22 Հունվար 2026 - 07:31 AMT
Մանուկյանը` Փաշինյանին․ ԱԱԾ-ն ու ոստիկանությունը դարձրել եք բռնության գործիք, օպերլիազորը ի՞նչ գործ ունի քահանայի հետ
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանն Ազգային ժողովի նիստում հարցուպատասխանի ժամանակ անդրադարձել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի լրագրողական անցյալին, «Հայկական ժամանակ» թերթին, ինչպես նաև Հայ Առաքելական եկեղեցու շուրջ վերջին զարգացումներին։
«ԱԱԾ-ն ու ոստիկանությունը դարձրել եք բռնության գործիք։ Օպերլիազորը ի՞նչ գործ ունի քահանայի հետ։ Եթե խնդիր կա՝ քրեական գործ հարուցեք, ոչ թե կեղծ տեղեկություններով ԱԱԾ-ին ծաղրի առարկա դարձնեք»,- ընդգծել է պատգամավորը, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
Ի պատասխան՝ վարչապետ Փաշինյանը հավաստիացրել է, որ ԱԱԾ օպերլիազորը լիազորված է հակահետախուզական կանխարգելիչ գործողություններ իրականացնել, այդ թվում՝ նաև հոգևորականների հետ։
Պատգամավորը հայտարարել է, որ Միքայել Մինասյանի վերաբերյալ քննադատական հրապարակումներ չտպագրելու դիմաց «Հայ Փոստ»-ը համաձայնագիր է կնքել «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի հետ՝ չվերադարձվող վաճառքի պայմաններով։
«Բայց մի բան ասեմ․ լավ է անում Նիկոլ Փաշինյանը։ Բոլոր այն նախկին պաշտոնյաները, որոնք ժամանակին իրենց դեմ չգրելու համար խելոք-խելոք համաձայնվել են նրա հետ և այսօր տարբեր պատճառներով ձայն չեն հանում, դրա համար էլ այսօր Փաշինյանը կարողանում է ինչ-որ ծրարներից խոսել»,- նշել է պատգամավորը։
Հղում կատարելով 1920 թվականի մի հոդվածի, որտեղ նկարագրվում էր՝ ինչպես բոլշևիկները փորձել են աղանդավորական շարժում ձևավորել եկեղեցու «մաքրման» և «զտման» անվան տակ, Մանուկյանը դիմել է ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանին:
«Տիկին Արփինե Սարգսյան ջան, իրար հետ լավ աշխատանքային հարաբերություններ ունեինք։ Հարց եմ ուղարկել ՆԳՆ՝ հետաքրքրվել եմ՝ քրեական ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյան, օրինակ Արթուր Զաքարյանը, ի՞նչ գործ ուներ եպիսկոպոսներին ուղեկցելու ժամանակ։ Սա քրեական գործ էր։ Կարող եք շատ գեղեցիկ խոսել, բայց ամբողջ երկրով մեկ տգեղ գործընթացներ եք իրականացնում»,-ասել է նա:
Նա պնդել է, որ ազգային անվտանգության ծառայությունն ու ոստիկանությունը ներգրավված են եկեղեցու դեմ գործողություններում։
Մանուկյանը նշել է, որ Մասյացոտնի թեմում ծառայող մի հոգևորական ստիպված է եղել հրապարակել հայտարարություն, ապա՝ ասել, որ այն արել է արտաքին ճնշումների ազդեցությամբ։ «Ինչքան էլ սիրուն խոսեք, վաղը այդ ամեն ինչը պարզվելու է»,- ընդգծել է պատգամավորը։
Երբ Մանուկյանը փորձել է շարունակել խոսքը, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը անջատել է նրա խոսափողը։ Նրա խոսքերին արձագանքել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ շեշտելով, որ թերթի վաճառքից մի շարք կազմակերպություններ մեծ շահույթ են ստացել։ Նա բարձր է գնահատել «Հայկական ժամանակի» դերը՝ նշելով, որ այն պահանջված պարբերական է եղել։
«Եթե Հայ փոստի հետևում Միշիկն է եղել, դա չի նշանակում, որ իրենք են ինձ փող տվել, այլ ես եմ իրենց հնարավորություն տվել վաճառելու պահանջված ապրանք»,- ասել է նա։
Փաշինյանը հավելել է, որ Հայաստանը պատրաստվում է պաշտպանվել «ազդեցության գործակալներից»՝ անկախ նրանից՝ նրանք քաղաքական գործիչներ են, թե հոգևորական տեսքով հանդես եկող անձինք։ Նա հիշեցրել է, որ պետությունը կատարում է իր գործառույթը, և 2018 թվականի «թավիշը» 2021-ին վերածվել է «պողպատե մանդատի», որն իր խոսքով՝ կիրառվում է հնարավորինս «փափուկ» ձևով։
Ի պատասխան՝ Գեղամ Մանուկյանը կրկին շեշտել է, որ կատարվողը հիշեցնում է բոլշևիկյան ժամանակաշրջանի աղանդավորական քաղաքականությունը։ Նա հիշեցրել է այն 12 կետերից մեկը, որով եկեղեցին ենթարկվելու էր զտման՝ որպես պետության կամ կուսակցության գործիք օգտագործվելու վտանգով։

22 January 2026 - 09:44 AMT
Manukyan accused the National Security Service (NSS) and police of becoming instruments of coercion. “What business does a counterintelligence officer have with a priest? If there's a problem, open a criminal case—don’t make the NSS a joke with false reports,” Manukyan said, as reported by Pastinfo.
In response, Pashinyan defended the NSS’s mandate, stating that officers are authorized to carry out counterintelligence operations, including in dealings with clergy.
Manukyan also alleged that the national postal service, Haypost, signed a non-refundable sales agreement with Haykakan Zhamanak, a newspaper formerly associated with Pashinyan, in exchange for not publishing critical material about Mikayel Minasyan.
“But let me say this: Pashinyan is doing the right thing. Former officials who once agreed to stay silent in exchange for favorable coverage are now quiet for a reason. That’s why he can still talk about envelopes,” Manukyan added.
Citing a 1920 article about Bolshevik efforts to create sectarian movements under the guise of “purifying” the church, Manukyan addressed Interior Minister Arpine Sargsyan, questioning why a senior criminal police officer, Artur Zakaryan, was accompanying bishops—suggesting it was a criminal matter.
“You can speak eloquently, but you’re leading disgraceful processes nationwide,” he said, asserting that the NSS and police are now engaged in actions against the church.
Manukyan further noted that a priest in the Masis diocese was forced to retract a public statement, later admitting he had made it under external pressure.
“No matter how prettily you speak, the truth will come out,” he warned.
As Manukyan tried to continue, Parliament Speaker Alen Simonyan cut off his microphone. Pashinyan responded by praising the role of Haykakan Zhamanak, calling it a highly demanded publication and arguing that Haypost benefitted from its sales.
“If Mishik was behind Haypost, that doesn’t mean they paid me. I gave them the opportunity to sell a sought-after product,” Pashinyan said.
He added that Armenia is preparing to defend itself against “agents of influence,” regardless of whether they appear as politicians or clergy. He reminded lawmakers that the state has responsibilities, and what began as the “Velvet” revolution in 2018 had become a “steel mandate” by 2021, applied “as gently as possible.”
Manukyan reiterated that current developments resemble the sectarian policies of the Bolshevik era, citing one of 12 historical points outlining the risk of the church being co-opted as a state or party tool.