Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների կողմից 2026 թվականի հունվարի 15-ին իրականացվել է Երասխ-Սադարակ երկաթուղային հատվածի ենթակառուցվածքի ընթացիկ վիճակի համատեղ զննում, հայտնում է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը:
Նշվում է, որ զննման նպատակն էր գնահատել տվյալ երկաթուղային հատվածի տեխնիկական պիտանելիությունը հատուկ երկաթուղային շինարարական տեխնիկայի շարժի ապահովման համար՝ ենթակառուցվածքի վերականգնման համապատասխան համալիր միջոցառումներ իրականացնելու նպատակով։
«Կատարված զննման շրջանակներում կողմերը մտքեր են փոխանակել տվյալ հատվածում երկաթուղային ենթակառուցվածքի տեխնիկական վիճակի գնահատման հարցերի շուրջ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել էր, որ ՀՀ կառավարությունն ակնկալում է, որ Ռուսաստանը սեղմ ժամկետում կարձագանքի երկաթուղու՝ դեպի Ադրբեջան և Թուրքիա մի քանի հատվածների շտապ վերականգնման հարցին։

15 January 2026 - 15:07 AMT
On January 15, 2026, Armenian and Azerbaijani representatives jointly inspected the current state of infrastructure along the Yeraskh-Sadarak railway line, according to Armenia’s Ministry of Territorial Administration and Infrastructure.
The primary aim of the inspection was to evaluate the technical suitability of the railway section for the movement of specialized construction equipment, with a view toward implementing comprehensive restoration efforts.
“During the inspection, both sides exchanged views regarding the technical condition of the railway infrastructure in the section,” the statement said.
Earlier, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated that his government expects Russia to respond promptly to Armenia’s request for the urgent restoration of key railway links leading toward Azerbaijan and Turkey.