20 Հունվար 2026 - 11:14 AMT
Ռուստամյան․ Թուրքերը՝ մի կողմից, ադրբեջանցիները՝ մյուս, դարձել են Փաշինյանի քարոզիչը, շտաբի անդամները
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանն ասել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը TRIPP նախաձեռնությունն օգտագործում է նույն կերպ, ինչպես 2021-ին ներկայացվող «խաղաղության օրակարգը», որն ի վերջո հանգեցրել է պատերազմական զարգացումների և Արցախի հայաթափման։
«Նիկոլը ցանկանում է նույն հնարքը կիրառի, տեսել է, որ հեշտ խաբվող հասարակություն է ձևավորվել, որին կարելի է նման գաղափարներ մատուցել «խաղաղության» մասին և բոլոր կողմերից էլ իրեն կօգնեն, որ մնա իշխանության։ Թուրքերը՝ մի կողմից, ադրբեջանցիները՝ մյուս կողմից դարձել են Փաշինյանի քարոզիչը, շտաբի անդամները, արդեն ընտրական գործընթաց են սկսել, որ սա կարողանա այդ ամենը մեծագույն ձեռքբերում ներկայացնի, հերթական անգամ ժողովրդին խաբի և քվե ստանա»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Ըստ նրա՝ այդ բանակցություններում Հայաստանը չկա:
«Այն ներկայացնող մարդը կա, որը լուծում է իշխանության մնալու իր խնդիրը»,-ասել է նա:
Ընդդիմադիր պատգամավորը անդրադարձավ նաև TRIPP-ում Հայաստանի մասնաբաժնի կշռին։ Նա նկատել է, որ հնարավոր չէ, որ իր երկրի տարածքով անցնող ճանապարհի կառավարման բաժնեմասի առնվազը կեսը չտիրապետի սուվերեն երկիրը։
«Հարց է առաջանում, թե որ չափից են սկսել բանակցել, որ հասել են 26%-ի։ Ինչպես ճիշտ մեկնաբանեց պարոն Օսկանյանը, թե այնտեղ լուռ նստեինք, կարող է մի քիչ ավելի շատ ունենայինք»,- ասել է Ռուստամյանը։
Արձագանքելով իշխանությունների փաստարկին, թե նախկիններն էլ գույք-պարտքի դիմաց շատ բաներ են տվել՝ ընդդիմադիր պատգամավորը նշել է, որ այդ գործարքները օգուտ են տվել երկրին և բազմաթիվ գործարաններ սկսել են Հայաստանում աշխատել։
«Մենք սեղանի շուրջ չենք, այլ վրա ենք և ձևական բուտաֆորիայի նման նստում ենք այնտեղ և մնացածները որոշում են, թե մեզ ինչ կրճոններ տան»,-ասել է պատգամավորը:
Նա նկատել է, որ փաստաթղթում խորամանկորեն գրված է, որ ՀՀ սահմանապահները կլինեն «բեք-օֆիսում», իսկ ԱՄՆ-ի ստորաբաժանումները «Ֆրոնտ-օֆիսում»և կիրականանա Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի պայանջը, որ իրենք չպետք է տեսնեն հայ ոստիկանի կամ սահմանապահի դեմք։

Armen Rustamyan, MP from the Hayastan faction and representative of the ARF Bureau, accused Prime Minister Nikol Pashinyan of using the TRIPP initiative in the same way as his 2021 "peace agenda", which Rustamyan says led to war and the depopulation of Artsakh.
“Pashinyan is trying the same trick again. He’s realized this society is easily deceived, and he uses talk of ‘peace’ to stay in power. Now, Turks on one side and Azerbaijanis on the other have become his campaigners, his de facto election team. The electoral process has begun, and he’s packaging this as a major achievement to fool people once again,” Rustamyan told Panorama.am .
According to him, Armenia has no real role in these negotiations. “There’s only a person at the table solving his own problem: how to stay in power,” he said.
Rustamyan also criticized Armenia’s minor stake in the TRIPP project, questioning why a sovereign country would accept only 26% of the management share in a corridor running through its own territory.
“The question is: from what percentage did we start negotiating to end up at 26%? As Mr. Oskanian put it, had we just sat there silently, we might’ve gotten more,” he remarked.
Responding to the argument that past administrations also made concessions, such as giving assets in exchange for debt, Rustamyan said those benefited the country and helped launch factories in Armenia.
“Now we’re not even at the table, we’re on the table. We sit there like decoration, while others decide what crumbs we get,” he added.
Rustamyan also pointed to wording in the TRIPP document, noting that Armenian border guards would be placed in the "back office", while U.S. personnel would staff the "front office", effectively complying with Azerbaijani President Ilham Aliyev’s demand not to see any Armenian police or border guards.
The TRIPP framework was signed by Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and U.S. Secretary of State Marco Rubio. The non-binding document outlines cooperation principles but imposes no legal obligations on Armenia or the U.S.