19 Հունվար 2026 - 08:04 AMT
Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան խողովակաշարով տեղափոխվող նավթի ծավալը երրորդ տարին անընդմեջ նվազում է։ Տեղափոխվող նավթի ծավալը 2025 թվականին կազմել է 27․2 մլն տոննա, ինչը 2․3 մլն տոննայով պակաս է 2024 թվականի ցուցանիշից, գրում է Sputnik Արմենիան Վրացական նավթագազային կորպորացիայի վրա հղումով:
Միևնույն ժամանակ, հաղորդվում է, որ 2023 թվականից սկսած՝ Բաքու-Սուփսա խողովակաշարով գրեթե մատակարարումներ չեն իրականացվել, իսկ այդ ուղղությամբ աշխատանքները գրեթե ամբողջությամբ դադարեցվել են։
2025 թվականի ամռանը տեղեկություններ են հայտնվել, թե Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղով մատակարարվող հումքը պարունակում է օրգանական քլորիդներ, որոնք օգտագործվում են արդյունահանման ավելացման համար։ Ռումինիայի էներգետիկայի նախարարությունը նույնիսկ հայտարարել է արտակարգ դրության ռեժիմ սահմանելու մասին։
Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղը (երբեմն կրճատված իբրև ԲԹՋ նավթամուղ) 1768 կմ ընդհանուր երկարության խողովակաշար է՝ Կասպից ծովից մինչև Միջերկրական ծով։ Նավթամուղը Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքուն Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիի միջոցով միացնում է Թուրքիայի հարավարևելյան նավահանգիստ Ջեյհանին։ Նավթամուղի կառուցումն արժեցել է 4 միլիարդ ԱՄՆ դոլար։ Խողովակաշարի սեփականատերն է 11 էներգետիկ ընկերություն միավորող և BP ընկերության կողմից կառավարվող կոնսորցիումը։

19 Январь 2026 - 08:17 AMT
Объём нефти, транспортируемой по нефтепроводу Баку–Тбилиси–Джейхан (БТД), продолжает снижаться третий год подряд. В 2025 году было поставлено 27,2 млн тонн нефти, что на 2,3 млн тонн меньше показателя 2024 года, сообщает «Sputnik Армения» со ссылкой на Грузинскую нефтегазовую корпорацию.
Также сообщается, что с 2023 года поставки нефти по трубопроводу Баку–Супса практически прекратились, а работы по этому направлению почти полностью остановлены.
Летом 2025 года появились сведения о наличии органических хлоридов в нефти, поступающей по БТД. Эти вещества применяются для повышения эффективности добычи. Министерство энергетики Румынии даже объявило режим чрезвычайной ситуации.
Нефтепровод Баку–Тбилиси–Джейхан — это трубопровод протяжённостью 1 768 км, соединяющий Каспийское море со Средиземным. Он пролегает от Баку, столицы Азербайджана, через Тбилиси, столицу Грузии, до порта Джейхан на юго-востоке Турции. Строительство обошлось в 4 миллиарда долларов США. Владельцем трубопровода является консорциум из 11 энергетических компаний под управлением BP.