16 Հունվար 2026 - 10:42 AMT
Նախագիծ․ 27-37 տարեկանները կարող են ազատվել կալանքից՝ վերադառնալով ՀՀ և ընտրելով 5 տարբերակներից մեկը
Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը քննարկել է պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի հեղինակած օրենսդրական նախագիծը, որի նպատակն է լուծել 27 տարին լրացած, բայց զինվորական ծառայություն չանցած և քրեական պատասխանատվության ենթակա քաղաքացիների խնդիրը։
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի հեղինակած՝ զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիներին վերաբերող օրենքի ընդունումից անցել է շուրջ երկու տարի: Այժմ արտասահմանում բնակվող և հետախուզման մեջ գտնվող ավելի քան 1200 հայրենակից, որոնց 27 տարին լրացել է, չեն վերադառնում Հայաստան, քանի որ չունեն այլընտրանք, քան 2-5 տարի ժամկետով ազատազրկվելն է։
Սարգսյանը հեղինակել է «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով առաջարկում է լուծել վերոնշյալ խնդիրը: Հարցը քննարկվել է ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում։
Սարգսյանի ներկայացմամբ՝ մեկ անձի պահման ծախսը քրեակատարողական հիմնարկում տարեկան կազմում է մոտ 437,900 դրամ։ Եթե վերադարձող յուրաքանչյուր քաղաքացի դատապարտվի 3 տարվա ազատազրկման, ապա պետությունը կծախսի մոտ 15.7 մլն դրամ։ Այս պարագայում 1200 անձի պարագայում ընդհանուր բյուջետային բեռը կարող է հասնել մոտ 19 միլիարդ դրամի։ Պատգամավորի խոսքով՝ իր առաջարկած մեխանիզմով կշահեն և՛ պետությունը, և՛ քաղաքացիները։
Նախագծով առաջարկվում է, որ 27-37 տարեկան այն քաղաքացիները, որոնք նախկինում չեն ծառայել, կարողանան կամովին վերադառնալ ՀՀ և ընտրել հետևյալ 5 տարբերակներից որևէ մեկը ՝ ազատվելով քրեական հետապնդումից․
1. Ծառայել 24 ամիս ժամկետով
2. Ծառայել 12 ամիս և վճարել 2.5 մլն դրամ
3. Ծառայել 6 ամիս և վճարել 5 մլն դրամ
4. Ծառայել 1 ամիս և վճարել 10 մլն դրամ
5. Չծառայել և վճարել 15 մլն դրամ պետական բյուջե
Հարցուպատասխանի ժամանակ Հայկ Սարգսյանը հստակեցրել է, որ թեև ներկայում ժամկետային ծառայությունը սահմանված է 18 ամիս, սակայն առաջարկվող նախագիծն անդրադառնում է 1999-2000 թթ․ ծնված անձանց, որոնց պարտադիր ծառայության ժամկետը եղել է 24 ամիս, ուստի արդարության ապահովման համար պահպանվում է նույն ժամկետը։
Պատգամավորը պարզաբանել է նաև այն դեպքերը, երբ քաղաքացիները 27 տարին լրացնելուց հետո ներկայանում են ծառայության, սակայն փաստացի չեն հաշվառվել զինվորական հաշվառման համակարգում։ Գործող կարգով նրանք ստանում են զինգրքույկ և անձնագիր, սակայն չեն ուղարկվում ծառայության։ Նախագծով առաջարկվում է, որ այսուհետ նման քաղաքացիները հաշվառվելուց հետո վճարեն 15 մլն դրամ։

The National Assembly’s Standing Committee on Defense and Security has approved a bill authored by MP Hayk Sargsyan to address the legal status of Armenian citizens aged 27 to 37 who did not complete mandatory military service and currently face criminal liability.
Sargsyan noted that around 1,200 citizens residing abroad are under investigation or wanted by law enforcement for draft evasion. Many avoid returning to Armenia, fearing 2–5 years of imprisonment, with no legal alternatives.
The proposed amendments to the Law on Military Service and the Status of Servicemen offer five legal pathways for eligible citizens to return voluntarily and avoid criminal prosecution:
- Serve 24 months of military duty.
- Serve 12 months and pay 2.5 million AMD.
- Serve 6 months and pay 5 million AMD.
- Serve 1 month and pay 10 million AMD.
- Serve no time and pay 15 million AMD to the state budget.
Sargsyan justified the inclusion of a 24-month option, despite the current draft term being 18 months, by stating the bill applies to those born in 1999–2000, when the legal term was still 24 months — ensuring fairness.
He also addressed a loophole affecting some citizens over 27 who register with the military system but are not conscripted. Under current law, they still receive a military ID and passport but serve no time. The bill proposes that such individuals pay 15 million AMD.
Sargsyan argued the reform is economically beneficial: the state currently spends approximately 437,900 AMD per prisoner annually. If each of the 1,200 citizens served a 3-year sentence, the state could spend up to 19 billion AMD overall.
Committee Deputy Chair Armen Khachatryan urged colleagues to support the initiative, which the committee ultimately endorsed.