Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նախկին ղեկավար Հայկ Դեմոյանը մանրամասներ է ներկայացրել հունվարի 19-ին իր բնակարանում կատարված խուզարկության վերաբերյալ՝ նշելով, որ քրեական վարույթը նախաձեռնվել է դեռևս 2021 թվականին, հայտնում է Factor.am-ը:
Նրա խոսքով՝ խուզարկության արդյունքում առգրավվել է լատունից (արույր) պատրաստված հուշամեդալ՝ թողարկված 2001 թվականին՝ Հայաստանում Քրիստոնեության 1700-ամյակի առիթով:
Ըստ Դեմոյանի՝ այդ հուշամեդալն ինքը գնել է նախորդ տարվա հոկտեմբերին «Վերնիսաժից»՝ 3000 դրամով։
«Առանց ինձ տեղյակ պահելու եկել էին, կինս և դուստրս տանն էին եղել, սկսել էին աշխատանքները՝ առանց ինձ սպասելու։ Մնացածը իմ ներկայությամբ եղավ»,- ասել է Դեմոյանը։
Նա նշել է, որ 2021-ին քրեական գործը հարուցվել էր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանի հայտարարության հիման վրա, որ, իբր, թանգարանում հափշտակություններ են տեղի ունեցել։ Նա ընդգծել է, որ այս գործով երեք անգամ հարցաքննվել է, այդ թվում՝ երկու անգամ՝ իր նախաձեռնությամբ։
«Հենց առաջին հարցաքննության ժամանակ պարզ էր, որ Հարություն Մարությանը գիտակցաբար կեղծ տվյալներ է նախաքննությանը ներկայացրել, որը քրեորեն պատժելի արարք է։ Եվ ներկայացված ցանկի պատճենի վրա ես արել եմ գրառում, այսինքն՝ ցուցմունք եմ տվել գրավոր, որ Մարությանի կողմից ներկայացված ցանկը կեղծ է, քրեորեն պատժելի արարք է, և ստորագրել էի։ Գործը վարող քննիչը՝ Լուսինե Հայկյանը, մեկ շաբաթ հետո ինձ հայտնել էր, որ իմ այդ ցուցմունքը կորել է իր սենյակից։ Հասկանո՞ւմ եք, չէ։ Ասում եմ՝ ո՞նց է կորել։ Բա՝ կորել է, չենք գտնում։ Հասկանում եք՝ ինչո՞ւ, որովհետև Մարությանին պետք է առաջինը դատեին»,- պատմել է Դեմոյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ նախաքննության մարմինը միայն այն դեպքում է արձագանքել գրավոր, երբ ինքը սոցիալական ցանցում հրապարակային գրառում է կատարել՝ կատարվածը անվանելով «խայտառակություն»։ Ըստ Դեմոյանի՝ այս հանգամանքը վկայում է գործի ընթացքի ոչ հստակ և հարցեր հարուցող բնույթի մասին։
«Հիմա վերջապես որոշել են ինձանից սկսել՝ վախեցնելով, որ այդ մասին չխոսեմ, չբարձրաձայնեմ, քանի որ անունները շատ հնչեղ են՝ Արարատ Միրզոյան, Վլադիմիր Վարդանյան, Արայիկ Հարությունյան, ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյան, Հարություն Մարության, Սուրեն Մանուկյան. և սա պաշտոնյաների ամբողջ ցանկը չէ»,- ընդգծել է Դեմոյանը։
Նա պնդել է, որ գործողություններn ուղիղ կապ ունեն Արայիկ Հարությունյանի նախօրեին արված գրառման հետ, որով պաշտոնյան հայտնել էր՝ պատրաստվում է դատական հայց ներկայացնել՝ Դեմոյանի «զրպարտություն հանդիսացող տեղեկությունները հերքելու պահանջով»։ Դեմոյանը այդ գրառման մեջ մեղադրել էր Հարությունյանին, որ վերջինս «ներխուժել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան, յուրացրել աշխատավարձ, հովանավորել գողություններ» և հեգնել էր՝ արդյոք նա չի ցանկանում ««Ոսկե չակուջ» վարչապետական փոխանցիկ մրցանակը հանձնել ընկեր Ֆիդանին՝ որպես առհավատչյա Ծիծեռնակաբերդում «փայլուն» կերպով կատարած աշխատանքի»։
Դեմոյանը հավելել է, որ անհրաժեշտ է վերաբացել 2007 թվականի քրեական գործը՝ պարզելու համար՝ ով է այդ ժամանակ հարցաքննվել և ինչ ցուցմունքներ են տրվել։
Հունվարի 19-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նախկին տնօրեն Հայկ Դեմոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել էր, որ իրավապահները մուտք են գործել իր բնակարան և խուզարկություն են կատարում: Քննչական կոմիտեց, պատասխանելով պատճառների մասին հարցին, ասել էին, որ «քրեական վարույթի շրջանակում կատարվում են քննչական գործողություններ»:

20 January 2026 - 09:24 AMT
Former Director of the Armenian Genocide Museum-Institute, Hayk Demoyan, has provided details about the search conducted at his home on January 19, noting that the criminal case was initiated back in 2021, according to Factor.am .
Demoyan stated that a commemorative medal made of brass, issued in 2001 for the 1700th anniversary of Christianity in Armenia, was seized during the search.
He said he bought the medal last October at Vernissage for 3,000 AMD.
“They arrived without notifying me. My wife and daughter were home. They began the search without waiting for me. The rest took place in my presence,” Demoyan said.
According to him, the criminal case was launched in 2021 following a statement by then-Director of the Genocide Museum-Institute, Harutyun Marutyan, alleging thefts at the museum. Demoyan said he has been interrogated three times in connection with the case, twice at his own request.
“During the very first questioning, it became clear that Marutyan had deliberately provided false information to the investigation which is a criminal offense. I even noted this on a copy of the submitted list, gave a written statement, and signed it. A week later, the investigator, Lusine Haykyan, told me my statement had gone missing from her office. Can you imagine? I asked how. She said: ‘It’s lost, we can’t find it.’ You understand why? Because Marutyan should have been the first to be prosecuted,” Demoyan said.
He added that the investigative body only issued written responses after he made public social media posts, calling the situation a “disgrace.” According to Demoyan, this reflects the vague and questionable handling of the case.
“They’ve now decided to start with me—to intimidate me into silence—because the names involved are high-profile: Ararat Mirzoyan, Vladimir Vardanyan, Arayik Harutyunyan, YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan, Harutyun Marutyan, Suren Manukyan, and that’s not the full list,” he stressed.
Demoyan asserted that these actions are directly connected to a post by Arayik Harutyunyan, in which the official said he plans to sue Demoyan for “defamatory statements.” In that post, Demoyan accused Harutyunyan of “storming the Genocide Museum, embezzling wages, sponsoring thefts,” and sarcastically asked whether he intended to “hand over the Prime Minister’s ‘Golden Hammer’ award to comrade Fidan for his ‘brilliant’ work at Tsitsernakaberd.”
Demoyan also called for reopening a 2007 criminal case to determine who was questioned and what testimonies were given at the time.
On January 19, Demoyan announced on Facebook that law enforcement had entered his home and were conducting a search. Armenia’s Investigative Committee later confirmed the search was part of an ongoing criminal investigation.