Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում մեղադրանքի ապացույցների ծավալը լսելուց հետո «Սրբազան պայքարի» առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանն ասել է, որ ծայրից ծայր փնթի գործ է:
Նա նշեց՝ հանրային մեղադրողներ Հայկ Հովհաննիսյանի և Վահան Հարությունյանի ամեն խոսքին կարող է իրավական ճշգրիտ հակադարձում տալ, սակայն ինքն այդ տիրույթ չի մտնելու, գրում է Sputnik Արմենիան:
«Սա իր ամբողջության մեջ փնթի գործ է։ Ես անեի՝ ավելի լավ ու ճիշտ կանեի։ Յոթ ամսվա գործն ավելի ճիշտ և ուղիղ կտանեի՝ իմանալով, թե ում ինչ պետք է պատասխանել։ Եթե նպատակ դրած լինեի այս մարդկանց պատժելու, ապա պատիժն էլ կտայի»,– ասել է նա։
Սրբազանի պնդմամբ՝ 35 հատորից կազմված գործում որևէ ապացուցողական բազա գոյություն չունի։
«Այս գործը չունի փորձաքննություն, ձեռագրաբանություն և ոչ մի բան։ Հետևաբար ինչ էլ ներկայացնեն այստեղ, պատվարժան դատարան, մի՛ ակնկալեք, որ որևէ փուլում դրանք ընդունվելու են։ Պնդում եմ, որ յոթ ամիս տևած քննության արդյունքները մեր հարգարժան դատախազները գոնե մի էջով ներկայացնեն»,– ավելացրեց Բագրատ սրբազանը։
Մեղադրող կողմը դատարանում ներկայացրել է ապացույցների ծավալը, որը հետագայում դատարանը պետք է քննի։ Ապացուցողական բազան առայժմ սահմանափակվում է այցելությունների և հեռախոսային զանգերի չփորձաքննված տվյալներով ու խուզարկությամբ հայտնաբերված իրերով։ Դատախազը նշել է, որ ժամանակ խնայելու նպատակով չի մանրամասնում փաստերը, այլ պարզապես հղում է անում գործի էջերին և վկաների ցուցմունքներին։
Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը կալանավորվել է 2025 թվականի հունիսի լույս 26-ի գիշերը։ Օգոստոսի 21-ին դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի որոշմամբ նրա կալանքի ժամկետը երկարաձգվեց 3 ամսով։ Նոյեմբերի 13–ին երկարացվեց ևս երեք ամսով։

22 January 2026 - 15:26 AMT
After hearing the scope of the prosecution’s evidence at the Shengavit District Court of Yerevan, the leader of the “Holy Struggle” movement, Archbishop Bagrat Galstanyan, described the case as “sloppy from beginning to end,” Sputnik Armenia reports.
He said that he could give a precise legal rebuttal to every statement made by public prosecutors Hayk Hovhannisyan and Vahan Harutyunyan, but chose not to enter that arena.
“This case is sloppy in its entirety. If I were doing it, I would have done it better and properly. A seven‑month case could have been handled more clearly and directly, knowing who needs to answer for what. If my goal had been to punish these people, I would have imposed punishment as well,” he said.
According to the archbishop, the 35‑volume case contains no evidentiary basis.
“This case has no expert examinations, no handwriting analysis, nothing at all. Therefore, whatever is presented here, honorable court, do not expect it to be accepted at any stage. I insist that the results of the seven‑month investigation be presented by our respected prosecutors at least on a single page,” Galstanyan added.
The prosecution presented the volume of evidence that the court is to examine at a later stage. For now, the evidentiary base is limited to unexamined data on visits and phone calls, as well as items seized during searches. The prosecutor said that, to save time, he would not detail the facts, instead referring to case pages and witness testimonies.
Archbishop Bagrat Galstanyan was arrested on the night of June 26, 2025. On August 21, by a decision of Judge Karen Farkhoyan, his detention was extended by three months, and on November 13 it was extended for another three months.
According to the Investigative Committee of Armenia, participants and leaders of the “Holy Struggle” movement planned terrorist acts and actions aimed at seizing power in Armenia.