Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից ազատված Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը դատի է տվել Հայաստանյայց Առաքելական եկեղեցուն։
Ըստ «Դատալեքսի», նա դատարանից պահանջում է անվավեր ճանաչել իրեն Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից ազատելու մասին Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի հունվարի 10-ի թիվ 02 հայրապետական տնօրինությունը՝ որպես հետևանք հայցվորին վերականգնելով Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում, հայտնում է Panorama.am-ը:
Դիմումն Արմավիրի դատարան մուտք է արվել հունվարի 15-ին։ Այն մակագրվել է դատավոր Էդգար Հովհաննիսյանին։
Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը Փաշինյանի հայտարարած «ՀԱԵ բարենորոգման» նախաձեռնությանը միացած եպիսկոպոսներից մեկն է
Հայրապետական տնօրինությամբ Մասյացոտնի թեմի առաջնորդ Գերշ․ Տ․ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը ազատվել է թեմակալ առաջնորդի պաշտոնից, որի համար հիմք են ծառայել առաջնորդի հանգամանքը չարաշահելու, պարտականությունների մեջ թերանալու, թեմի եկեղեցականաց նկատմամբ հարկադրանք ու ճնշումներ գործադրելու պարագաները։
Հայրապետական տնօրինությամբ Մասյացոտնի թեմի առաջնորդական տեղապահ է նշանակվել Հոգեշնորհ Տ․ Ռուբեն վարդապետ Զարգարյանը։

Bishop Gevorg Saroyan, who was dismissed from his position as the head of the Diocese of Masis, has filed a lawsuit against the Armenian Apostolic Church.
According to Datalex, he is requesting the court to invalidate the January 10, 2026, patriarchal decree No. 02 issued by Catholicos of All Armenians Karekin II, which relieved him of his duties. He seeks reinstatement as diocesan leader as a result. The lawsuit was filed with the Armavir Court on January 15 and has been assigned to Judge Edgar Hovhannisyan, reports Panorama.am .
Bishop Saroyan is among ten bishops who reportedly supported Prime Minister Nikol Pashinyan’s campaign critical of the Church.
According to the patriarchal decree, Bishop Gevorg Saroyan was dismissed for alleged abuse of authority, failure to fulfill duties, and exerting pressure on clergy. Archimandrite Ruben Zargaryan has been appointed as interim leader of the Masis Diocese.