ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը, որն այսուհետ կգլխավորի նորաստեղծ Խաղաղության խորհուրդը, իր ելույթում ասել է, որ Խորհրդի փոխգործակցությունը ՄԱԿ-ի հետ կարող է հակամարտությունների գլոբալ կարգավորման եզակի ձևաչափ ստեղծել։ Նա այդ մասին ասել է Դավոսում ընթացող Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակում փաստաթղթի ստորագրման արարողության ժամանակ:
«ՄԱԿ-ն ահռելի պոտենցիալ ունի։ Եվ ես կարծում եմ, որ Խաղաղության խորհրդի՝ այստեղ հավաքած մարդկանց և Միավորված ազգերի կազմակերպության համադրությունը կարող է իսկապես եզակի մի բան դառնալ աշխարհի համար՝ ամբողջ աշխարհի, ոչ թե միայն ԱՄՆ-ի։ Մենք պատրաստվում ենք խաղաղություն հաստատել ամբողջ աշխարհում, և, Աստված վկա, դա մեծ ժառանգություն կլինի բոլորիս համար»,-հայտարարել է ԱՄՆ առաջնորդը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
ԱՄՆ նախագահն ասել է, որ նորաստեղծ կազմակերպության կազմում ուզում է տեսնել «իրական իշխանություն և ազդեցություն ունեցող» առաջնորդների, այլ ոչ թե «քաղաքականության մեջ նորածինների»։ Թրամփը հայտարարել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ևս համաձայնել է լինել խորհրդի կազմում։
«Հենց որ այս Խաղաղության խորհուրդը վերջնականապես ձևավորվի, մենք կկարողանանք անել փաստացի ինչ ցանկանանք։ Մենք դա ՄԱԿ-ի հետ համատեղ ենք անելու»,-ասել է նա:
Արարողությանը մասնակցել են նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Նրանք հիմանդիր անդամների թվում են:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտնել էր պաղեստինցի ժողովրդին աջակցելու նպատակով Խաղաղության խորհրդին 1 մլրդ դոլար հատկացնելու պատրաստակամության մասին։ Ըստ առկա տեղեկությունների՝ այդպիսի անդամավճարը պարտադիր է նորաստեղծ խորհրդի մշտական անդամների համար։

22 January 2026 - 13:17 AMT
U.S. President Donald Trump, who is set to head the newly established Peace Council, stated during the charter signing ceremony in Davos that the Council's cooperation with the United Nations could create a unique global conflict-resolution format.
“The UN has tremendous potential. And I believe the combination of the Peace Council—represented by those gathered here—and the United Nations can become something truly unique for the world. Not just for the U.S., but for the whole world. We’re going to bring peace to the entire world, and God willing, that will be a great legacy for all of us,” Trump said, according to Sputnik Armenia.
He emphasized that the Council should include leaders with “real power and influence,” not “rookies in politics.” Trump also announced that Russian President Vladimir Putin has agreed to join the Council.
“As soon as this Peace Council is fully formed, we’ll be able to do just about anything we want. And we’ll do it in cooperation with the UN,” he added.
The ceremony was attended by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev, who are among the founding members.
Earlier, Russian President Vladimir Putin had expressed readiness to contribute $1 billion to support the Palestinian people through the Peace Council. According to available information, such a contribution is a required membership fee for permanent members of the new Council.