«Մեր ձևով» շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի անկախության 35-րդ տարում երկիրը դեռ ընդգրկված է աշխարհի 110 աղքատ երկրների ցանկում, ինչը վկայում է, որ այն կարիք ունի արմատական բարեփոխումների ու զարգացման նոր ուղու։
Նա հայտարարել է, որ գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանն առաջարկում է 5 տնտեսական քայլ, որից առաջինն է ստեղծել 300 հազար նոր աշխատատեղ Հայաստանում, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նրա խոսքով՝ մինչ այժմ իրականացված բարեփոխումներն ուղղվել են այլ առաջնահերթությունների, ոչ թե տնտեսական վերելքին։
«Մենք գիտենք, որ մեր երկրի անկախության առաջին 20-28 տարին բարեփոխումները եղել են անվտագային օրակարգի շուրջ, դրանից հետո 7-8 տարին՝ երևի հակասությունների օրակարգի շուրջ, իսկ այդ ընթացքում մենք ունենում էինք մի խնդիր, որ քչերն են նկատում, մարդիկ, որ դա զգում են իրենց վրա։ Դա թուլացող Հայաստանն է, որի բնակչությունը շրջաններից ուղղակի դուրս է գալիս։ Երևանցիները գնում են ԱՄՆ, շրջաններից գնում են Ռուսաստան։ Մեր երկրի բնակչութունը կես մլնով քչացել է անկախությունից հետո։ Շարունակում է անկում ապրել»,-իրավիճակը նկարագրել է Նարեկ Կարապետյանը։
Նա նշել է, որ Սամվել Կարապետյանի առաջարկած քայլերը մշակված են տարիների աշխատանքի արդյունքում:
«Պետական համակարգում մինչ այս եղած երկրի ղեկավարները, միշտ պետական ապարատի կողմից են նայել տնտեսությանը, առաջին ղեկավարը, որ կնայի ձեռնարկատերերի, հասարակության անդամի կողմից, կլինի Սամվել Կարապետյանը։ Ամենառաջին քայլը, բոլոր շրջաններում մենք տեսնում ենք մեկ հիմնական խնդիր, երկրում կա աշխատատեղերի խնդիր, շրջաններում գործ չկա։ Դրա պատճառով մարդիկ մեկնում են արտերկիր, ընտանիքները թողնում են այստեղ, ինչի պատճառով ունենում ենք բազմաթիվ բացասական հետևանքներ։
Այս բոլորի լուծման ճանապարհը պետությունը տվել է սուբսիդիաների տեսքով։ Մենք տեսնում ենք, որ վերջին տարիներին շրջաններում արտադրությունը, արդյունաբերությունն անկում են ապրել։ Մենք ինչ որ տեսնում ենք Երևանում, վարկերի հիրմքով ստեղծված տնտեսություն է, որը չի կարողանա երկար տեմպը պահպանել։ Ի՞նչ ենք մենք առաջարկում, առաջին քայլը, ստեղծել 300 հազար նոր աշխատատեղ Հայաստանում»,-հայտարարել է Նարեկ Կարապետյանը։
Նա նշել է, որ աշխատատեղերի ստեղծման ծրագրին զուգահեռ արդեն մշակվել է պետական քաղաքականություն, որի առանցքում են արդյունաբերության վերագործարկումը, ծառայությունների արտահանումը և այլ կարևոր ուղղություններ։
Երկրորդ քայլով նախատեսվում է փոքր բիզնեսին ընդհանրապես ազատել հարկերից, 3–րդ քայլով 20%–ով ավելի էժան դեղորայքի ապահովում բոլորի համար, 4–րդ քայլով բերքի երաշխավորված մթերում գյուղերում, 5–րդ քայլով` 20 հազար մատչելի բնակարան պետական աջակցությամբ։
Ծրագրի շնորհանդեսի ընթացքում կազմակերպվել է նաև պանելային քննարկում, որտեղ տնտեսագետներն ու ոլորտի մասնագետները հնարավորություն են ունեցել արտահայտել իրենց դիրքորոշումը, հարցեր ուղղել և առաջարկություններ ներկայացնել։
Հայտնի գործարար, տնային կալանքի տակ գտնվող Սամվել Կարապետյանի կողմնակիցները կուսակցություն են գրանցել, որը կոչվում է «Ուժեղ Հայաստան»։ Քաղաքական նոր ուժը հիմնադրվել է «Մեր ձևով» շարժման հիման վրա:

20 January 2026 - 10:02 AMT
Narek Karapetyan, coordinator of the Mer Dzevov (Our Way) movement, stated that Armenia remains among the world’s 110 poorest countries, even 35 years after independence, highlighting the urgent need for radical reforms and a new path for development.
Speaking to Panorama.am, Karapetyan announced that businessman and philanthropist Samvel Karapetyan is proposing a five-step economic plan, the first of which is the creation of 300,000 new jobs in Armenia.
He criticized past reforms for prioritizing security or political conflicts over economic revival.
“For the first 20–28 years after independence, reforms revolved around national security. Then came 7–8 years of political contradictions. Meanwhile, Armenia has been weakening—people from the provinces are leaving. Yerevan residents move to the U.S., while others migrate to Russia. Since independence, the population has shrunk by half a million and continues to decline,” Karapetyan said.
He noted that Karapetyan’s proposals are the result of years of strategic planning.
“Past leaders viewed the economy from a government lens. Samvel Karapetyan will be the first to see it from the perspective of entrepreneurs and citizens. Across the regions, the key issue is the lack of jobs. This leads to emigration, family separation, and social consequences,” he emphasized.
Karapetyan argued that recent years have seen declining production and industry in the provinces, while Yerevan’s economy is propped up by debt-driven growth, which he says is unsustainable.
“We propose to create 300,000 jobs in Armenia as the first step,” he said.
He added that a broader public policy plan has already been developed, focusing on industrial revival, service exports, and other vital sectors.
The strategy was presented during a panel discussion featuring economists and industry experts, who shared their insights and recommendations.
Supporters of prominent businessman Samvel Karapetyan, currently under house arrest, have registered a political party called “Strong Armenia,” founded on the basis of the Mer Dzevov movement. Parliamentary elections in Armenia are scheduled for June 2026.