14 Հունվար 2026 - 14:50 AMT
Ղրղզստանի քննարկվում է ռուսաստանցի հայտնի լրագրող Վլադիմիր Սոլովյովին անցանկալի անձ հայտարարելու և նրա մուտքը երկրի տարածք արգելելու հարցը։ Այդ մասին հայտնել է Ղրղըզստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Ասքատ Ալագոզովը՝ նշելով, որ նման առաջարկով է հանդես եկել երկրի խորհրդարանի պատգամավորներից մեկը, հայտնում է «Ազատությունը»:
Ռուսաստանի պետական հեռուստատեսության եթերում հեռարձակված հաղորդումներից մեկում Սոլովյովը Կենտրոնական Ասիան «ռուսական տարածաշրջան» էր անվանել՝ կոչ անելով այնտեղ, անհրաժեշտության դեպքում, հատուկ ռազմական գործողություն իրականացնել։
«Նման հայտարարությունները հարկավոր է ընկալել որպես ռուսաստանցի լրագրողի ժամեր տևող հաղորդումների ընթացքում հնչած հերթական դատարկ ու անլուրջ հայտարարություն», – նշել է Ղրղզստանի նախագահի մամուլի քարտուղարը։
Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը կանչվել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարություն՝ ռուսաստանցի հաղորդավար Վլադիմիր Սոլովյովի վերջին հայտարարության կապակցությամբ:
Ռուսաստանցի հաղորդավար և քարոզիչ Վլադիմիր Սոլովյովը հայտարարել է, որ պետք է անտեսել միջազգային իրավունքն ու «հատուկ ռազմական գործողություն իրականացնել Հայաստանում և Կենտրոնական Ասիայում»։ «Մեզ համար շատ ավելի ցավոտ է այն, ինչ տեղի է ունենում Հայաստանում, քան այն, ինչ տեղի է ունենում Վենեսուելայում։ Հայաստանի կորուստը հսկայական խնդիր է»,-ասել է նա:

Власти Кыргызстана рассматривают вопрос об объявлении российского пропагандиста Владимира Соловьёва персоной нон грата. Об этом сообщил пресс-секретарь президента Кыргызстана Аскат Алагозов, передает «Радио Свобода».
По его словам, с соответствующим предложением выступил депутат парламента.
В одном из своих эфиров на российском государственном телевидении Соловьёв назвал Центральную Азию «русским регионом» и призвал, при необходимости, провести там специальную военную операцию.
«Подобные заявления следует воспринимать как очередную пустую и несерьёзную фразу, прозвучавшую в рамках часов эфирного времени одного российского журналиста», — отметил Алагозов.
Ранее в связи с последними заявлениями Соловьёва в Министерство иностранных дел Армении был вызван посол России Сергей Копыркин.
Соловьёв призвал игнорировать международное право и провести «специальную военную операцию» как в Армении, так и в Центральной Азии. «То, что происходит в Армении, для нас гораздо болезненнее, чем в Венесуэле. Потеря Армении — это огромная проблема», — заявил он.