23 Հունվար 2026 - 13:40 AMT
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ: Քննարկվել են ՀՀ ԱԺ նախագահի` փետրվարի 5-6-ին Ռուսաստանի Դաշնություն կատարելիք պաշտոնական այցին վերաբերող մանրամասները:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ հայ-ռուսական հարաբերությունների օրակարգին վերաբերող այլ հարցերի:
Սիմոնյանն ավելի վաղ ասել էր, որ ծրագրվում է իր պաշտոնական այցը Ռուսաստան՝ որպես պատասխան գործընկերոջ՝ Վալենտինա Մատվիենկոյի Հայաստան կատարած այցին։
Վալենտինա Մատվիենկոյի այցը Հայաստան տեղի է ունեցել 2025-ի հունիսին: Վալենտինա Մատվիենկոն և Ալեն Սիմոնյանը բացել են Ռուսաստանի Դաշնային ժողովի և Հայաստանի Ազգային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 39-րդ նիստը։

23 January 2026 - 13:48 AMT
At the initiative of the Russian side, Speaker of Armenia’s National Assembly Alen Simonyan held a phone call with Valentina Matviyenko, Chair of the Federation Council of the Federal Assembly of Russia. The conversation focused on the upcoming official visit of Simonyan to Russia, scheduled for February 5–6.
The parties also discussed other items on the Armenian-Russian bilateral agenda.
Simonyan earlier noted that the visit is being planned as a reciprocal trip following Matviyenko’s June 2025 visit to Armenia.
During that visit, Matviyenko and Simonyan jointly opened the 39th session of the Interparliamentary Commission on Cooperation between the Federal Assembly of Russia and the National Assembly of Armenia.