Մասյացոտնի թեմում նախկինում ծառայած Տեր Զարեհ քահանա Աշուրյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանի կողմից Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դեմ ներկայացված դատական հայցին՝ հայտարարելով, որ եպիսկոպոս Սարոյանի տարիներ շարունակ թեմի հոգևորականների նկատմամբ իրականացրել է «հոգևոր և հոգեբանական ճնշումներ»։
«Արդեն իսկ հայցի բովանդակությունից երևում է, որ բոլոր այն պնդումները, թե, իբր, չեն ընդունում Վեհափառ հայրապետի որոշումը, իրենց ձևավորած կեղծ օրակարգի տրամաբանության շարունակությունն է։
Ըստ էության, այս հայցի տակ թաքնված վախեր կան։
Եթե հայցը հասնի դատարան, վստահ եմ, որ շատ քահանաներ և այդ թվում ես, պատրաստ ենք վկայել այն մասին, որ Գևորգ եպս. Սարոյանը, տարիներ շարունակ իր եպիսկոպոսական հանգամանքը օգտագործելով, թեմում ծառայող հոգևորականներիս հանդեպ իրականացրել է հոգևոր և հոգեբանական բռնաճնշումներ»,-գրել է նա:
Տեր Զարեհը մի քանի օրինակ է բերել:
«Թեմում ծառայությանս ընթացքում երբևէ քահանայական ժողով չգումարվեց, փոխարենն առանձին-առանձրն փորձ էր արվում քահանաներին միմյանց դեմ հանել:
Ամբողջությամբ վերահսկվում էր համացանցային ակտիվությունը և որևէ բան եթե գրում էինք, բայց իր անունը չէինք նշում, կանչվում էինք առաջնորդարան և ամենաստորացուցիչ վերաբերմունքին արժանանում։ Անգամ, երբ բացատրագիր էր պահանջվում դրա համար ևս գրաքննվում էինք, ձևի մեջ պարտադրագիր էր պահանջվում մեզանից։
Կարելի է բռնությունների մասին անվերջ խոսել և դրանցից շատերը անգամ պաշտոնական ձև էին ստացել անհարկի հրամանների տեսքով»,-ասվում է գրառման մեջ:
Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից ազատված Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը դատի է տվել ՀԱԵ-ին: Ըստ «Դատալեքսի, նա դատարանից պահանջում է անվավեր ճանաչել իրեն Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից ազատելու մասին Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ Գարեգին հունվարի 10, 2026 թ. թիվ 02 հայրապետական տնօրինությունը՝ որպես հետևանք հայցվորին վերականգնելով Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում:

16 January 2026 - 12:01 AMT
Fr. Zareh Ashuryan, who previously served in the Diocese of Masis, has made serious accusations against dismissed bishop Gevorg Saroyan, claiming the bishop subjected clergy to spiritual and psychological pressure over the years. His statement comes in response to Saroyan’s lawsuit against the Mother See of Holy Etchmiadzin seeking reinstatement as diocesan leader.
In a Facebook post, Fr. Zareh described the legal claim as part of a “false agenda” and said it reflects “hidden fears” on Saroyan’s part.
“If the case goes to court, I’m sure many priests, including myself, are ready to testify that Bishop Saroyan, for years, used his episcopal position to subject us—clergy of the diocese—to spiritual and psychological coercion,” he wrote.
Fr. Zareh cited several examples:
• During his service in the diocese, no general clergy meetings were ever held. Instead, there were attempts to set priests against one another.
• Priests’ online activity was closely monitored, and even posts that didn’t mention Saroyan by name could result in humiliating treatment at the diocese headquarters.
• Even when explanations were requested for online posts, clergy were forced to write “mandatory explanations,” subject to censorship.
“There’s much more that can be said about the abuse, which was formalized through unjust orders,” he concluded.
Bishop Saroyan, who was dismissed from his position as head of the Masis Diocese, is suing the Armenian Apostolic Church, asking the court to annul the January 10, 2026, patriarchal decree by Catholicos Karekin II that removed him from office and to reinstate him as diocesan leader.