22 Հունվար 2026 - 11:33 AMT
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը խորհրդարանում անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի էներգետիկ համակարգերի սպասվող միացմանը՝ գնահատելով այն որպես խիստ վտանգավոր քայլ, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը էներգահամակարգերը միանալու են կողմերն օգտվելու են ներմուծման ու արտահանման հավասար պայմաններից։
«Կարո՞ղ է՝ մի օր էլ բանակները միացնի, ասի՝ ծախսերն օպտիմալ կազմակերպելու համար եկեք Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերը միացնում իրար։ Նույն տրամաբանությունն է։ Ես հիմա պետք է բացատրե՞մ՝ ինչ ստրատեգիական կարևորություն ունի էներգետիկ համակարգը, ինչքան վտանգավոր է դա։ Սիրելի՛ քաղաքացիներ, դուք համաձա՞յն եք ձեր լույսի ռուբիլնիկը տալ Ադրբեջանին»,- նշել է պատգամավորը։
2026 թվականի հունվարի 14-ին հրապարակվել է «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի (TRIPP) իրականացման շրջանակը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրել են 7 կետից բաղկացած համատեղ հռչակագիր, որով նախատեսվում է Սյունիքի մարզով ռազմավարական նշանակության տարանցիկ ճանապարհի ստեղծում՝ «Թրամփի ուղի» (TRIPP) անվանմամբ։ Այն պետք է ապահովի Ադրբեջանի առևտրային մուտքը Նախիջևան։
Նույն հանդիպման շրջանակում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանն ու Ջեյհուն Բայրամովը՝ ԱՄՆ բարձրաստիճան ղեկավարության ներկայությամբ, նախաստորագրել են նաև «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագիրը։
ՀՀ վարչապետը սեպտեմբերի 11-ին հավելել էր, որ Հայաստանը ամերիկյան կողմին հող չի վարձակալեցնում 99 տարով, այլ տրամադրում է կառուցապատման իրավունք։

22 January 2026 - 13:05 AMT
Head of the “I Have Honor” faction in Armenia’s National Assembly, Hayk Mamijanyan, criticized the planned integration of Armenia and Azerbaijan’s energy systems during a parliamentary session, calling it a “highly dangerous” decision, Sputnik Armenia reports.
Prime Minister Nikol Pashinyan had earlier stated that the two countries would integrate their energy networks and operate under equal terms for imports and exports.
“Maybe one day he’ll suggest merging our armies too, claiming it’s more cost-effective? Same logic. Do I need to explain the strategic importance of the energy system and how dangerous this is? Dear citizens, are you okay with giving your light switch to Azerbaijan?” Mamijanyan stated.
On January 14, 2026, the implementation framework for the "Trump Route for International Peace and Prosperity" (TRIPP) was published.
On August 8, 2025, Prime Minister Nikol Pashinyan and President Ilham Aliyev signed a joint declaration in Washington comprising seven points, including the creation of a strategic transit corridor through Armenia’s Syunik Province, known as the “Trump Route” (TRIPP), to allow Azerbaijan commercial access to Nakhichevan.
As part of the same meeting, Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers Ararat Mirzoyan and Jeyhun Bayramov, in the presence of senior U.S. officials, preliminarily signed the “Agreement on the Establishment of Peace and Interstate Relations between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan.”
On September 11, the Armenian PM clarified that Armenia is not leasing land to the U.S. for 99 years but is granting construction rights instead.