Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ հրավիրյալ Եպիսկոպոսաց ժողովի կանոնականությունը որևէ կերպ չի պայմանավորվում գումարման վայրով:
Նշվում է նաև, որ հարկ չկա «հիմնազուրկ պատճառաբանություններով ու կեղծ մեղադրանքներով փորձել ձախողել ժողովի գումարումը արտերկրում»:
«Հունվարի 21-ին Հայ Եկեղեցու այսպես կոչված բարենորոգման շարժման ինքնահռչակ համակարգող խորհրդի անունից տարածվեց հայտարարություն, որով հերթական անգամ խեղաթյուրվում են իրողությունները և փորձ արվում մոլորեցնել հավատավոր մեր ժողովրդին։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը խորապես ցավում է հակաեկեղեցական արշավին ու դրանում ներգրավված կարգալույծներին համախորհուրդ տաս եպիսկոպոսների որդեգրած պառակտիչ ընթացքի համար։
Իրականությունն այն է, որ Հայաստանի վարչապետի նախաձեռնած շարժմանը հարող եպիսկոպոսներին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից ուղղված հորդորներն ու հրավերները ցայսօր մնացել են անպատասխան և անտեսվել են կանոնական դաշտ վերադառնալու, խնդիրները եկեղեցական ատյաններում քննելու առաջարկները։ Միևնույն ժամանակ թե՛ անցյալում, թե՛ առավել ևս այսօր հիշյալ եպիսկոպոսների կողմից որևէ կերպ չեն մատնանշվել իրատեսական ճանապարհները Եկեղեցու և իշխանությունների միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ, ընդհակառակը՝ ակնհայտ ազդեցության ներքո շարունակ փորձեր են կատարում խնդիրները հանգուցալուծելու ոչ կանոնական դատապարտելի ուղիներով։
Անընդունելի է կասկածի տակ դնել եկեղեցական մարմինների իրավազորությունը, որոնց աշխատանքներին տասնամյակներ շարունակ հիշյալ եպիսկոպոսներից շատերը իրենց մասնակցությունն են բերել, որոշումներ ընդունել և պատասխանատվություն ստանձնել Եկեղեցու գործունեության հետ առնչված։ Այս կապակցությամբ անհրաժեշտ պարզաբանումներ արդեն իսկ պաշտոնապես տրվել են։
Իշխանությունների հակասահմանադրական քայլերի հետևանքով ստեղծված մտահոգիչ իրավիճակի հաղթահարման ճանապարհներից է նաև հրավիրյալ Եպիսկոպոսաց ժողովը, որի կանոնականությունը որևէ կերպ չի պայմանավորվում գումարման վայրով։ Եկեղեցական կյանքը հուզող կարևորագույն հարցերը, այդ թվում՝ բարձրաձայնվող խնդիրները, պետք է քննության առնվեն և պատշաճ լուծումներ գտնեն Եկեղեցու ընկալյալ կարգի համաձայն, բացառապես եկեղեցական ժողովական մարմիններում։ Հարկ չկա կանխակալ տրամադրություններ ձևավորել և հիմնազուրկ պատճառաբանություններով ու կեղծ մեղադրանքներով փորձել ձախողել ժողովի գումարումը արտերկրում, երբ ակնհայտ են եկեղեցականության հանդեպ Հայաստանում տարատեսակ բռնաճնշումները։
Եկեղեցական կյանքի վերանորոգումը և զորացումը շարունակական գործընթաց է, որը պահանջում է աղոթական միություն, տևական ու միասնական աշխատանք և ուխտապահություն։
Հավատարիմ իր Տերունաշնորհ առաքելությանը՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը ինչպես անցյալում, այնպես էլ այսօր եկեղեցական աշխարհասփյուռ կառույցներով իր ջանքերն է բերելու ի նպաստ հայոց անկախ պետականության զորացման, մեր ժողովրդի խաղաղ, բարօր ու առաջընթաց կյանքի»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Մայր Աթոռ Սբ Էջմիածինը հրավիրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնած եկեղեցու բարենորոգման խորհրդին միացած եպիսկոպոսներին մասնակցելու փետրվար 16-19-ին Ասվտրիայի Սանկտ Փյոլթեն քաղաքում գումարվելիք Եպիսկոպոսաց ժողովին։
Դրան ի պատասխան տարածած հայտարարության մեջ Փաշինյաին միացած հոգևորականները կոչ են արել չեղարկել արտերկրում Եպիսկոպոսաց ժողով գումարելու որոշումը: Կոչ է արվում նաև «իրատեսական ճանապարհներ գտնել վերջ տալու կործանարար առճակատմանը եկեղեցու վերնախավի և պետության միջև»:

The Mother See of Holy Etchmiadzin issued a strong statement rejecting claims aimed at discrediting the upcoming Bishops’ Assembly, affirming that the canonical validity of such a gathering does not depend on its location.
“There is no need to sabotage the assembly abroad with groundless arguments and false accusations,” the statement reads.
On January 21, a statement from the self-proclaimed Coordinating Council of the so-called Armenian Church Reform Movement, initiated by Prime Minister Nikol Pashinyan, once again distorted the facts and misled the faithful, the Holy See said.
The statement expressed deep regret over the divisive path adopted by ten defrocked bishops aligned with what the Church described as an anti-ecclesiastical campaign.
Echmiadzin noted that numerous appeals and invitations sent to bishops aligned with the government’s reform initiative remain unanswered. These included calls to return to canonical order and resolve issues through proper ecclesiastical bodies. Instead, these bishops have continued efforts, under obvious influence, to resolve disputes through illegitimate and condemnable means.
It stressed that questioning the authority of Church bodies—where many of these same bishops previously participated and made decisions—is unacceptable. Clarifications regarding this have already been officially provided.
Given the serious constitutional violations by state authorities, Echmiadzin views the convening of the Bishops’ Assembly as a key step toward resolving the situation. The Church emphasized that fundamental issues affecting spiritual life must be addressed within its recognized structures—not through external political pressure or manipulation.
“Renewal and strengthening of ecclesiastical life is a continuous process, requiring prayerful unity, lasting cooperation, and fidelity to sacred vows,” the statement said.
Remaining faithful to its divine mission, the Mother See affirmed its continued commitment to the Armenian statehood and to the peaceful and prosperous life of the Armenian people.
The Mother See has invited bishops aligned with the government-backed reform council to participate in the Bishops’ Assembly set for February 16–19 in Sankt Pölten, Austria. In response, the council called for the assembly’s cancellation and urged the Church to seek “realistic paths to end the destructive confrontation between the Church hierarchy and the state.”