20 Հունվար 2026 - 08:50 AMT
27-ը լրացածները կկարողանան վճարել և պատասխանտվություն չկրել չծառայելու համար․ Նախագիծն ընդունվել է 1-ին ընթերցմամբ
Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է պատգամավոր Հայկ Սարգսյանի ներկայացրած օրինագիծը, որը նախատեսում է նոր իրավական կարգավորումներ այն 27-37 տարեկան քաղաքացիների համար, որոնք խուսափել են պարտադիր զինվորական ծառայությունից։
Նախագծին կողմ է քվեարկել 87 պատգամավոր, դեմ չի եղել որևէ մեկը, իսկ 5-ը ձեռնպահ են մնացել, հայտնում է Factor.am-ը:
«Շնորհակալ եմ «Հայաստան» դաշինքին կողմ քվեարկելու համար, տարակուսած եմ՝ ինչու «Պատիվ ունեմը» կողմ չքվեարկեց»,- նախագծի ընդունումից հետո վարման կարգով նշել է Սարգսյանը։
Պատգամավորի առաջարկած օրենսդրական փոփոխությունների համաձայն՝ այս քաղաքացիներն ազատվում են քրեական պատասխանատվությունից, եթե կամավոր վերադառնում են Հայաստան և ընտրում առաջարկվող հինգ տարբերակներից մեկը.

20 January 2026 - 10:04 AMT
The Armenian National Assembly has passed in its first reading a bill authored by MP Hayk Sargsyan that offers new legal pathways for citizens aged 27 to 37 who previously avoided compulsory military service.
According to Factor.am, the bill received 87 votes in favor, with no votes against and 5 abstentions.
“I thank the Hayastan bloc for voting in favor. I’m puzzled why I Have Honor faction didn’t,” Sargsyan remarked after the vote.
Under the proposed law, eligible individuals will be exempt from criminal liability if they voluntarily return to Armenia and select one of the following five options: