ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Բաքվից 4 հայ գերիների վերադարձն ու Հայաստանում 44-օրյա պատերազմի ընթացքում վարձկանության մեղադրանքով դատապարտված սիրիացի քաղաքացիների վերադարձը միմյանց հետ կապ չունեն, հայտնում է Radar Armenia-ն։
«Այդ երկու իրադարձությունները իրար հետ կապ չունեն։ Մենք ուզում ենք և աշխատում ենք նաև Սիրիայի Արաբական Հանրապետության հետ մեր հարաբերությունների հետագա զարգացման ուղղությամբ, այդ թվում՝ հույս ունենք, որ այդ որոշումը, որը բարեկամական որոշում է Սիրիայի նկատմամբ, Սիրիայի հայ համայնքի շուրջ մթնոլորտը ավելի բարենպաստ կդարձնի»,-ասել է նա:
Հունվարի 14-ին Ադրբեջանը Հայաստանին է հանձնել Դավիթ Դավթյանին, Գևորգ Սուջյանին, Վիգեն Էուլջեքջյանին և Վագիֆ Խաչատրյանին։ ող ճանապարհին, և դատապարտվել 20 տարվա ազատազրկման։
Նույնը օրը հայտնի է դարձել, որ ՀՀ-ն 2020-ին Արցախում ձերբակալված սիրիացի ահաբեկիչներին է փոխանցել Սիրիային՝ Թուրքիայի միջոցով: Հայաստանը ցմահ ազատազրկման դատապարտված սիրիացիներին հանձնել է Սիրիային, որպեսզի վերջիններս պատժի մնացած մասը կրեն իրենց երկրում։ Այդ մասին հայտնել է արդարադատության նախարարությունը:

15 January 2026 - 12:16 AMT
Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the return of four Armenian captives from Azerbaijan and the repatriation of Syrian citizens convicted in Armenia during the 2020 war are not connected events, Radar Armenia reports.
“These two developments are not linked. We also aim to advance relations with the Syrian Arab Republic. We hope that this decision, made as a friendly gesture toward Syria, will help create a more favorable environment for the Armenian community there,” Pashinyan said.
On January 14, Azerbaijan handed over Davit Davtyan, Gevorg Sujyan, Vicken Euljeckjian, and Vagif Khachatryan to Armenian authorities.
On the same day, Armenia returned Syrian nationals captured in Artsakh in 2020, who had been convicted of terrorism and sentenced to life imprisonment, to Syria via Turkey. According to the Ministry of Justice, these individuals will serve the remainder of their sentences in their home country.