապօրինաբար տեղադրված անցակետում:
2020 թվականի նոյեմբերին՝ Արցախում մարտական գործողությունների ավարտից հետո, հայտնի էր դարձել, որ Բերձոր-Շուշի ճանապարհին գերեվարվել են «Նոր Հայաստան Հայրենիք-Սփյուռք» բարեգործական ՀԿ-ի հիմնադիր նախագահ Գևորգ Սուջյանն ու նրա ընկերը՝ Դավիթ Դավթյանը։ Սուջյանը պատերազմի օրերին ընկերների հետ միասին օգնություն էր տեղափոխում Արցախ։ 2021 թ. Ադրբեջանի դատարանը նրանց դատապարտել է 15 տարվա ազատազրկման՝ մեղադրելով լրտեսության մեջ։

14 January 2026 - 13:23 AMT
On January 14, Azerbaijan transferred four Armenian captives—Davit Davtyan, Gevorg Sujyan, Vicken Euljeckijan, and Vagif Khachatryan—to Armenia. The National Security Service (NSS) of Armenia stated that the return took place within the framework of the peace established between Armenia and Azerbaijan.
“The process was carried out as a practical result of the peace established between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan,” the NSS message said.
Earlier, Prime Minister Nikol Pashinyan announced that the prisoners were handed over via the Hakari bridge by Azerbaijani authorities to Armenian representatives and were being transported to Yerevan.
A few days ago, Lebanese-Armenian Vicken Euljeckjian, whose health had significantly deteriorated in captivity, wrote to his wife asking her to postpone their son’s wedding.
On December 22, the health of 70-year-old Artsakh resident Vagif Khachatryan, who had been sentenced to 15 years in prison in Azerbaijan, sharply worsened and he was hospitalized. Khachatryan was abducted at a checkpoint illegally placed on the Hakari bridge while the Red Cross was transporting him to Armenia for emergency heart surgery.
In November 2020, after hostilities ended in Artsakh, it became known that Gevorg Sujyan, founder of the New Armenia Homeland-Diaspora charitable NGO, and his friend Davit Davtyan were captured on the Berdzor–Shushi road while delivering aid to Artsakh. In 2021, an Azerbaijani court sentenced them to 15 years in prison on charges of espionage.