20 Հունվար 2026 - 09:58 AMT
Արտաքին հետախուզությունը գրեթե անհավանական է համարում 2026-ին ՀՀ և Ադրբեջանի միջև ռազմական էսկալացիան
ՀՀ արտաքին հետախուզության ծառայությունը ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին ռիսկերի վերաբերյալ 2026-ի տարեկան զեկույցը, որի համաձայն ՀՀ և Ադրբեջանի միջև լայնամասշտաբ ռազմական սրացումը 2026 թվականին գրեթե անհավանական է, հայտնում է Արմենպրեսը:
Զեկույցում ասվում է, որ 2025 թվականի ընթացքում անցկացված ինտենսիվ երկկողմ բանակցությունները, ինչպես նաև օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներգրավմամբ ձեռք բերված Վաշինգտոնյան հռչակագիրն ու «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախաստորագրումը հանգեցրել են խաղաղ կարգավորման շոշափելի հնարավորության։
«Նշված եւ ուղեկցող գործընթացների ու տվյալների համապարփակ վերլուծության արդյունքում գրեթե անհավանական ենք համարում 2026 թվականին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ռազմաքաղաքական մտադրությամբ պայմանավորված տարբեր մասշտաբների ռազմական էսկալացիան։ Քիչ հավանական ենք համարում նաև այնպիսի տեղային գործողությունները կամ միջադեպերը, որոնք ռազմաքաղաքական մտադրությամբ չեն պայմանավորված»,- ասված է զեկույցում։
Ըստ գնահատման՝ սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացներում, տնտեսական նախաձեռնությունների ու հասարակական երկխոսության ոլորտներում հնարավոր է նոր առաջընթաց, ինչպես նաև՝ հումանիտար հարցերում։ Տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման պարագայում էլ այդ զարգացումները կարող են խորանալ, ընդլայնելով Հայաստանի կապերը հարևանների հետ։
Զեկույցում միաժամանակ ընդգծված է, որ տարածաշրջանում դեռ պահպանվում են ռիսկեր՝ կապված այն պետությունների գործողությունների հետ, որոնք ձգտում են ամրապնդել կամ ընդլայնել իրենց ազդեցությունը։ Այդ համատեքստում կարևորվել է Ադրբեջանի վարած քարոզչական գիծը, որը թիրախավորում է Հայաստանի ինքնիշխանությունը։
«Ադրբեջանի և այլ դերակատարների կողմից Հայաստանի ինքնիշխանությունը հարցականի տակ դնող, կապակցվածության ծրագրեր իրականացմանը խոչընդոտող վնասարար խոսույթների ու հասկացությունների հետեւողական կիրառությունը միայն կնպաստի այդ ռիսկերի նյութականացմանը»,- նշված է զեկույցում։

20 January 2026 - 11:52 AMT
Armenia’s Foreign Intelligence Service has released its 2026 annual risk assessment, concluding that a large-scale military escalation with Azerbaijan is highly unlikely this year, Armenpress reports.
The report attributes this outlook to intensive bilateral negotiations held in 2025 and the Washington Declaration signed on August 8 with U.S. President Donald Trump’s mediation, along with the preliminary agreement on “Peace and the Establishment of Interstate Relations.”
“Following comprehensive analysis of these developments and associated data, we consider military escalation between Armenia and Azerbaijan in 2026—on any scale and with political intent—almost impossible. Even smaller incidents or local operations without political intent are seen as unlikely,” the report states.
The assessment adds that progress is possible in border delimitation and demarcation, as well as in economic initiatives, civil dialogue, and humanitarian cooperation. Should regional infrastructure links reopen, such progress could deepen Armenia’s ties with its neighbors.
At the same time, the report warns that risks remain due to actions by states seeking to expand or consolidate their regional influence. It highlights Azerbaijan’s propaganda strategy, which targets Armenia’s sovereignty.
“The continued use of narratives and concepts by Azerbaijan and other actors that question Armenia’s sovereignty or obstruct connectivity projects will only contribute to the materialization of these risks,” the report concludes.