15 Հունվար 2026 - 14:07 AMT
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով TRIPP ծրագրի շրջանակում Հայաստան-ԱՄՆ համատեղ աշխատանքի վերաբերյալ փաստաթուղթին, գրել է, որ այն իսկապես լավն է՝ բոլոր հնարավոր շահառուների համար:
«Կարդացեք։ Փաստաթուղթն իսկապես լավն է։
Լավն է Հայաստանի համար։ Մեր երկիրն ապաշրջափակվում է և դառնում միջազգային մեծ լոգիստիկ ուղիների կարևոր հանգույց։ Եվ դա` ո'չ որևէ կերպ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության հաշվին։
Լավն է այն ընդունող մյուս կողմի` ԱՄՆ֊ի համար։ Լավն է մեր անմիջական հարևանների ու առհասարակ բոլոր հնարավոր շահառուների համար։ Եվ դա շատ լավ է, որովհետև հակառակ պարագայում այն ուղղակի չէր աշխատի։
Հ.Գ. Չեմ նախանձում դավադրապաշտներին ու մեր հանրությանն օրուգիշեր կործանում գուժողներին։ Լավ եղեք»,-գրել է նա:
Հրապարակված փաստաթուղթը նկարագրում է «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախաձեռնության գործարկման կարգը։ Այս շրջանակը չի առաջացնում և միտված չէ առաջացնել իրավական հանձնառություններ կամ պարտավորություններ Հայաստանի կամ ԱՄՆ-ի համար։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan expressed strong support for the recently published Armenia-U.S. cooperation framework under the TRIPP initiative, describing the document as genuinely beneficial for all potential stakeholders.
“Read it. The document is genuinely good,” Mirzoyan wrote on Facebook. “It’s good for Armenia. Our country is opening up and becoming a key hub in major international logistics routes, without compromising our sovereignty, territorial integrity, or jurisdiction in any way.”
He emphasized that the framework is also good for the United States, for Armenia’s neighbors, and for all possible beneficiaries, adding: “That’s precisely what makes it work. Otherwise, it simply wouldn’t.”
In a closing remark aimed at critics, he wrote: “P.S. I don’t envy the conspiracy theorists and the doomsayers who predict catastrophe for our public day and night. Be well.”
Earlier, Mirzoyan and U.S. Secretary of State Marco Rubio signed a framework document in Washington detailing cooperation under the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP). The published agreement outlines how the initiative is to be implemented and explicitly states that it creates no legal obligations for either Armenia or the U.S.