Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնի ղեկավար, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում հայ գերիների ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանն ասուլիսում ասել է, որ Բաքվում վերաբերմունքի առումով տարբերակված մոտեցում կա Արցախի նախկին պետնախարար, գործարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի պարագայում։
«Մեծացել է Ռուբեն Վարդանյանի մեկուսացվածությունը արտաքին աշխարհից։ Ընտանիքի միջոցով տեղեկացանք, որ պակասել է զանգերի հաճախականությունը։ Եթե մյուս գերիների պարագայում շաբաթը մեկ զանգի հնարավորություն է տրվել որպես կանոն չորեքշաբթի օրերին, ապա Ռուբեն Վարդանյանի պարագայում այս մեկ շաբաթը պահպանված չէ։ Ինչ–ինչ պատճառներով նա մեկուսացվում է, նրա դատական գործը ձգձգվում է, և նա զրկվում է դատարանում իր վերջին խոսքն արտահայտելու իրավունքից»,– ասել է Սահակյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Իրավապաշտպանի գնահատմամբ՝ չնայած ադրբեջանական աղբյուրները կարող են այլ մեկնաբանություններ տալ, հայ ռազմագերիների հարցը կրում է նաև կրոնական բնույթ։ Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանը միտումնավոր ձևով թիրախավորել է քրիստոնյա հայերին։
«Թեև առանձին գրքեր թույլատրվում է տրամադրել հայ բանտարկյալներին, սակայն հնարավոր չէ նրանց փոխանցել Աստվածաշունչը, և սա բացատրություն չունի։ Եթե գրքերի հասանելիություն տրվում է, և անձը ազատ ժամանակ ընթերցելու հնարավորություն ունի, ինչո՞ւ իր ցանկությամբ, իր նախընտրությամբ, դա չի կարող լինել հենց Աստվածաշունչը։ Եվ սա թե՛ Ռուբեն Վարդանյանին է արգելվել, թե՛ մյուս բանտարկյալներին։ Բացի այդ, հավաքել են կրոնական սիմվոլները, անգամ բանտարկյալների դաջվածքներն են այրել, և մեր գնահատմամբ` քրիստոնյա լինելը ևս գործոն է, որը ինչ–որ չափով կարող է դժվարացնել այս խնդրի լուծումը»,– ասել է իրավապաշտպանը։
Սահակյանն ասել է նաև, որ Բաքվում դատավարությունների հիմնական նպատակը Արցախի քաղաքական միավորի ապալեգիտիմացումն է, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Բաքվում ընթացող դատավարությունների նպատակն է Արցախի քաղաքական միավորի ապալեգիտիմացումը, ցուցադրական պատիժը բոլոր այն հայերի նկատմամբ, որոնք ի նպաստ Արցախի գործունեություն են իրականավցրել»,– ասել է նա:
Նա նշել է, որ դատավարության ամբողջ գործընթացը կապված էր Արցախի, դրա ինքնորոշման իրավունքի, հայկական պատկանելիության, ի նպաստ Արցախի գործունեության հետ։
Սահակյանի ներկայացմամբ, Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների և քաղբանտարկյալների դատավարություններն ընթացել են փակ ռեժիմով, ոչ հրապարակային։
«Դատական նիստերի քանակը գերազանցել է մոտ 150-ը և այդ ընթացքում չտեսանք կոնկրետ փաստեր, ապացույցներ, արարքներն այդպես էլ մնացին չապացուցված»,- ասել է Սահակյանը։
Ռուբեն Վարդանյանը նոյեմբերին հեռախոսազրույց էր ունեցել իր ավագ որդու՝ Դավիթ Վարդանյանի հետ՝ փոխանցելով հետևյալ ուղերձը՝ «Արցախը եղել է, կա և կլինի»:
2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի սահմանապահ ուժերը ձերբակալել են Ռուբեն Վարդանյանին, Արցախի Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանին, ՊԲ նախկին հրամանատարի տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին, Արցախի նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին, ԼՂ Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանին, ինչպես նաև Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին և Արայիկ Հարությունյանին։ Նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի դեմ հարուցված գործը քննվում է առանձին վարույթի շրջանակում։

Siranush Sahakyan, head of the Center for International and Comparative Law and legal representative of Armenian prisoners at the European Court of Human Rights, stated in a press conference that a "differentiated approach" is being applied in Baku toward Ruben Vardanyan, former State Minister of Artsakh, businessman, and philanthropist.
“Ruben Vardanyan's isolation from the outside world has increased. His family informed us that the frequency of phone calls has decreased. While most prisoners are allowed one call per week, typically on Wednesdays, this routine hasn’t been maintained in Vardanyan’s case. For various reasons, he is being isolated, his trial is being delayed, and he is denied the right to make his final statement in court,” Sahakyan said, as reported by Sputnik Armenia.
According to the human rights advocate, although Azerbaijani sources may offer different interpretations, the issue of Armenian prisoners of war also carries a religious dimension. She emphasized that Azerbaijan is “deliberately targeting Christian Armenians.”
“Although some books are allowed, it is impossible to provide prisoners with the Bible, which has no reasonable explanation. If there’s access to books and prisoners have time to read, why shouldn’t they be allowed the Bible if they request it? This ban applies to both Ruben Vardanyan and other inmates. Furthermore, religious symbols have been confiscated, and even tattoos have been burned. In our assessment, being Christian is also a factor that may complicate resolving this issue,” she said.
Sahakyan also stated that the main purpose of the trials in Baku is to delegitimize the political structure of Artsakh, according to Panorama.am.
“The goal of these trials is to delegitimize the political entity of Artsakh and to impose demonstrative punishments on all Armenians who acted in its favor,” she said.
She noted that the entire judicial process in Baku was linked to Artsakh’s right to self-determination, its Armenian identity, and activities in support of Artsakh.
According to Sahakyan, the trials of illegally detained Armenian prisoners and political detainees in Baku were conducted behind closed doors, with no public access.
“The number of court sessions exceeded 150, yet we didn’t see any concrete facts, evidence, or proven charges,” she added.
In November, Ruben Vardanyan had a phone call with his eldest son, David Vardanyan, during which he conveyed the message: “Artsakh has existed, exists, and will exist.”