Արցախի հայաթափումից հետո այնտեղ մնացած 11 մարդ է տեղափոխվել Հայաստան: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Տեղեկացնում եմ, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունում (Ղարաբաղում) մինչ այժմ բնակվող 10 հայ և ազգությամբ ռուս մեկ ՀՀ քաղաքացի դիմել են Ադրբեջանի և Հայաստանի պատկան մարմիններին՝ Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխվելու խնդրանքով։ Դիմումների հիման վրա նշված անձինք տեղափոխվել են Հայաստանի Հանրապետություն»,-ասվում է գրառման մեջ:
Ադրբեջանը 2023–ի սեպտեմբերի 19-ին Արցախի դեմ լայնամասշտաբ հարձակում է իրականացրել՝ ամբողջությամբ զանգվածային հրետակոծության տակ առնելով երկիրը։ Արդյունքում մեկ օր անց՝ սեպտեմբերի 20-ին ԱՀ իշխանություններն ընդունել են ռուսական խաղաղապահ առաքելության հրամանատարության առաջարկը կրակի դադարեցման վերաբերյալ՝ համաձայնվելով Բաքվի պայմաններին՝ ՊԲ զինաթափում և Արցախի Հանրապետության լուծարում։ Հարձակման հետևանքով զոհվել է 223 մարդ, այդ թվում՝ 20 քաղաքացիական անձ, որոնցից 6-ը եղել են անչափահաս։ Սեպտեմբերի 24-ից արցախցիների բռնի տեղահանում է սկսվել, 100,000–ից ավելի մարդ է բռնի տեղահանվել Հայաստան: Ըստ որոշ տվյալների, Արցախում մոտ 20 հայ էր մնացել։

Following the depopulation of Artsakh, 11 people who had remained in the region have now been relocated to Armenia, according to Minister of Labor and Social Affairs Arsen Torosyan.
“Ten ethnic Armenians and one Russian national holding Armenian citizenship, who had been residing in the Republic of Azerbaijan (Karabakh), requested to be relocated to Armenia through the relevant authorities of both Azerbaijan and Armenia. Based on their applications, they have been transferred to the Republic of Armenia,” he stated on Facebook.
On September 19, 2023, Azerbaijan launched a large-scale military offensive against Artsakh, bombarding the region heavily. A day later, on September 20, Artsakh’s authorities accepted a ceasefire proposal mediated by Russian peacekeepers, agreeing to Baku’s conditions, including the disarmament of the Defense Army and the dissolution of the Republic of Artsakh. The attack killed 223 people, including 20 civilians, six of whom were children. Forced displacement began on September 24, with over 100,000 Armenians fleeing to Armenia. Estimates suggested that only about 20 Armenians remained in Artsakh afterward.