Մարդկային եղբայրության «Զայեդ» մրցանակի հանձնաժողովը բարձր գնահատանքի է արժանացրել Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման համաձայնագիրը և փետրվարին Աբու-Դաբիում մրցանակը կհանձնի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին:
Մրցանակի գլխավոր քարտուղար Մուհամմադ Աբդելսալամը նշել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շարունակաբար, հետևողականորեն և սկզբունքայնությամբ է առաջնորդվել՝ խաղաղության հաստատման և ամրապնդման գործընթացում։ Հանձնաժողովը հատկապես ընդգծել է, որ հաշտեցումը ոչ թե մեկանգամյա ակտ է, այլ՝ երկարաժամկետ և շարունակական գործընթաց։
2026 թվականի մրցանակակիրները ընտրվել են անկախ, միջազգային մակարդակի հեղինակավոր կազմից բաղկացած դատավորական հանձնաժողովի կողմից։ Հանձնաժողովում ընդգրկված են եղել մի շարք հայտնի պետական, կրոնական և հումանիտար ոլորտի ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ Եվրոպական խորհրդի նախկին նախագահ Շառլ Միշելը, Աֆրիկյան միության հանձնաժողովի նախկին նախագահ Մուսա Ֆակի Մահամաթը, Վատիկանի կրթության դեպարտամենտի պրեֆեկտ կարդինալ Ժոզե Տոլենտինո դե Մենդոնսան, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի գործադիր տնօրեն Քեթրին Ռասելը, ինչպես նաև Ուզբեկստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Սաիդա Միրզիյոևան։
Մրցանակը կոչված է խրախուսելու համերաշխությունն ու փոխըմբռնումը՝ միջազգային հարաբերությունների մակարդակում։

19 January 2026 - 14:51 AMT
The Zayed Award for Human Fraternity committee has announced that Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan will be honored in February in Abu Dhabi for his commitment to peace and the normalization of inter-state relations between Armenia and Azerbaijan.
Secretary General Mohamed Abdelsalam praised Pashinyan’s consistent and principled leadership in pursuing lasting peace. The committee highlighted that reconciliation is not a one-time act, but a long-term, ongoing process.
The 2026 laureates were selected by an independent, globally respected jury composed of prominent figures from politics, religion, and humanitarian fields. Jury members included former European Council President Charles Michel, former African Union Commission Chair Moussa Faki Mahamat, Cardinal José Tolentino de Mendonça (Prefect of the Vatican's Education Department), UNICEF Executive Director Catherine Russell, and Saida Mirziyoyeva, Head of Uzbekistan’s Presidential Administration.
The award seeks to promote solidarity and mutual understanding in international relations.
On August 8, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed a joint declaration at the White House following trilateral talks in Washington. During the same visit, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, in the presence of their respective leaders and U.S. officials, initialed the peace agreement between Armenia and Azerbaijan.