15 Հունվար 2026 - 09:25 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն տեղեկություն է ստացել այն մասին, որ Իրանի իշխանությունները մտադիր չեն մահապատժի ենթարկել անկարգությունների մասնակիցներին։ Նա նաև նշել է, որ ըստ ստացված տեղեկությունների՝ Իրանում մահվան դեպքերը դադարել են։
«Մեզ ասել են, որ Իրանում սպանությունները դադարեցվում են, դրանք արդեն դադարել են։ Մահապատիժներ նախատեսված չեն, որևէ մահապատիժ։ Ինձ այդ մասին տեղեկացրել են հուսալի աղբյուրներ», — ասել է Թրամփը լրագրողների հետ զրույցում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Իրանում բողոքի ցույցերի ընթացքում մոտ 2000 մարդ է զոհվել: Այդ մասին հայտնել էր Reuters-ը իրանցի պաշտոնյայի վրա հղումով:
Հունվարի 13-ին հայտնի է դարձել, որ ԱՄՆ իշխանությունները քննարկում են Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցների սահմանումը՝ բողոքների ճնշման պատճառով։ Քննարկվում են սահմանափակումներ էներգետիկ և բանկային ոլորտներում, ինչպես նաև անձնական միջոցներ՝ երկրի ղեկավար կազմի ներկայացուցիչների դեմ։
Իրանում զանգվածային ցույցերը շարունակվում են դեկտեմբերի 28-ից: Դրանք սկիզբ են առել մայրաքաղաք Թեհրանի շուկայից, որի ՝ առևտրականները, ինչպես նաև և մի շարք համալսարանների ուսանողներ, բողոքի դուրս եկան ազգային արժույթի կտրուկ անկման և ապրանքների թանկացման դեմ։

15 Январь 2026 - 11:53 AMT
Президент США Дональд Трамп заявил, что Вашингтон получил информацию о том, что иранские власти не собираются приводить в исполнение смертные приговоры в отношении участников недавних беспорядков. По его словам, также получены сведения о прекращении убийств в стране.
«Нам сообщили, что убийства в Иране прекращаются. Они уже остановлены. Казней не будет, никаких казней. Об этом мне сообщили надежные источники», — сказал Трамп в разговоре с журналистами, сообщает РИА Новости.
По информации агентства Reuters со ссылкой на иранского чиновника, во время протестов в Иране погибло около 2000 человек.
11 января силовые структуры Ирана сообщили о задержании основных организаторов протестов, однако точное число арестованных не раскрыли. Глава Национальной полиции Ахмад-Реза Радан заявил, что после всех необходимых юридических процедур задержанные будут наказаны.
*13 января стало известно, что власти США обсуждают введение новых санкций против Ирана за подавление протестов. Обсуждаются ограничения в энергетическом и банковском секторах, а также персональные санкции против представителей руководства страны.
Массовые акции протеста в Иране продолжаются с 28 декабря. Они начались на рынке Тегерана, где торговцы и студенты нескольких университетов выразили недовольство резким падением национальной валюты и ростом цен.*