Հայաստանի և Իտալիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև Հռոմում կայացած հերթական քաղաքական խորհրդակցությունների շրջանակում ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Վահան Կոստանյանն ու Իտալիայի ԱԳ և միջազգային համագործակցության նախարարի տեղակալ Էդմոնդո Չիրիելլին զրուցել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն ու ամրապնդմանը միտված հարցերի շուրջ։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել վերջին տարիների ընթացքում հայ-իտալական հարաբերությունների զարգացման դինամիկային՝ առանձնացնելով բարձրաստիճան փոխայցելությունները՝ որպես քաղաքական երկխոսության խորացման և արդյունավետ տնտեսական համագործակցության խթանման կարևոր բաղադրիչ։
Քննարկվել է երկկողմ օրակարգային հարցերի լայն շրջանակ: Կողմերն ընդգծել են մի շարք ուղղություններով, մասնավորապես՝ երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալների աճի, ներդրումների խթանման, բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, կրթության, մշակույթի և այլ ոլորտներում համագործակցության զարգացման նպատակով համատեղ քայլերի իրագործման կարևորությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստան–Եվրամիություն գործընկերության ռազմավարական ուղղությունների շուրջ։ Անդրադարձ է եղել 2026 թվականին Հայաստանում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի, ինչպես նաև Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) նախապատրաստական աշխատանքներին։
Վահան Կոստանյանը իտալական կողմին ներկայացրել է 2025 թվականի օգոստոսի 8-ից հետո Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող զարգացումները՝ ընդգծելով տարածաշրջանային իրավիճակի վրա Հայաստանի դիրքորոշումը։
Բացի այդ, փոխնախարարը անդրադարձ է կատարել ընթացիկ տարվա հունվարի 13-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի միջև կայացած հանդիպման մանրամասներին՝ մատնանշելով, որ այդ շրջանակում ընդունվել է «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) նախաձեռնության՝ Հայաստան–ԱՄՆ համատեղ իրականացման շրջանակը։

20 January 2026 - 06:44 AMT
During the latest round of political consultations between the foreign ministries of Armenia and Italy held in Rome, Armenian Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan and Italian Deputy Minister of Foreign Affairs and International Cooperation Edmondo Cirielli discussed ways to strengthen and advance bilateral relations.
The two sides reviewed the recent positive momentum in Armenian-Italian relations, highlighting the role of high-level reciprocal visits as crucial to deepening political dialogue and fostering effective economic cooperation.
A wide range of bilateral agenda items was addressed. Both parties emphasized the importance of joint efforts to boost trade volumes, promote investment, and expand cooperation in high-tech, tourism, education, culture, and other sectors.
The diplomats also exchanged views on strategic dimensions of the Armenia–European Union partnership. Preparations for the 8th European Political Community Summit, set to take place in Armenia in 2026, and the 17th meeting of the Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP17), were also discussed.
Vahan Kostanyan briefed the Italian side on developments in the South Caucasus after August 8, 2025, outlining Armenia's position on the evolving regional landscape.
He also spoke about the January 13, 2026, meeting between Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and U.S. Secretary of State Marco Rubio, noting the adoption of a joint Armenia–U.S. implementation framework under the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) initiative.
On August 8, during a trilateral meeting at the White House between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev, a Joint Declaration summarizing the Washington meeting’s outcomes was signed.
In Washington, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, in the presence of their respective leaders and the U.S. President, pre-signed the “Agreement on Peace and Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan.”