Թեոդոսիայի Սուրբ Սարգիս եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Զարեհ քահանա Աշուրյանը, ով ժամանակին հոգևոր ծառայություն է իրականացրել Մասյացոտնի թեմում, ֆեյսբուքյան իր էջում հարց է բարձրացրել, թե ուր են իրավապաշտպան կազմակերպությունները, երբ «հոգևորականները ֆիզիկական հաշվեհարդարների սպառնալիքի տակ անգամ վախենում են ընտանիքի անդամներին տանը միայնակ թողնել»:
Նա նշել է, որ աշխարհը կուրացած է, նրա աչքերը փակ են մեր խնդիրների համար:
«Ինչո՞ւ չեն արձագանքում մեր պետությունում հավատարմագրված ներկայացուցչությունները, երբ այսքան ատելության խոսք է գեներացվում եկեղեցականների դեմ, ովքեր չեն միաբանում իշխանականներին՝ ընդդեմ Սուրբ Եկեղեցին, երբ մեր հոգևորականները ֆիզիկական հաշվեհարդարների սպառնալիքի տակ անգամ վախենում են ընտանիքի անդամներին տանը միայնակ թողնել։
Վտանգված է ժողովրդավարությունը, անձնական կյանքի անձեռնմխելիությունը։ Աշխարհը կուրացած է, նրանց աչքերը փակ են մեր խնդիրների համար, նրանք չեն տեսնում մեր հոգևորականների և հավատացյալների տառապանքը»,- նշել է Տեր Հայրը։
«Վերջիններս փորձել են տարբեր եղանակներով՝ բարեկամական հորդորների, ծառայողական առավել բարվոք պայմաններ ապահովելու առաջարկների, ինչպես նաև սպառնալիքների կամ ճնշման միջոցով, ուղղորդել քահանաներին՝ միանալու թեմի նախկին առաջնորդին և ընդունելու նրա առաջնորդական իշխանությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

Father Zareh Ashuryan, parish priest of St. Sarkis Church in Theodosia and formerly of the Masis Diocese, raised alarm on Facebook over threats targeting clergy. He questioned the silence of human rights organizations, noting that some priests fear even leaving their families home alone due to threats of physical retaliation.
He stated that the world is blind to their suffering: “Why are accredited diplomatic missions in our country silent when so much hate speech is being directed at clergy—just because they don’t align with authorities against the Holy Church? When our clergy fear for their families under threat of violence?
Democracy and the inviolability of private life are under threat. The world is blind; their eyes are closed to our struggles. They don’t see the suffering of our clergy and faithful,” he wrote.
The Masis Diocese released a statement claiming that several priests were contacted by various individuals, including municipal employees and influential figures close to the clergy. These individuals allegedly tried—through friendly persuasion, promises of better working conditions, or threats—to pressure priests into supporting the former diocesan leader and recognizing his ecclesiastical authority.