19 Հունվար 2026 - 12:08 AMT
ԱԺ նախկին պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը ՄԻՊ-ի գրասենյակի դիմաց «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակ Նարեկ Սամսոնյանի հացադուլի և առողջական խնդիրներին առնչվող բողոքի ակցիայի ժամանակ հայտնել է, որ դիմել է ԵՄ խորհրդի մոնիթորինգի հանձնաժողովին և ԵԽԽՎ-ում ՀՀ հարցով համազեկուցողին։
«Նախկինում, եթե նման բան լիներ, Սվիտալսկին այստեղ պառկած կլիներ։ Դիմել եմ նաև ԵԽ բոլոր քաղաքական հանձնաժողովներին։ Տեսնում են, արձանագրում են, և շնորհակալություն, թեև փակ հանդիպումներում ասում են, որ տեսնում են, թե ինչ է կատարվում, բայց չեն կարող խոսել, որովհետև աշխարհաքաղաքական խնդիրներ կան»,–ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նաիրա Զոհրաբյանը հիշեցրել է նախորդ տարիների ողբերգական դեպքերը։
«Հիշեցնեմ, որ 2019 թվականի հունվարյան հենց այս օրերին, 44-օրյա հացադուլից հետո հյուծվելուց և անդառնալի առողջական խնդիրներ ձեռք բերելու հետևանքով մահացավ խմբագիր Մհեր Եղիազարյանը»,- ասել է նա։
Նա նաև վկայակոչել է մեկ այլ դեպք՝ ընդգծելով, որ առողջական խնդիրներ ունեցող անձանց նկատմամբ անտեսումը շարունակական է։
«11-րդ օրն է, ինչ Նարեկ Սամսոնյանը գտնվում է հացադուլի մեջ, և ՄԻՊ տիկինը՝ ո՛չ անձամբ, ո՛չ էլ արագ արձագանքման որևէ խումբ, չի գործուղել ՔԿՀ և բացարձակապես որևէ տեղեկատվություն չունի Նարեկի առողջական վիճակի մասին»,- հայտարարել է Զոհրաբյանը։
Նա տեղեկացրել է, որ նախորդ օրը Նարեկ Սամսոնյանը սրտի հետ կապված խնդիրներով հոսպիտալացվել է Էջմիածնի բժշկական կենտրոն։
«Այն, որ այս պայմաններում եվրոպական կառույցները, որոնց ժամանակին Նիկոլը անվանում էր «եվրոյոնջաներ», լռելու են և շարունակելու են լռել, ինձ համար հասկանալի է, որովհետև նրանք ունեն հստակ կանոն։ Նիկոլ Փաշինյանն իրենց համար իդեալական գործիք է, որով նրանք իրենց քաղաքական շահերն են առաջ մղում մեր տարածաշրջանում՝ ՌԴ-ի դեմ»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ «Նարեկի վիճակն ամեն րոպե կարող է ծայրահեղ, անդառնալի դառնա»:
Արդեն 11 օր հաղացդուլի մեջ գտնվող «Իմնեմնիմի» փոդքասթի հաղորդավար Նարեկ Սամսոնյանի աջակիցները բողոքի ակցիա են անցկացրել Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի առջև: Նարեկ Սամսոնյանի առողջական վիճակի հետ կապված մտահոգությունները բարձրաձայնելու նպատակով ակցիայի մասնակիցները սնունդ էին բերել և շարել գրասենյակի աստիճաններին:
Դատավորը հունվարի 9-ին նիստին բավարարել է դատախազի՝ հաղորդավարներ Նարեկ Սամսոնյանի ու Վազգեն Սաղաթելյանի կալանքը ևս երեք ամսով երկարացնելու միջնորդությունը, ինչից հետո Սամսոնյանը հայտարարեց անժամկետ հացադուլի մասին:

19 January 2026 - 12:26 AMT
Former Armenian MP Naira Zohrabyan, speaking during a protest outside the Human Rights Defender’s office over the hunger strike and health problems of “Imnemnimi” podcast co-host Narek Samsonyan, said she had appealed to the Council of Europe’s monitoring bodies.
“I have appealed to the Monitoring Committee of the Council of Europe and to the rapporteur on Armenia at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe. I have also contacted all political committees of the Council of Europe. They see and record everything, and thank me, although in closed meetings they say they understand what is happening but cannot speak because of geopolitical issues,” Zohrabyan said, according to Panorama.am .
She recalled tragic cases from previous years.
“I remind you that in January 2019, after a 44-day hunger strike, editor Mher Yeghiazaryan died as a result of exhaustion and irreversible health problems,” she said.
Zohrabyan cited another case, stressing that neglect toward people with health issues is systemic.
“It is the 11th day that Narek Samsonyan has been on hunger strike, and the Ombudsman, neither personally nor through any rapid response group, has visited the penitentiary or obtained any information about Narek’s health,” she stated.
She added that Samsonyan had been hospitalized the previous day at the Echmiadzin Medical Center with heart-related problems.
“The fact that under these conditions European institutions, which Nikol once called ‘Euro-darlings,’ will remain silent is understandable to me, because they have a clear rule. Nikol Pashinyan is an ideal instrument for them to advance their political interests in our region against Russia,” Zohrabyan said, adding that “Narek’s condition can become critical and irreversible at any moment.”
Supporters of Narek Samsonyan, who has been on hunger strike for 11 days, have been holding protests outside the Human Rights Defender’s office, bringing food and placing it on the steps to draw attention to his condition.
On January 9, a court granted the prosecutor’s motion to extend the detention of hosts Narek Samsonyan and Vazgen Saghatelyan by another three months, after which Samsonyan announced an open-ended hunger strike.