Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը պարտավորեցրել է քրեական վարույթ նախաձեռնել Նաթան սրբազանի հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնիությունն ապօրինի խախտելու առիթով: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը։
«Ինչպես հիշում եք, 2025թ. հոկտեմբերի 17-ին civic.am-ը հրապարակել էր մի նյութ, որտեղ նշվել էր՝ «Համացանցում հայտնվել է Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանի և կաթողիկոսի նախկին գավազանակիր Աղան աբեղա Երնջակյանի 2023 թվականի հոկտեմբերի խոսակցության ձայնագրությունը։»: Նույն աղբյուրում հրապարակվել է նաև հեռախոսային խոսակցությունների ձայնագրություն։
Նույն օրը Քննչական կոմիտեն տեղեկացրել էր, որ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով հավաք անցկացնելուն ․․ հարկադրելը..):
2025թ․ հոկտեմբերի 22-ին հաղորդում եմ ներկայացրել խնդրելով քրեական վարույթ նախաձեռնել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 206-րդ հոդվածի հատկանիշներով (հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնիությունն ապօրինի խախտելը):
Ինչպես և սպասվում էր, 29.10.2025թ․ Քննչական կոմիտեն մերժել է քրեական վարույթ նախաձեռնելը, իսկ դրա դեմ բերված բողոքը 18.11.2025թ․ իր հերթին մերժել էր ՀՀ գլխավոր դատախազությունը։
Իրավապահ մարմիններին ընդհանրապես չի հետաքրքրել, որ հեռախոսային խոսակցության նշված ձայնագրությունը կատարվել է գաղտնի և, ամենայն հավանականությամբ, տեղեկության գաղտնի հավաքման համար նախատեսված տեխնիկական հատուկ միջոց օգտագործելով, քանի որ միայն այդ կերպ էր հնարավոր երեք տարբեր անձանց հեռախոսային խոսակցությունները ձայնագրել: Հնարավոր է նաև, որ այդ խոսակցությունները հետագայում մոնտաժված և փոփոխված լինեն։
Գլխավոր դատախազության մերժումը ստանալուց հետո բողոք եմ ներկայացրել Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան (դատավոր՝ Ա․Մելիքսեթյան):
Դատարանի որոշմամբ բողոքը բավարարվել է և վարույթի հանրային մասնակցին պարտավորեցվել է նախաձեռնել քրեական վարույթ:
Դատարանը նշել է, որ «..առերևույթ առկա են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 206-րդ հոդվածով նախատեսված հանցանքի հատկանիշները, ուստի քննիչը պարտավոր էր քրեական վարույթ նախաձեռնել և ստուգել հաղորդման մեջ նշված փաստերը»,- նշել է Զոհրաբյանը:

Yerevan’s Court of General Jurisdiction has ordered a criminal investigation into the alleged illegal breach of secrecy involving a phone conversation attributed to Bishop Nathan. The decision was announced by lawyer Ara Zohrabyan on his Facebook page.
“As you may recall, on October 17, 2025, civic.am published a report stating that ‘A recording of a phone conversation from October 2023 between Archbishop Nathan Hovhannisyan and former pontifical staff bearer Father Aghan Ernjakyan has surfaced online.’ The same source also published the alleged recording,” Zohrabyan wrote.
On that day, Armenia’s Investigative Committee opened a criminal case under Article 236(3) of the Criminal Code regarding coercing someone to attend a gathering using official authority or influence.
On October 22, 2025, Zohrabyan submitted a report requesting a separate investigation under Article 206, which addresses the unlawful breach of confidentiality of phone conversations.
Predictably, the Investigative Committee rejected this request on October 29, 2025, and the Prosecutor General's Office upheld the refusal on November 18, 2025.
According to Zohrabyan, law enforcement showed no interest in the fact that the published recording appears to have been secretly made—likely using specialized technical equipment for covert surveillance, as it captured conversations between three individuals. It is also possible, he noted, that the conversations were edited or manipulated afterward.
Following the Prosecutor General’s rejection, Zohrabyan appealed to Yerevan’s First Instance Criminal Court (Judge A. Meliksetyan), which ruled in his favor.
The court stated that “there are apparent elements of a crime under Article 206 of the Criminal Code, and the investigator was therefore obligated to initiate criminal proceedings and verify the facts mentioned in the report,” Zohrabyan added.