19 Հունվար 2026 - 10:42 AMT
Իսպանիայի ներքին գործերի նախարարությունը հաղորդել է, որ հունվարի 18-ի երեկոյան Կորդովայի նահանգում տեղի է ունեցել ողբերգական վթար: Բախման հետևանքով տուժել է մոտ 100 ուղևոր, որոնց մի մասը՝ ծանր։
Iryo ընկերության գնացքը, որը շարժվել էր Մալագայից Մադրիդ ուղղությամբ, դուրս է եկել ռելսերից և հայտնվել հարևան գծին, որտեղ էլ բախվել է հանդիպակաց գնացքին, որը մեկնում էր Ուելվա։ Պատահարի պատճառները դեռևս պարզված չեն։ Իսպանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ երկու գնացքներում ընդհանուր առմամբ գտնվել է 400 ուղևոր, գրում է Deutsche Welle-ն:
Իսպանիայի իշխանություններն անմիջականորեն հետևում են Կորդովայում ստեղծված իրավիճակին։ Վարչապետ Պեդրո Սանչեսը հայտարարել է, որ ուշադիր հետևում է դեպքի զարգացումներին։ Իսպանիայի թագավորական ընտանիքը նույնպես հայտնել է իր ցավակցությունները։
Reuters գործակալության հաղորդմամբ՝ վթարի վայրում շարունակում են աշխատել փրկարարները՝ փորձում գտնել ողջ մնացած ուղևորներին։ Տեղական հեռուստատեսությանը տված մեկնաբանությունում նրանք նշել են, որ դեռ չեն կարող գնահատել՝ որքան մարդ կարող է ողջ մնացած լինել այն վագոններում, որոնք կրել են բախման հիմնական ուժը։
Ադամուս մունիցիպալիտետի ղեկավարը, որի տարածքում դուրս են եկել գնացքները, ասել է, որ եղել է դեպքի վայրում առաջիններից։
«Ես տեսա ուղևորի, որի մարմինն այնքան խեղված էր, որ անհնար էր ճանաչել», – պատմել է պաշտոնյան El Pais թերթին։

В испанской автономии Кордова произошла страшная железнодорожная катастрофа, где в результате столкновения двух скоростных составов погибли 39 человек.
Еще примерно сотня пассажиров получила ранения разной степени тяжести, в том числе тяжелые, уточняет министерство внутренних дел Испании в сообщении, опубликованном в ночь на понедельник, 19 января. Вечером 18 января скоростной поезд компании Iryo, следовавший из Малаги в Мадрид, сошел с рельсов и выехал на соседний путь, где лоб в лоб столкнулся с поездом, следовавшим в Уэльву.
На текущий момент причины ЧП остаются неустановленными. По информации испанских средств массовой информации, в двух поездах вместе находились около 400 человек.
Власти Испании продолжают следить за развитием событий в провинции Кордова. Премьер-министр Педро Санчес заявил, что внимательно наблюдает за ситуацией, а также выразил соболезнования пострадавшим и их семьям; поддержку и соболезнования выразила и королевская семья Испании. Как сообщает агентство Reuters, на месте трагедии продолжают работать спасательные бригады, которые ищут выживших среди пассажиров. В комментарии местному телевидению спасатели отметили, что пока не могут точно сказать, сколько человек удалось спасти из вагонов, на которые пришелся основной удар при столкновении.
Глава муниципалитета Адамус, чей город оказался ближе всего к месту крушения скоростных поездов, прибыл на место происшествия одним из первых. «Я увидел пассажира, изуродованного до неузнаваемости», — рассказал чиновник в интервью газете El Pais.