Հայաստանը 1 միլիարդ դոլար չի վճարի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ստեղծած «Խաղաղության խորհրդին» անդամակցության համար։ ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը ներկայացրել է ՀՀ-ի անդամակցության կարգը «Խաղաղության խորհրդին», հայտնում է Factor.am-ը:
«Խաղաղության խորհրդի կանոնադրությունը նախատեսում է Խորհրդին անդամակցություն՝ ֆինանսական հատկացումների կամավոր սկզբունքով։ ԱՄՆ նախագահ Թրամփի կողմից հրավեր ստացած երկիրը կարող է անդամակցել խորհրդին՝ առանց հստակ սահմանված անդամավճարի՝ մինչև երեք տարի ժամկետով, ինչը սահմանված կարգով ենթակա է վերանայման այդ ժամկետը լրանալուց հետո։ ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել Խաղաղության խորհրդին անդամակցությանն այս հիմունքներով։ Ձեր կողմից վկայակոչվող անդամավճարը կամավոր է և վերաբերելի է կազմակերպությանը՝ դրա կանոնադրության ուժի մեջ մտնելուց հետո մեկ տարվա ընթացքում որևէ երկրի կողմից մշտական անդամակցության ցանկություն հայտնելու պարագայում»,- ասել է Բադալյանը։
Հունվարի 22-ին Դավոսում 19 երկրի ներկայացուցիչներ ստորագրել են «Խաղաղության խորհրդի» կանոնադրությունը, որին միացել են նաև Հայաստանը և Ադրբեջանը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակում Խաղաղության խորհրդի հռչակագրի ստորագրման հանդիսավոր արարողության ժամանակ իր ելույթում հայտարարել է, որ ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարներն իր ընկերներն են դարձել:

22 January 2026 - 15:15 AMT
Armenia will not pay $1 billion to join the Peace Council recently launched by U.S. President Donald Trump, Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan told Factor.am .
She explained that the Peace Council’s charter provides for voluntary financial contributions and allows invited countries to join without a fixed membership fee for up to three years.
“A country invited by President Trump may join the council without any specified membership fee for a period of up to three years, subject to review thereafter. The Armenian government has approved membership under these terms,” Badalyan said.
She added that the oft-cited $1 billion figure is a voluntary contribution, applicable only if a country seeks permanent member status after the charter comes into force.
On January 22, representatives from 19 countries signed the Peace Council charter in Davos. Armenia and Azerbaijan were among the signatories.
During the signing ceremony, Trump stated that the leaders of Armenia and Azerbaijan had become his friends.