Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը X սոցիալական հարթակում գրառում է կատարել 1990 թվականին Բաքվում տեղի ունեցած հայերի ջարդերի 36-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
«Այս օրերին` Ադրբեջանական ԽՍՀ-ում Բաքվի հայերի դեմ բնռությունների 36-րդ տարելիցին, մենք ոգեկոչում ենք զոհերի հիշատակը։
Բռնելով խաղաղության ճանապարհը՝ ընդգծում ենք, որ անվերապահ չենք ընդունում նման գործողություններ՝ զուգորդված իրական հաշտեցման և Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հանձնառության հետ, ինչը կարող է երաշխավորել, որ նման ողբերգություններ երբեք չկրկնվեն»։
Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատի (ԱԺՃ) կողմից 1990 թվականի հունվարի 13-19-ին կազմակերպած և իշխանությունների կողմից հովանավորված հայերի ջարդեր Բաքվում։ Ըստ տարբեր աղբյուրների՝ ջարդերին զոհ է գնացել 48-300 մարդ։
Հանրահավաքից հետո ամբոխը խմբերի բաժանված, նախանշված հասցեներով) ներխուժել է հայերի բնակարանները և սկսել ծեծ ու բռնարարքներ, մարդկանց դուրս նետել պատուհաններից, սպանել երկաթե ձողերով ու դանակներով, բռնաբարել կանանց, շատերին ողջակիզել։ Ջարդերից հետո Բաքուն հայաթափվել է՝ մոտ 250 հազար հայ տեղահանվել է:

15 January 2026 - 07:54 AMT
On the 36th anniversary of the anti-Armenian violence in Baku, Armenia’s Ministry of Foreign Affairs has made a public statement on X.
"These days, on the 36th anniversary of the violence against Armenians in Baku, Azerbaijan SSR, we honor the memory of the victims.
By choosing the path of peace, we reaffirm that acts of this nature can never be condoned, even under the guise of reconciliation or a commitment to lasting peace in the South Caucasus. Only genuine justice can ensure such tragedies are never repeated."
The Baku pogroms were carried out between January 13 and 19, 1990, organized by the Azerbaijani Popular Front and tolerated by the authorities. According to various sources, between 48 and 300 Armenians were killed.
After a rally, mobs, acting in coordinated groups, stormed Armenian homes at targeted addresses. Victims were beaten, stabbed, raped, thrown from windows, and, in some cases, burned alive. Following the pogroms, Baku was ethnically cleansed of its Armenian population, with approximately 250,000 Armenians forcibly displaced.