14 Հունվար 2026 - 13:27 AMT
Արտաքին հետախուզության ծառայության ղեկավար Քրիստիննե Գրիգորյանը հայտարարել է, որ Հայաստանում հիբրիդային սպառնալիքները ոչ միայն շարունակվում են, այլև ինտենսիվանում: Նա այդ մասին ասել է «Հայաստանը և խաղաղությունը ռիսկերի ու հնարավորությունների խաչմերուկում» թեմայով անվտանգային ֆորումի ընթացքում։
«Հիբրիդային սպառնալիքները շարունակվում են և ինտենսիվանում են: Պիտի հաշտվենք այն տխուր մտքի հետ, որ հիբրիդային սպառնալիքները մեզ ուղեկցելու են, ինչպես համավարակները: Ինչպես հասարակությունները սովորում են ապրել համավարակի պայմաններում՝ պատվաստվել, կանխարգելիչ միջոցներ ձեռնարկել, իմունային համակարգը ամրապնդել, նույն կերպ հասարակությունները հատկապես ժողովրդավարական կարգում պետք է գնան հենց այս ճանապարհով հիբրիդային սպառնալիքներին դիմակայելու պարագայում»,-ասել է Գրիգորյանը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Նրա գնահատմամբ՝ ընտրական գործընթացները, որպես կանխատեսելի ժողովրդավարական մեխանիզմներ, կարող են դառնալ հիբրիդային գործիքակազմի առավել արդյունավետ կիրառման հարթակ։
Գրիգորյանը շեշտել է, որ հիբրիդային գործիքակազմի հակազդումը չի կարող մնալ միայն անվտանգային մարմինների իրավասության շրջանակում․ դրանք պահանջում են հանրային լայն իրազեկվածություն, պատասխանատու վարք, վերլուծական մոտեցում և կշռադատված վերաբերմունք։
«Ընտրական գործընթացների տրամաբանությունը պետք է փռել տարածության մեջ և տեսնել, թե որոնք են այն օբյեկտիվ հնարավորությունները, որտեղ միջամտությունների այս կամ այն տեսակները կլինեն առավել ակտիվ կամ առավել արդյունավետ: Մեր գնահատմամբ՝ դա ընտրությունների քաղաքական մասնակցության կոմպոնենտի թիրախավորումն է, որը շատ տրամաբանական է դարձնում այս գործողությունները՝ ի թիվս կիբեռգործողությունների, որոնք կարող են թիրախավորել կենսական ենթակառուցվածքները, ժողովրդավարական հասարակարգի ընտրական գործընթացների տրամաբանությունը, դրանց ենթակառուցվածքները: Դրանք կարող են ներառել տնտեսական գործողությունները, համադրվել այդ տնտեսական գործողություններով՝ հրահրելու կամ ուղղորդելու բիզնես սեկտորի ընտրողների ընտրությունը կամ ազդելու նրանց ընտրության վրա»,-հայտարարել է Գրիգորյանը։
Նա նաև ընդգծել է, որ քաղաքական գործընթացներում հաճախ շահագործվում են երիտասարդության իրազեկության պակասը և հայրենասիրական զգացմունքները։
«Մենք Հայաստանում այս տարի արձանագրել ենք հատկապես երիտասարդության թիրախավորում՝ ոչ միայն առաջիկա ընտրությունների կոնտեքստում, այլ շատ ավելի երկարաժամկետ կտրվածքով»,-նշել է Գրիգորյանը։

14 January 2026 - 13:45 AMT
Kristine Grigoryan, head of Armenia’s Foreign Intelligence Service, stated that hybrid threats against Armenia are not only ongoing but are intensifying. She made these remarks during the security forum “Armenia and Peace: at the Crossroads of Risks and Opportunities,” reports Armenpress.
“Hybrid threats are continuing and intensifying. We must accept the sobering reality that these threats will accompany us, much like pandemics. Just as societies adapt to pandemics, getting vaccinated, taking preventive measures, strengthening immune systems, so too must democratic societies build resilience against hybrid threats,” Grigoryan said.
She noted that electoral processes, as predictable democratic mechanisms, can become prime targets for hybrid tactics.
Grigoryan emphasized that countering hybrid tools should not be left solely to security agencies. It requires broad public awareness, responsible behavior, analytical thinking, and measured responses.
“The logic of electoral processes must be expanded to identify where different types of interference can be most active or effective. We believe the component most at risk is political participation in elections, which aligns logically with hybrid tactics, alongside cyber operations targeting vital infrastructure and the logic of democratic electoral processes. These may include economic operations designed to incite or guide voter behavior in the business sector,” she explained.
She also warned that gaps in youth awareness and patriotic sentiment are often manipulated in political processes.
“This year in Armenia, we’ve observed increased targeting of youth—not just in the context of upcoming elections but as part of a much longer-term strategy,” Grigoryan said.