Բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հայտնել է, որ գիտական հետազոտությունների և փորձարարական մշակումների (R&D, ԳՀ/ՓՄ) ծրագրերը ժամանակակից տնտեսության կարևորագույն շարժիչ ուժերից են և որ ՀՀ-ում սկսած 2025-ից գործի են դրվել հարկային մի շարք արտոնություններ՝ գիտական հետազոտությունների և փորձարարական մշակումների (R&D) խթանման նպատակով։
«Նախորդ տարվա հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտած հարկային արտոնություններն էապես մեծացնում են R&D աշխատանքներ իրականացնելու գրավչությունը բիզնեսի համար։ Նախ և առաջ, R&D աշխատանքներում ներգրավված աշխատողների համար սահմանվել է եկամտային հարկի 10% դրույքաչափ ծրագրի իրականացման ամբողջ ժամանակահատվածում։
Միաժամանակ, R&D ծրագրի շրջանակում ձեռքբերվող հիմնական միջոցների համար կիրառվում է արագացված ամորտիզացիոն մեխանիզմ՝ սակայն ոչ պակաս քան 1 տարին՝ թույլ տալով ընկերություններին արագ վերադարձնել ներդրված միջոցները։
R&D ծրագրերում մասնագիտական աշխատանք կատարող աշխատակիցների աշխատավարձերի գծով կազմակերպություններն օգտվում են շահութահարկի հաշվարկման ժամանակ լրացուցիչ 200% նվազեցման հնարավորությունից։ Բացի այդ, որոշ գործարքներ ու գործառնություններ ազատվում են ԱԱՀ-ից, շահութահարկի բազայի որոշման ընթացքում համախառն եկամուտը նվազեցվում է R&D աշխատանքների վրա կատարվող ծախսերի չափով։
Այս արտոնությունները հատկապես կարևոր են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող տնտեսավարողների համար, քանի որ R&D գործունեությունը բնույթով ռիսկային է և պահանջում է երկարաժամկետ ներդրումներ՝ առանց անմիջական երաշխավորված արդյունքի։ Պետական աջակցությունը խրախուսում է մասնավոր հատվածի ներգրավվածությունը գիտության և նորարարության ոլորտում։
Մեր նպատակն է ոչ միայն նոր արտադրանքների և տեխնոլոգիաների ստեղծումը, այլև Հայաստանի դիրքի ամրապնդումը որպես գիտահեն և բարձր ավելացված արժեք ստեղծող տնտեսություն։ Այն համահունչ է ՀՀ կառավարության երկարաժամկետ ռազմավարական փաստաթղթերին և կարևոր դեր ունի երկրի տնտեսական անվտանգության, արտահանման ներուժի և կայուն աճի ապահովման գործում»,-գրել է նախարարը:
Մինչ օրս 67 կազմակերպության մոտ 80 ծրագիր որակվել է որպես R&D աշխատանք, որոնցում ներգրավված մոտ 900 աշխատակցի համար 20%-ի փոխարեն սահմանվել է եկամտային հարկի 10% դրույքաչափ:

22 Январь 2026 - 15:10 AMT
Министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян заявил, что научные исследования и опытно-конструкторские разработки (R&D) являются ключевым двигателем современной экономики. С 2025 года в Армении действуют налоговые льготы, направленные на стимулирование этой деятельности.
«Налоговые льготы, вступившие в силу с 1 января прошлого года, существенно повышают привлекательность проведения R&D для бизнеса. Прежде всего, для сотрудников, занятых в сфере научных исследований и разработок, установлен подоходный налог по ставке 10% на весь период реализации программы», — отметил министр.
Для основных средств, приобретенных в рамках R&D-программ, применяется ускоренная амортизация, но не менее одного года, что позволяет компаниям быстрее возвращать инвестиции.
Кроме того, компании получают дополнительное 200% снижение налогооблагаемой базы при расчете налога на прибыль по заработной плате сотрудников, занятых в R&D. Также некоторые сделки и операции освобождаются от НДС, а общий доход уменьшается на сумму расходов, направленных на научно-исследовательскую деятельность.
«Эти льготы особенно важны для предприятий высокотехнологичной отрасли, так как R&D по своей природе является рисковой деятельностью, требующей долгосрочных вложений без немедленного результата. Государственная поддержка стимулирует участие частного сектора в науке и инновациях», — подчеркнул Айрапетян.
«Наша цель — не только создание новых продуктов и технологий, но и укрепление позиций Армении как экономики, основанной на науке и создающей высокую добавленную стоимость. Это соответствует долгосрочной стратегии правительства и играет важную роль в обеспечении экономической безопасности, экспорта и устойчивого роста страны», — добавил он.
На сегодняшний день около 80 программ от 67 компаний признаны соответствующими R&D, и почти 900 сотрудников этих проектов получают подоходный налог по ставке 10% вместо стандартных 20%.