Պաշտոնյաների նշանակման կամ առաջխաղացման դեպքում բարեվարքության ստուգման եզրափակիչ եզրակացությունները կդառնան հասանելի հանրությանը։ Այդ մասին հայտարարել է արդարադատության նախարարի տեղակալ Գևորգ Քոչարյանը՝ Ազգային ժողովի հունվարի 19-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելով օրենքում փոփոխություններ նախատեսող նախագիծը։
Ըստ հիմնական զեկուցողի՝ այդպիսի պաշտոնյաների շարքում են քննիչները, քննչական մարմինների ղեկավարներն ու տեղակալները, դատախազները, գլխավոր դատախազը, նրա տեղակալները, դատավորները, այդ թվում՝ վճռաբեկ դատարանի և Սահմանադրական դատարանի դատավորները, ինչպես նաև Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամները, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նրանց նշանակման կամ առաջխաղացման դեպքում Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կազմած բարեվարքության եզրակացության եզրափակիչ մասը կդառնա հրապարակման ենթակա՝ անկախ եզրակացության դրական կամ բացասական բնույթից։
«Նախատեսվում է, որ անձին, ում բարեվարքությունը ստուգվում է, պետք է հնարավորություն տրվի ավելի ակտիվ մասնակցելու իր բարեվարքության վերաբերյալ եզրակացության կազմման գործընթացին:
Վերջինս հնարավորություն կունենա գրավոր առարկություններ, պարզաբանումներ և այլ անհրաժեշտ նյութեր ու տեղեկություններ ներկայացնելու Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին մինչև վերջնական տեսքով եզրակացության կազմումը»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ պաշտոնյայի ներկայացրած առարկությունները ևս կընդգրկվեն հրապարակման մեջ։
Հարակից զեկուցող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը նշել է, որ քննարկումների ընթացքում երկար մտածել են՝ արդյոք հրապարակել եզրակացությունները, թե ոչ։
Ըստ նրա՝ ի վերջո որոշում է կայացվել օգտվել հրապարակման տարբերակից, որպեսզի այն դեպքերում, երբ պաշտոնյայի նկատմամբ ներկայացված է բացասական եզրակացություն, սակայն վերջինս նշանակվում է պաշտոնի, հանրությունն իմանա այդ մասին և ձևավորի իր գնահատականը։ Այս փոփոխությունը նաև կողմնորոշիչ նշանակություն կունենա պաշտոնյաներին նշանակող մարմինների համար։

If adopted, a new draft law presented by Deputy Minister of Justice Gevorg Kocharyan will make the final part of integrity assessments public when appointing or promoting high-ranking officials.
Presenting the bill during a January 19 parliamentary session, Kocharyan explained that the measure would apply to investigators, heads and deputies of investigative bodies, prosecutors, the Prosecutor General and their deputies, judges (including those of the Court of Cassation and Constitutional Court), and members of the Supreme Judicial Council, reports 1lurer.am .
The conclusion, compiled by the Corruption Prevention Commission, will be published regardless of whether it is favorable or not.
“It is proposed that individuals undergoing an integrity review be allowed to actively participate in the process, including submitting written objections, clarifications, and any relevant documents or information before the final conclusion is drawn,” Kocharyan stated, noting that these objections would also be made public.
Arusyak Julhakyan, MP from the Civil Contract faction and co-reporter, said there was lengthy debate over whether to publish the conclusions. In the end, it was decided to proceed with publication—particularly in cases where an official is appointed despite a negative review—so the public is informed and can form its own judgment. She added that the change would also serve as guidance for decision-making bodies responsible for appointments.