Դավոս կատարած կարճատև այցի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպումներ է ունեցել միջազգային գործընկերների և տեխնոլոգիական ոլորտի ներկայացուցիչների հետ:
Մասնավորապես, վարչապետը փոխգործակցության հնարավորություններն է քննարկել Schneider Electric ընկերության գլխավոր տնօրեն Օլիվեր Բլումի, Dell Technologies ընկերության հիմնադիր, գլխավոր տնօրեն Մայքլ Դելլի և գործարար Նուբար Աֆեյանի հետ։
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում մեր երկրում տեղի ունեցող զարգացումները, առկա հնարավորությունները, ծրագրերի իրականացման հեռանկարները, ինչպես նաև Հայաստանի տնտեսական զարգացման առաջնահերթությունները, ներդրումային միջավայրի բարելավման ուղղությամբ իրականացվող բարեփոխումները:
Փաշինյանը Դավոսում՝ Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի շրջանակում, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրավերով որպես հիմնադիր անդամ մասնակցել է «Խաղաղության խորհրդի» կանոնադրության ստորագրման հանդիսավոր արարողությանը։ Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը և Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը:

23 Январь 2026 - 06:34 AMT
В рамках краткосрочного визита в Давос премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян провел встречи с международными партнерами и представителями технологического сектора.
В частности, премьер обсудил возможности сотрудничества с генеральным директором компании Schneider Electric Петером Хервеком, основателем и генеральным директором Dell Technologies Майклом Деллом и предпринимателем Нубаром Афеяном.
Во время переговоров были затронуты вопросы развития высокотехнологичной отрасли в Армении, имеющихся возможностей, перспектив реализации программ, приоритетов экономического роста, а также реформ, направленных на улучшение инвестиционного климата.
Пашинян также принял участие в торжественной церемонии подписания устава «Совета мира» в качестве учредителя по приглашению президента США Дональда Трампа в рамках Всемирного экономического форума. На мероприятии также присутствовали президент Армении Ваагн Хачатурян и министр иностранных дел Арарат Мирзоян.