17 Հունվար 2026 - 06:30 AMT
Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը կվերականգնվի Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում՝ մինչև վերջնական դատական ակտի հրապարակումը: Եպիսկոպոսը հայտնել է, որ դատարանը բավարարել է իր հայցադիմումի միջնորդությունը և կիրառել է հայցի բավարարման միջոց, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Ըստ նրա՝ կաթողիկոսի կողմից իրեն ուղղված մեղադրանքը ամբողջովին շինծու է, ինքը որևէ նկատողություն չունի այդ մասով:
«Դու չես կարող ազատել ինձ զուտ նրա համար, որ ես Հայաստանյաց Առաքելական սուրբ Եկեղեցու բարենորոգման օրակարգին եմ միացել։ Ես դեմ եմ, որ եկեղեցին դառնա օտար շահերի սպասակող, դեմ եմ սրբապղծությանը, պետական դավաճանությանը, դա չի կարող պատճառ լինել ինձ ազատելու համար իմ պաշտոնից»,- ասել է եպիսկոպոսը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը հայցադիմում է ներկայացրել Հայաստանյայց Առաքելական եկեղեցու դեմ։
Հայցով նա դատարանից պահանջել է անվավեր ճանաչել իրեն Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնից ազատելու մասին Գարեգին Բ կաթողիկոսի հայրապետական տնօրինությունը՝ վերականգնելով Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի պաշտոնում: Դիմումն Արմավիրի դատարան մուտք է արվել հունվարի 15-ին և մակագրվել է դատավոր Էդգար Հովհաննիսյանին։
Հունվարի 10-ինՄայր Աթոռից հայտնել էին, որ Գարեգին Բ-ի տնօրինությամբ Մասյացոտնի թեմի առաջնորդ Տեր Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանն ազատվել է թեմակալ առաջնորդի պաշտոնից։

17 January 2026 - 07:35 AMT
Bishop Gevorg Saroyan has been reinstated as the head of the Masis Diocese by a decision from the Armavir Court of First Instance, pending the final ruling in his legal case. The bishop stated that the court granted his request for an interim measure, as reported by 1lurer.am .
According to Saroyan, the accusations against him by the Catholicos are “entirely fabricated”, and he denies any misconduct.
“You cannot remove me simply for supporting reform within the Armenian Apostolic Church. I oppose the Church becoming an agent of foreign interests, I oppose sacrilege, I oppose treason. None of these should justify my dismissal,” the bishop said.
Earlier, it was reported that Bishop Gevorg Saroyan had filed a lawsuit against the Armenian Apostolic Church.
The lawsuit seeks to invalidate Catholicos Karekin II’s decree removing him as diocesan leader and demands his reinstatement as head of the Masis Diocese. The case was submitted to the Armavir court on January 15 and assigned to Judge Edgar Hovhannisyan.
On January 10, the Mother See had announced that, by decree of Karekin II, Bishop Gevorg Saroyan had been relieved of his duties as head of the Masis Diocese.