21 Հունվար 2026 - 12:25 AMT
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Եսայի քահանա Արթենյանն, անդրադառնալով Մասյացոտնի թեմի մի շարք քահանաների հանդեպ ճնումներին, ասել է, որ փաստեր ունեն, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Ահազանգել ենք այդ մասին, երևույթը դատապատելի է, արդեն փաստեր ունենք, որ քահանաների նկատմամբ ճնշումներ են կիրառվում տարբեր անձանց, այդ թվում՝ համայնքապետարանների աշխատակիցների, կողմից»,- նշել է Տեր Եսային։
Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ Գևորգ եպիսկոպս Սարոյանը տարբեր միջոցներով փորձում է սպառնալ այն քահանաներին, ովքեր չեն միացել հակաեկեղեցական արշավին ու իրենց առաջնորդ են ընդունում Տեր Ռուբեն Վարդապետ Զարգարյանին, ում Վեհափառ Հայրապետը նշանակել է թեմի առաջնորդական տեղապահ։
Արարատի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Հարություն քահանա Հակոբյանն ավելի վաղ ասել էր, որ իրեն մոտեցել են, փորձել են ճնշումների միջոցով ստիպել, որ միանա նախկին առաջնորդ Գևորգ Սարոյանին։
Տեր Հայրը, սակայն, ասել է. «Մենք եկեղեցական կարգն ենք պահում, անձեր չենք պահում։ Ասել ենք՝ մեր նշանակումը եկեղեցական կարգով է եղել ու փոփոխություն կարող է լինել միայն եկեղեցական կարգով»։
«Վերջիններս փորձել են տարբեր եղանակներով՝ բարեկամական հորդորների, ծառայողական առավել բարվոք պայմաններ ապահովելու առաջարկների, ինչպես նաև սպառնալիքների կամ ճնշման միջոցով, ուղղորդել քահանաներին՝ միանալու թեմի նախկին առաջնորդին և ընդունելու նրա առաջնորդական իշխանությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

21 January 2026 - 13:37 AMT
Father Yesayi Artenyan, Director of the Information Department of the Mother See of Holy Etchmiadzin, addressed reports of pressure on several priests in the Masis Diocese, telling Aysor.am that they now have confirmed cases.
“We’ve sounded the alarm, and the phenomenon is condemnable. We already have facts showing that priests are facing pressure from various individuals, including employees of municipal administrations,” he stated.
Former Masis Diocese head Bishop Gevorg Saroyan is reportedly attempting to intimidate priests who have not joined his anti-Church campaign and who instead recognize Father Ruben Zargaryan, appointed by the Catholicos as Locum Tenens of the diocese.
Father Harutyun Hakobyan, parish priest of St. Hakob Church in Ararat, previously said he had been approached and pressured to support Saroyan. However, he responded: “We follow Church order, not individuals. Our appointment followed ecclesiastical procedure, and only ecclesiastical order can make changes.”
The Masis Diocese released a statement noting that several priests have been contacted by various people, including municipal officials and individuals considered influential or close to the clergy. These individuals reportedly attempted—through friendly suggestions, promises of improved working conditions, threats, or pressure—to push priests into recognizing Saroyan’s leadership.