Ռամկավար ազատական կուսակցությունը հայտարարությամբ անդրադարձել է Եպիկսկոպոսաց ժողովոն Ավստրիայում անցկացնելու Մայր Աթոռի որոշմանը՝ նշելով, որ վերջին ամիսներին «հոգևորականների նօրինական ձերբակալությունները ստեղծել են անապահովության մթնոլորտ, ինչն անհնար է դարձնում այս համաշխարհայինժողովի մասնակիցների համար ճանապարհորդությունը դեպի Հայաստան՝ առանց իրենց ենթարկելու անօրինական ձերբակալության հնարավորության», հայտնում է Panorama.am-ը:
«Հենց այդ պատճառով էլ որոշվել է Եպիսկոպոսական ժողովը գումարել Ավստրիայի Սանկտ Պյոլտեն քաղաքում: Այս վերջին միջադեպը չափազանց ցավալի է, որի համար ամբողջ պատասխանատվությունը կրում են ներկայիս Հայաստանի իշխանությունները:
Իրոք, հենց վերոնշյալ անապահովության լուրջ հետևանքները վերացնելու նպատակով ենք մենք հիշեցնում ՌԱԿ-ի համակարգված մամուլի արդար և տեղին պահանջը դեկտեմբերի 17-ին կամ մոտավորապես այդ օրերին, հայերեն և անգլերեն լեզուներով, հետևյալ վերնագրով. «Պահանջ կառավարությանը հրապարակայնորեն երաշխավորել անձնական անձեռնմխելիությունը՝ եկեղեցական ժողովներին թույլ տալու լուծել իրենց խնդիրները»։
Ցավոք, իշխանությունները, գիտակցաբար կամ անգիտակցաբար, լիովին անտեսեցին այս շատ օրինական պահանջը։ Ահա թե ինչու այժմ լիովին անարդար և մոլորեցնող է, երբ իշխանությունները կամ նրանց հետևորդները փորձում են քննադատել Եպիսկոպոսական ժողովի հրավիրումը Մայր Աթոռից դուրս։ Մյուս կողմից, հարկ է նաև հիշել, որ մեր կանոնադրություններում ոչ միայն իրավական խոչընդոտներ չկան Գերագույն հոգևոր խորհուրդ կամ եպիսկոպոսական ժողովներ Հայաստանից դուրս հրավիրելու համար, այլև, ընդհակառակը, կան նախադեպեր։
Մենք ցանկանում ենք, որ Հայ առաքելական եկեղեցու Եպիսկոպոսական ժողովը, որը գումարվելու է Ավստրիայում փետրվարի 16-ից 19-ը, լինի կառուցողական և արդյունավետ՝ չնայած Հայաստանում կառավարության և եկեղեցու միջև առկա ծայրահեղ անառողջ հարաբերությունների վիճակին, որը աննախադեպ է մեր պատմության մեջ։
Այս լուրջ պատմական հանգրվանում հրավիրված այս չափազանց կարևոր եկեղեցական ժողովը պետք է իր ավարտին հասնի ազգային միասնության ոգու գիտակցված հաղթանակով»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ հրավիրյալ Եպիսկոպոսաց ժողովի կանոնականությունը որևէ կերպ չի պայմանավորվում գումարման վայրով:
Նշվում է նաև, որ հարկ չկա «հիմնազուրկ պատճառաբանություններով ու կեղծ մեղադրանքներով փորձել ձախողել ժողովի գումարումը արտերկրում»:

The Ramgavar Liberal Party (RLP) issued a statement supporting the decision to hold the upcoming Bishops’ Assembly in Sankt Pölten, Austria, emphasizing that recent “unlawful arrests of clergy” in Armenia have created an atmosphere of insecurity that makes it impossible for participants to travel to Armenia without risk of detention, Panorama.am reports.
“It is precisely for this reason that the assembly will be convened in Austria. This situation is deeply regrettable, and the full responsibility lies with the current Armenian authorities,” the statement reads.
The RLP recalled its earlier public demand—issued around December 17 in both Armenian and English—for the government to formally guarantee personal safety for participants and allow church councils to operate freely. “Unfortunately, the authorities either deliberately or negligently ignored this lawful demand.”
The party called criticism of the foreign-based council misleading and unjust. It noted that there are no legal obstacles to holding such meetings outside Armenia—and in fact, precedents exist in church history.
“We want the Bishops’ Assembly of the Armenian Apostolic Church, to be held in Austria from February 16 to 19, to be constructive and effective, despite the unprecedentedly unhealthy relationship between the Armenian government and the Church,” the statement said.
The RLP concluded that this critical gathering must result in a “conscious victory of national unity.”
Earlier, the Mother See of Holy Etchmiadzin stated that the canonical validity of the Bishops’ Assembly is not dependent on its location, adding that there is no need to obstruct the gathering with false accusations and unfounded objections.