Իրանի մի խումբ քաղաքացիներ մտադիր են Երևանում երթ կազմակերպել՝ ընդդեմ Իրանի իշխանությունների։ Երևանի քաղաքապետարանից ասել են, որ համապատասխան իրազեկումն արդեն ներկայացվել է քաղաքային իշխանություններին, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Դիմումը ստորագրել է Իրանի քաղաքացի Սեյեդմասուդ Թահերին:
«Տեղեկացնում եմ այն մասին, որ ԻԻՀ կառավարման ձևի դեմ ուղղված Իրանում տեղի ունեցող հեղափոխության հետ, նպատակահարմար եմ գտնում Երևան քաղաքում կազմակերպել խաղաղ երթ»,-ասվում է դիմումի մեջ:
Ըստ ներկայացված տեղեկատվության, երթի մասնակիցների թիվը կգերազանցի 100-ը։ Միջոցառման ընթացքում նախատեսվում է օգտագործել բարձրախոսներ, ցուցապաստառներ, դրոշներ և հնչեցնել կարգախոսներ։
Բողոքի երթը ծրագրվում է անցկացնել հունվարի 24-ին, ժամը 11։00-ից 15։00-ը՝ Ազգային ժողովին հարող տարածքից մեկնարկելով և շարունակվելով Բաղրամյան պողոտայով, Մաշտոցի պողոտայով, Ամիրյան փողոցով՝ մինչև Հանրապետության հրապարակում գտնվող Կառավարության շենքի հարակից տարածք։
Երևանում Իրանի դեսպանատան մոտ արդեն տևական ժամանակ է, ինչ հավաքներ են տեղի ունենում՝ առաջացնելով պաշտոնական Թեհրանի դժգոհությունը։ «Հայաստանը վերածվում է Իրանի դեմ թշնամաբար տրամադրված ուժերի գործողությունների կենտրոնի»,- հունվարի 14-ին հեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում նման կոշտ գնահատական էր հնչեցրել Հայաստանում Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին։

A group of Iranian citizens intends to hold a protest march in Yerevan against the Iranian government. Yerevan City Hall confirmed that organizers have submitted the required notification, according to Pastinfo.
The application was signed by Iranian citizen Seyedmasoud Taheri. “I wish to organize a peaceful march in Yerevan in support of the revolution currently underway in Iran against the Islamic Republic’s regime,” the application reads.
The protest is expected to include over 100 participants and feature loudspeakers, banners, flags, and slogans. It is scheduled for January 24 from 11:00 AM to 3:00 PM, starting near the National Assembly, proceeding along Baghramyan Avenue, Mashtots Avenue, Amiryan Street, and ending near the Government Building on Republic Square.
Protests have been occurring for some time near the Iranian Embassy in Yerevan, prompting complaints from Tehran. On January 14, Iran’s ambassador to Armenia, Khalil Shirgholami, sharply criticized these activities, saying: “Armenia is turning into a base for forces hostile to Iran.”