16 Հունվար 2026 - 12:08 AMT
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը վստահություն է հայտնել, որ Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայ գերիները վերադառնալու են հայրենիք` դա ժամանակի հարց է: Նա այդ մասին ասել է ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում։
ԱԺ նախագահը հիշեցրել է, որ իշխանությունը միշտ ասել է, որ գերիների վերադարձի մասով տարվող գործընթացը չի երևում, բայց դա անընդհատ իրականացվում է: Նա օրեր առաջ Ադրբեջանից Հայաստան 4 գերիների վերադարձը համարել է այդ գործընթացի արդյունքը, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Այնքան հաճախ, որքան հանդիպում ու խոսում ենք, մենք երևի թե որևիցե թեմայի մասին այդքան չենք խոսում: Խոսքը ոչ միայն գերիների մասին է, մենք մշտապես խոսում ենք նաև անհետ կորածների հետ կապված: Եվ այդ պրոցեսը ավարտվելու է այն ժամանակ, երբ որևիցե մեկի մոտ որևիցե հարց չի մնա, և մեր հայրենակիցներից որևիցե մեկն այնտեղ չի մնա: Մեզ համար որևիցե տարբերություն չկա, բոլորը պետք է վերադառնան, և դա ժամանակի հարց է, ես վստահ եմ»,-ասել է Սիմոնյանը։
Նա ընդգծել է՝ պետության դիրքորոշումը հստակ է՝ անկախ հանգամանքներից՝ բոլոր գերիները պետք է վերադառնան Հայաստան։
Ադրբեջանը հունվարի 14-ին Հայաստանին է վերադարձրել 4 գերիների։ Գևորգ Սուջյանը, Դավիթ Դավթյանը, Վիգեն Էուլջեքջյանը և Վագիֆ Խաչատրյանը Հակարիի կամրջով Ադրբեջանի համապատասխան մարմինների ներկայացուցիչների կողմից հանձնվել են Հայաստանի համապատասխան մարմինների ներկայացուցիչներին։

16 January 2026 - 12:47 AMT
Speaking to reporters in Parliament, Speaker Alen Simonyan expressed confidence that all Armenian captives held in Azerbaijan will return home, calling it “a matter of time.”
He acknowledged that the process is often invisible to the public but emphasized that negotiations and efforts are continuous. Referring to the recent return of four Armenian captives on January 14, Simonyan described it as a result of this ongoing work.
“We talk about this more than any other topic,” he said. “It’s not just about captives; we are constantly discussing the missing as well. This process will be complete only when there are no more unanswered questions and none of our compatriots remain detained. For us, there’s no difference, and everyone must return, and I am certain they will.”
He stressed that the state’s position is clear: all captives must return to Armenia regardless of circumstances.
On January 14, Azerbaijan handed over four Armenian captives — Gevorg Sujyan, Davit Davtyan, Vicken Euljeckjian, and Vagif Khachatryan — to Armenia at the Hakari bridge.