ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը, որն այսուհետ կգլխավորի նորաստեղծ Խաղաղության խորհուրդը, իր ելույթում ասել է, որ Խորհրդի փոխգործակցությունը ՄԱԿ-ի հետ կարող է հակամարտությունների գլոբալ կարգավորման եզակի ձևաչափ ստեղծել։ Նա այդ մասին ասել է Դավոսում ընթացող Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակում փաստաթղթի ստորագրման արարողության ժամանակ:
«ՄԱԿ-ն ահռելի պոտենցիալ ունի։ Եվ ես կարծում եմ, որ Խաղաղության խորհրդի՝ այստեղ հավաքած մարդկանց և Միավորված ազգերի կազմակերպության համադրությունը կարող է իսկապես եզակի մի բան դառնալ աշխարհի համար՝ ամբողջ աշխարհի, ոչ թե միայն ԱՄՆ-ի։ Մենք պատրաստվում ենք խաղաղություն հաստատել ամբողջ աշխարհում, և, Աստված վկա, դա մեծ ժառանգություն կլինի բոլորիս համար»,-հայտարարել է ԱՄՆ առաջնորդը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
ԱՄՆ նախագահն ասել է, որ նորաստեղծ կազմակերպության կազմում ուզում է տեսնել «իրական իշխանություն և ազդեցություն ունեցող» առաջնորդների, այլ ոչ թե «քաղաքականության մեջ նորածինների»։ Թրամփը հայտարարել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ևս համաձայնել է լինել խորհրդի կազմում։
«Հենց որ այս Խաղաղության խորհուրդը վերջնականապես ձևավորվի, մենք կկարողանանք անել փաստացի ինչ ցանկանանք։ Մենք դա ՄԱԿ-ի հետ համատեղ ենք անելու»,-ասել է նա:
Արարողությանը մասնակցել են նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Նրանք հիմանդիր անդամների թվում են:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտնել էր պաղեստինցի ժողովրդին աջակցելու նպատակով Խաղաղության խորհրդին 1 մլրդ դոլար հատկացնելու պատրաստակամության մասին։ Ըստ առկա տեղեկությունների՝ այդպիսի անդամավճարը պարտադիր է նորաստեղծ խորհրդի մշտական անդամների համար։

22 Январь 2026 - 13:17 AMT
Президент США Дональд Трамп, который возглавит новосозданный Совет мира, в ходе церемонии подписания устава в Давосе заявил, что сотрудничество Совета с ООН может стать уникальной формой глобального урегулирования конфликтов.
«ООН обладает огромным потенциалом. И я считаю, что сочетание Совета мира с теми, кто собрался здесь, и Организации Объединенных Наций может стать по-настоящему уникальным инструментом для всего мира. Для всего мира, а не только для США. Мы собираемся установить мир во всем мире, и, даст Бог, это станет нашим общим великим наследием», — заявил Трамп, передает Sputnik Армения.
Он подчеркнул, что в Совете должны быть лидеры с «реальной властью и влиянием», а не «новички в политике». Трамп также сообщил, что президент России Владимир Путин согласился войти в состав Совета.
«Как только этот Совет мира окончательно сформируется, мы сможем делать, по сути, все, что захотим. И сделаем это совместно с ООН», — добавил он.
На церемонии присутствовали также премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев. Оба вошли в число учредителей Совета.
Ранее президент России Владимир Путин заявил о готовности выделить 1 миллиард долларов в рамках Совета мира для поддержки палестинского народа. По имеющимся сведениям, такой взнос является обязательным для постоянных членов нового Совета.